Suomi soi

Lauantaisin klo 6.30 ja sunnuntaisin klo 7.04 Yle Radio Suomessa

Suomalaista kevyttä musiikkia savikakuista tähän päivään.

Jaksot

  • 1. JUHA VAINIO - Varsinaiset seiväsmatkat
    2. RAUNI PEKKALA - Seitsemän tuntia onnehen
    3. JUHA EIRTO - Tiikerihai
    4. MONIKA ASPELUND - Lapponia
    5. MATTI ESKO - Jennie, Jennie
    6. JORMA KÄÄRIÄINEN & AGENTS - Emigrantin laulu
    7. VESA-MATTI LOIRI - Kohtalokas samba
    8. ANITA HIRVONEN - Sua liikaa rakastan
    9. EINO GRÖN - Viimeisestä illasta
    11. HEIDI KYRÖ - Aurinkoon
    11. PÄIVI PAUNU & AARNO RANINEN - Mozart 40
    12. KISU - Kun paljon antaa
    13. IRWIN GOODMAN - Lievestuoreen Liisa
    14. JONNA KANTOLA - Transistoriradio

  • Toimittaja Kirsi Väänänen. Ohjelman musiikit:
    1. SIR ELWOODIN VIERASKIRJA - Punarinta
    2. VESA-MATTI LOIRI - Konstan parempi valssi
    3. EIJA SINIKKA - Mannekiini Manninen
    4. TAPANI PERTTU - Joutsenlaulu
    5. MATTI ESKO - Maailman kaunein tyttö
    6. KATRI HELENA - He rakastavat toisiaan
    7. GEORG OTS - Taas kaiken alkaisin uudestaan
    8. RADION SINFONIAORKESTERI - Saarenmaan valssi

  • 1. ANN CHRISTINE - Soita minulle
    2. RIKI SORSA - Avoin maisema
    3. TAPIO RAUTAVAARA - Kulkuri ja joutsen
    4. MONIKA ASPELUND - Lapponia
    5. PENTTI HIETANEN - Ensi kerran
    6. EIJA MERILÄ - Yö saaristossa
    7. ARJA HAVAKKA - Lokki
    8. JUKKA HALLIKAINEN - Reppu täynnä toiveita
    9. KATRI HELENA - Vain hieman rauhaa
    10. IRWIN GOODMAN - Lievestuoreen Liisa
    11. LEA LAVEN - Rakkaus
    12. LEIF LINDEMAN - Unikuva
    13. MAARIT PELTONIEMI - Päättynyt

  • Toimittaja Kirsi Väänänen. Ohjelman musiikit:
    1. PATE MUSTAJÄRVI - Häkki heilahtaa
    2. HERRA HEINÄMÄEN LATO-ORKESTERI - Mummola ja Mustajärvi
    3. ANN CHRISTINE - Lätkäheila
    4. EILA PELLINEN - Näin kai määrätty on
    5. JUKKA POIKELA - Helavalkea
    6. RADIO-ORKESTERI PUTKIMIEHET SOLISTINA HECTOR - Poliisi
    7. JUHA VAINIO - Kun mä rupesin ryyppäämään
    8. EERO VÄRE - Kotirannan heila

  • 1. JUHA METSÄPERÄ - Äiti
    2. TAPANI KANSA - Äidin pikkupojan paluu
    3. GEORG OTS - Saarenmaan valssi
    4. ARJA KORISEVA - Kevätvalssi
    5. TAPIO HEINONEN - Eilen kun mä tiennyt en
    6. HEIDI PAKARINEN - Tule luoksein iltarusko
    7. AMI ASPELUND - Waterloo
    8. VEIKKO LAVI - Laitonta, moraalitonta ja lihottavaa
    9. TAISKA - Hiroshima
    10. SEPPO HANSKI - Dona Dona
    11. RIKI SORSA - Kadun aurinkoisella puolella
    12. PETRI PETTERSSON - Sylvian äiti
    13. BRITA KOIVUNEN - Pikku juna
    14. MIKKO ALATALO - Taitaa tulla kesä

  • Ohjelman toimittajana Juha Blomberg

    REHUPIIKLES - Ylihärmä
    LEENA ROIVAINEN - Virtasalmi humppa
    GEORG MALMSTEN - Kalajoen Kaisa
    A.AIMO & DALLAPE - Kuusamo
    MATTI ESKO - Kuusamo
    TAPIO RAUTAVAARA - Heila Heinolasta
    HANNU TUOMAINEN - Mikkelin tyttö
    RAULI SOMERJOKI - Bussi Somerolle
    VEIKKO AHVENAINEN - Säkkijärven polkka

  • 1. FOUR CATS - Suurten uutisten päivä
    2. LAILA KINNUNEN - Tiet
    3. MARTTI INNANEN - Elsa, kohtalon lapsi
    4. PEPE & PARADISE - Aamu
    5. MARTTI JURVAN ORKESTERI & JUKKA POIKA - Heili soittaa saksofonia
    6. PAULA KOIVUNIEMI - Ilman minua
    7. REIJO TAIPALE - Kesäinen muisto
    8. SEIJA SIMOLA - Rakkaus kasvoista kasvoihin
    9. RAINER FRIMAN - Se on salaisuus
    10. OLAVI VIRTA - Armi
    11. MERJA LAAKSONEN - Hetken juhla
    12. ANNIKKI TÄHTI - Muistatko Monrepos'n
    13. MIKKO ALATALO & SIMO SILMU - Jippijai-jou

  • 1. TAISKA - Rannalla
    2. EILA PELLINEN - Sait multa kukkaset toukokuun
    3. YLIOPPILASKUNNAN LAULAJAT (joht. PASI HYÖKKI) - Vappulaulu
    4. KIRKA - Toukokuu
    5. EIJA MERILÄ - Havis Amanda
    6. JOPE RUONANSUU - Matkiva kulkuri
    7. MARION - Tom tom tom
    8. MARTTI INNANEN - Viruvalge-bossanova
    9. JARI SILLANPÄÄ - On aika auringon
    10. KATRI HELENA - Paikka auringossa
    11. MARTTI SERVO & NAPANDER - Vapun tullen
    12. NEW JOYS - Kevät
    13. VOSTOK ALL STARS - Punaista shampanjaa
    14. JOHNNY - Kahden sateessa

  • Toimittaja Kirsi Väänänen. Ohjelman musiikit:
    1. RIKI SORSA JA LEIRINUOTIO-ORKESTERI - Aamu sarastaa
    2. CAMILLA - Vie vain
    3. FREIJA - Väliaikainen
    4. MATTI JURVA - Tervetuloa-tervemenoa
    5. PIA CHRISTINA - Iltaisin
    6. PAULA KOIVUNIEMI - Niin se mietittiin
    7. SOLISTIYHTYE SUOMI - Samba
    8. SOLISTIYHTYE IMPERIAL - Pohjolan yö

Muualla Yle.fi:ssä