Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Brahms (sov. Heifetz): Mun mieleheni hiipi (Elissa Lee Koljonen, viulu, ja Robert Koenig, piano).

06:03 Monteclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle. (Julianne Baird ja American Baroque).

06:22 Gibbons: Fantasia consortyhtyeelle (Marion Verbruggen, David Douglas ja Mary Springfels).

06:25 Telemann: Partita Es-duuri (Ray Still, oboe, Leonard Sharrow, fagotti, ja Robert Conant, cembalo).

06:37 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri. (Unkarilainen jousikvartetti).

07:16 Marais: Sarja d-molli (Musica Pacifica).

07:24 Tárrega: Maria (Timo Korhonen, kitara).

07:27 Victoria: Magnificat primi toni (La Capella Reial de Catalunya ja Hesperion XX/Jordi Savall).

07:39 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri. (Janos Starker).

08:01 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia). (Joyce Yang, piano).

08:16 Castelnuovo-Tedesco: Romancero gitano (RKK/Eric-Olof Söderström, sekä Timo Korhonen, kitara).

08:39 Tshaikovski: Pianotrio a-molli "Suuren taiteilijan muistolle". (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

09:21 Schmelzer: Miekkailukoulu (Musica aeterna Bratislava/Peter Zajicek).

09:29 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

09:51 Agricola: Odysseuksen aaria oopp. Achille in Sciro. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

09:59 Sibelius: Ateenalaisten laulu. (Solistiseitsikko Imperial, sekä Kazu Morita ja Casper Lidsle, lyömäsoittimet).

10:03 Gershwin, George: Lady, be good! musikaali. (Solistit, nimeämätön kuoro ja ork/ Eric Stern).

11:14 Berlioz: Surumarssi Hamletin viimeistä kohtausta varten (Clevelandin kuoro ja ork./Pierre Boulez).

11:23 Madetoja: Pianotrio e-molli. (Olavi Pälli, viulu, Veli-Pekka Bister, sello, ja Ralf Gothóni, piano).

11:52 Franck: Panis angelicus (Kari Lindstedt, sello, ja Seppo Murto, urut).

11:57 Poulenc: Sonaatti viululle ja pianolle (Midori ja Robert McDonald).

12:15 J. Haydn: Sinfonia n:o 68 B-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

12:43 Sallinen: Chaconne (Matti Pesonen, Kauhajoen kirkon urut).

12:50 V. Haapalainen: Balettikuvia, sarja orkesterille. (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Lähetykset

  • la 23.7.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä