Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Avison: Concerto grosso Scarlattin mukaan n:o 7 g-molli. (The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

06:11 Weerbeke: Quam pulchra es. (The Song Company/Roland Peelman).

06:20 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri. (Alexander Paley).

06:48 Rameau: Alkusoitto komediabal. Platée (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

06:52 Dvorák: Klid (Hiljaisuus) (Jacqueline Du Pré, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

07:00 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

07:03 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 3 Es-duuri (Allegro brillante) (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

07:18 Buonamente: Sonaatti kolmelle viululle ja continuolle. (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

07:23 Corbetta: Chaconne D-duuri (Nigel North, kitara).

07:27 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

07:50 Moscheles: Mielikuvia Skotlannista. (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.)

08:05 Rahmaninov: Vokaliisi. (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

08:13 M-A. Charpentier: Quatuor anni tempestates (Neljä vuodenaikaa), motetti. (Francoise Semellaz ja Noémi Rime, sopraano, sekä Le Parlement de Musique/Martin Gester).

08:42 J. Haydn: Teema ja muunnelmia pianolle f-molli. (Emanuel Ax).

08:55 Constantin: Pavan kolmelle viululle (John Holloway, barokkiviulu, Stanley Ritchie, barokkiviulu, ja Andrew Manze, barokkiviulu).

08:59 Foster: Jeanie with the light brown hair. (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

09:03 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle C-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

09:20 Medins: Aaria sinfonisesta sarjasta nro 1 (Detroitin SO/Neeme Järvi).

09:25 Monteverdi: Zefiro torna e di soavi accenti (Länsituuli palaa takaisin). (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

09:33 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta). (Mattias Jacobsson, kitara).

09:38 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti. (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

10:18 Janácek: Sonaatti viululle ja pianolle as-molli. (Jennifer Koh ja Shai Wosner).

10:35 Debussy: Etydi n:o 5 (Oktaavietydi). (Liisa Pohjola, piano).

10:39 Sonninen: Lauluja unkarilaisiin kansanrunoihin (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

10:53 Benda: Sinfonia G-duuri. (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

10:59 Beethoven: Prometheuksen luomistyöt, baletti. (Orpheus-kamariork.).

12:05 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

12:13 Nielsen: Pan ja Syrinx. (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

12:22 J.S. Bach: Sonaatti e-molli (Boston Museum Trio).

12:33 Englund: Pianosonaatti n:o 1 (Liisa Pohjola, piano).

12:51 Turina: Härkätaistelijan rukous (Hollywood-jousikvartetti).

Lähetykset

  • to 4.8.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä