Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Padilla: Kuoleman tuskat ympäröivät minua. (Los Angeles Chamber Singers' Cappella/Peter Rutenberg).

06:05 Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

06:51 Tuntematon: Cockleshells (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

06:57 Fauré: Sicilienne (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).

07:01 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli. (Amadeus-kvartetti).

07:34 Hummel: Te Deum (Tower Voices-kamarikuoro ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

07:47 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi. (Elizabeth Hainen, harppu, ja IRIS-ork./Michael Stern).

07:58 Caldara: Passione di Gesù Cristo Signor Nostro (Herramme Jeesuksen Kristuksen kärsimys), oratorio. (Patricia Petibon, sopraano, ja Laura Polverelli, mezzosopraano, sekä Europa Galante/Fabio Biondi).

08:18 Vanhal: Wienin keisarillisen pääkaupungin uhkaaminen ja vapautus (Wolfgang Brunner, fortepiano, ja Peter Pixl, resitointi).

08:33 Couperin: Konsertto n:o 13 G-duuri (Michael Sand ja Martha McGaughey, viola da gamba).

08:43 Dvorák: Othello, konserttialkusoitto. (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

09:00 Kuula: Orjan poika (Inari Gebhard, sopraano, Mikko Pasanen, baritoni, ja Suomen Laulu sekä RSO/Jussi Jalas).

09:25 Nessler: Wernerin jäähyväiset oopp. Das Trompeter von Säckingen. (Hermann Prey, baritoni, Helga Hildebrand, sopraano, sekä Berliinin saksalaisen oopperan kuoro ja Berliinin sinfonikot/Wilhelm Schüchter).

09:33 Rautavaara: Kolme symmetristä preludia (Kimmo Hakasalo, piano).

09:37 Sinding: Sarja viululle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman ja Pittsburghin SO/André Previn).

09:50 O. Merikanto: Annina (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja RSO/Jorma Panula).

09:54 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

10:17 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano).

10:23 Hindemith: Mathis der Maler (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

10:54 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

11:08 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen). (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

11:55 Turina: Fandanguillo (Pepe Romero, kitara).

12:01 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

12:34 Prokofjev: Marssi sarjasta Rakkaus kolmeen appelsiiniin (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

12:37 Weber: Pianosonaatti n:o 3 d-molli. (Garrick Ohlsson).

Lähetykset

  • to 18.8.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä