Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Beethoven: Sonaatit viululle ja pianolle n:o 3 Es-duuri, n:o 5 F-duuri (Kevät) ja n:o 9 A-duuri (Kreutzer). (Leonid Kogan, viulu ja Emil Gilels, piano).

07:15 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

07:32 Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Surumarssisonaatti). (Leonard Pennario).

07:54 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano).

08:07 Humperdinck: Osia oopp. Dornröschen (Prinsessa Ruusunen). Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

08:27 Schubert: Trio jousille n:o 2 B-duuri. (Jascha Heifetz, viulu, William Primrose, alttoviulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

08:45 J.S. Bach: Fantasia ja fuuga uruille g-molli. (Helmut Walcha).

08:58 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli. (Paul Tortelier ja Jean Hubeau).

09:18 Rameau: Sarja orkesterille oopperabal. Les Indes galantes (Jalot villit) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

09:31 Brandts Buys: Sisilialainen serenadi (Raphael-kvartetti).

09:46 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

10:13 Vivaldi: Huilukonsertto F-duuri (Marion Verbruggen ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

10:22 Rahmaninov: Fantasiakappaleita op. 3 (Olga Kern, piano).

10:44 Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

11:03 Dvorak: Rakkauslauluja. (Peter Schreier, tenori, ja Marian Lapsansky, piano).

11:19 Brahms: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle a-molli. (Reginald Kell, Frank Miller ja Mieczyslaw Horszowski).

11:43 Griffes: Sonaatti pianolle. (Diane Walsh).

11:58 Couperin: L'Espagnole sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

12:29 Sor: Fantasia kitaralle op.30 (Julian Bream).

12:43 W.A. Mozart: Exsultate, jubilate F-duuri. (Judith Raskin, sopraano, ja Clevelandin ork./George Szell).

Lähetykset

  • pe 23.9.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä