Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri.
(Trio Settecento).

06:09 Couperin: Lecon de ténèbres n:o 3. (Montserrat Figueras ja Maria Cristina Kiehr, sopraano, Rolf Lislevand, teorbi, Pierre Hantaï, cembalo, ja Jordi Savall, bassogamba).

06:23 D. Scarlatti: Kaksi d-mollisonaattia kosketinsoittimelle (K. 9 ja K. 141). (Joyce Yang, piano).

06:31 Schumann: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Eroica-kvartetti).

06:56 Chopin: Muunnelmia huilulle ja pianolle Rossinin teemasta (Elizabeth Mann ja Garrick Ohlsson).

07:04 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

07:25 Elgar: La Capricieuse (James Ehnes, viulu, ja Eduard Laurel, piano).

07:30 Schubert: Forellikvintetto (Emanuel Ax, piano, Guarneri-kvartetti, sekä Julius Levine, kontrabasso).

08:11 Fauré (sov. Rabaud): Dolly, sarja lapsille. (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

08:29 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

08:51 Donizetti: Nemorinon romanssi oopp. Lemmenjuoma (Juan Diego Flórez, tenori, ja Milanon Giuseppe Verdi -SO/Riccardo Frizza).

08:57 Mendelssohn: Oktetto Es-duuri (Janácek- ja Smetana-kvartetit).

09:31 Puccini: Krysanteemit (Orpheus-kamariork.).

09:39 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

10:11 Albéniz - Segovia: Asturias (Sharon Isbin, kitara).

10:19 Respighi: Vetrate di chiesa (Kirkon ikkunoita), neljä sinfonista impressiota orkesterille. (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

10:45 Sarasate: Carmen-fantasia. (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

10:56 Ravel: Daphnis et Chloé, balettisarja n:o 2. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mariss Jansons).

11:13 Moszkowski: Konsertto pianolle ja orkesterille E-duuri (Matti Raekallio, piano, ja Tampere Filharmonia/Leonid Grin).

11:51 Chopin: Barcarolle (Alicia de Larrocha).

12:00 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 G-duuri. (David Oistrah ja Vladimir Jampolski).

12:22 Vierne: Westminsterin kellot. (John Longhurst, urut).

12:30 Leiviskä: Sinfonia n:o 3 (RSO/Sakari Oramo).

Lähetykset

  • ke 5.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä