Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

06:14 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

06:21 Elgar: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli. (Max Rostal ja Colin Horsley).

06:48 Johnson: Passamezzo pavan (Jacob Herringman, luuttu).

06:51 Gershwin: Lullaby (Clevelandin ork./Riccardo Chailly).

07:00 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

07:22 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Metsästys). (Arto Satukangas).

07:36 Bartók: Viulukonsertto n:o 2 (Viktorija Mullova, viulu, ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

08:13 Cherubini: Nerisin aaria Ah, nos peines oopp. Médée. (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

08:22 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3. (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Eira Ojanen, sello).

08:49 W.A. Mozart: Ah, se in ciel, benigne stelle. (Teresa Stich-Randall, sopraano, ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Robert Denzler).

08:57 Prokofjev: Kvintetto oboelle, klarinetille, viululle, alttoviululle, ja kontrabassolle g-molli (Richard Woodhams, oboe, Michael Collins, klarinetti, Chantal Juillet, viulu, Isabelle van Keulen, alttoviulu, ja Harold Robinson, kontrabasso).

09:19 Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

09:59 Chopin: Poloneesi d-molli (Michel Dussault, piano)

10:06 Benedict: Pianokonsertto Es-duuri. (Howard Shelley ja Tasmanian SO/Shelley).

10:39 Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

10:51 Rautavaara: Sellokonsertto. (Raimo Sariola ja RSO/Pertti Pekkanen).

11:07 Meyerbeer: Raoulin romanssi oopp. Hugenotit. (Franco Corelli, tenori, ja Philharmonia-ork./Franco Ferraris).

11:12 Järnefelt: Fågeln (Peter Lindroos, tenori, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

11:16 Roussel: Sarja orkesterille F-duuri. (Detroitin SO/Paul Paray).

11:30 Joplin: The Easy winners (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

11:34 Debussy: Jeux (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

11:50 Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle E-duuri. (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso).

12:01 Ferrandini: Il pianto di Maria (Bernarda Fink, mezzosopraano, ja Il Giardino Armonico/Giovanni Antonini).

12:28 Hindemith: Nobilissima visione (RSO/Sakari Oramo).

12:48 Sibelius: Kyllikki kolme lyyristä kappaletta op. 41 (Liisa Pohjola, piano).

Lähetykset

  • to 13.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä