Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

06:11 Sanz: Canarios (Chatham Baroque).

06:14 Scarlatti: Sonaatti D-duuri (David Russell).

06:20 Viotti: Viulukonsertto n:o 22 a-molli (Itzhak Perlman ja Juilliard-ork./ Lawrence Foster).

06:48 Guerrero: Salve Regina. (Currende/Erik van Nevel).

06:57 Mahler: Pianokvartetto a-molli (Christoph Eschenbach, piano, David Kim, viulu, Choon-Jin Chang, alttoviulu, ja Efe Baltacigil, sello).

07:11 Massenet: Sarja orkesterille n:o 4 (Maalauksellisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

07:27 Hummel: Pianotrio n:o 3 G-duuri (Beaux Arts -trio).

07:42 Melartin: Juhlapreludi. (Martti Puustinen, Paraisten kirkon urut).

07:48 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 1 B-duuri. (Tapani Valsta ja Tuomas Haapanen).

08:04 Elgar: Nimrod teoksesta Enigma-muunnelmat (Cincinnati Pops/Erich Kuntzel).

08:08 Verdi: kuorokohtauksia oopperoista Don Carlos, Macbeth, Otello, Nabucco ja Aida. (Atlantan sinfoniakuoro ja ork./Robert Shaw).

08:38 Händel: Sonaatti h-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

08:54 Albéniz - Godowsky: Tango D-duuri (Eduard Sjomin, piano).

08:58 Mäntyjärvi: Neljä laulua Shakespearen runoihin (Phoenixin Bach-kuoro/Charles Bruffy).

09:10 Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste).

09:29 Rossini: Rosinan cavatina oopp. Sevillan parturi. (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Lontoon kuninkaallinen FO/Vittorio Gui).

09:36 Ligeti: Etydi pianolle nro 10 "Taikurin oppipoika" (Pierre-Laurent Aimard).

09:39 A. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

09:53 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

10:24 Monteverdi: Neljä kaksiäänistä madrigaalia lauluäänille ja continuolle. (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

10:39 Rahmaninov: Fantasiakappaleita op. 3 (Ian Hobson, piano).

10:55 Hahn: A Chloris (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

10:59 Weber (sov. Hindemith): Sinfonisia metamorfooseja (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

11:19 Wessman: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle. (Christoffer Sundqvist, Risto Poutanen, ja Ilmo Ranta).

11:36 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 11 g-molli (Vuosi 1905). (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

12:38 Krufft: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Lowell Greer ja Steven Lubin).

Lähetykset

  • ti 25.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä