Iltaklassinen 

  • 5 h 9 min
  • ei kuunneltavissa

Debussy: Sonaatti viululle ja pianolle g-molli. (Ginette Neveu ja Jean Neveu).

18:14 Haas: Sarja oboelle ja pianolle (Ernest Rombout ja John Snijders).

18:28 Enescu: Poeme romain (Romanialainen runoelma). (Colonne-orkesterin kuoro ja Pariisin Audite Nova -kuoro sekä Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

18:57 Musorgski: Mefistofeleen laulu kirpusta (Martti Talvela, basso, ja RSO/Jussi Jalas).

19:01 Borodin: Pianotrio D-duuri (keskeneräinen). (Emil Gilels, piano, Dmitri Tsyganov, viulu, ja Sergei Shirinski, sello).

19:22 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 1 e-molli. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

19:54 Bizet: Katkelmia Carmen -oopperasta (Teresa Berganza, mezzosopraano Placido Domingo, tenori, Sherrill Milnes, baritoni, Ileana Cotrubas, sopraano Yvonne Kenny, sopraano, Alicia Nafe, mezzosopraano, Robert Lloyd, basso, Jean Laine, tenori, George Watson's College Boys' Chorus, Ambrosian Singers, ja Lontoon SO/Claudio Abbado).

21:04 Marchand: Pieces d'orgue, deuxieme livre. (Joseph Payne, urut).

21:20 Händel: Un' alma innamorata (Rakastunut sielu) kantaatti. (Patrice Michaels, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

21:37 W.A. Mozart: Sinfonia concertante viululle, alttoviululle ja orkesterille Es-duuri (Richard Tognetti ja Christopher Moore sekä Australian kamariork.).

22:07 Telemann: Hoffnung ist mein Leben (Toivo on elämäni), kantaatti.
(Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Helmut Heller, viulu, Edith Picht-Axenfeld, cembalo, ja Irmgard Poppen, sello).

22:18 C.P.E. Bach: Konsertto sellolle, jousille ja continuolle B-duuri. (Mstislav Rostropovitsh ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

22:42 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle. (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

23:00 Mompou: El Combat del somni (Unen taistelu). (Nan Merriman, mezzosopraano, ja Gerald Moore, piano).

Lähetykset

  • su 6.11.2016 18.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä