Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Soler: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri. (Anna-Maaria Oramo, cembalo).

06:11 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 33 B-duuri. (Clevelandin ork./George Szell).

06:31 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

06:56 Monteverdi: Soave libertate (Suloinen vapaus). (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

07:00 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri. (Lazar Gozman, viulu, Vitali Bujanovski, käyrätorvi, ja Vladimir Kurlin, oboe, sekä Leningradin kamariork./Gozman).

07:23 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia). (Peter Rösel, piano).

07:40 Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri. (Vitali Bujanovski ja Vladimir Shalyt, käyrätorvi, sekä Leningradin Tanejev-kvartetti).

07:57 Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

08:15 Sibelius: Karelia-alkusoitto (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

08:25 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel. (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

08:43 Brahms: Neljä yksinlaulua kokoelmasta Deutsche Volkslieder. (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

08:58 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

09:16 Dvorák: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Clifford Curzon ja Wienin filharmoninen jousikvartetti).

09:52 Fauré: Berceuse (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).

09:56 Telemann: Fantasia n:o 7 D-duuri. (Marion Verbrüggen, nokkahuilu).

10:03 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

10:25 Brahms: Kuusitoista valssia pianolle. (György Sebök).

10:48 Bruch: Romanssi alttoviululle ja orkesterille F-duuri. (Joachim Krist ja Kölnin radio-ork./Helmuth Froschauer).

10:56 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

11:19 Chopin: Fantasia puolalaisista sävelmistä A-duuri (Jon Nakamatsu, piano).

11:33 Golijov: Lúa descolorida (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 4 D-duuri. (Beethoven-kvartetti).

Madetoja: Syksy, laulusarja. (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

12:23 Schumann: Pianotrio n:o 1 d-molli (Emil Gilels, piano, ja Leonid Kogan, viulu, sekä Mstislav Rostropovitsh, sello).

12:53 Wagner - Lemare: Valkyyrioiden ratsastus oopp. Valkyyria (Daniel Chorzempa, urut).

Lähetykset

  • to 17.11.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä