Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

06:17 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Kyoko Takezawa ja Rohan de Silva).

06:35 Nielsen: Puhallinkvintetto (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye).

07:00 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

07:10 Busoni: Pieni sarja sellolle ja pianolle op.23 (Dorothy Lawson, ja Steven Blier).

07:30 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

07:39 Mehul: Alkusoitto oopp. Le Jeune Henri (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:51 Spohr: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri. (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

08:18 Stravinsky: Konsertto kamariorkesterille Es-duuri (Dumbarton Oaks). (St.Paulin kamariork./Christopher Hogwood).

08:34 Giuliani: Serenadi A-duuri (Joseph Swensen, viulu, Elizabeth Anderson, sello, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

08:49 Grainger: A Lincolnshire posy (Lincolnshiren kukkakimppu). (The Cleveland Symphonic Winds/Frederick Fennell).

09:05 Cui: Sonaatti viululle ja pianolle D-duuri. (Jelizaveta Gilels ja Emil Gilels).

09:21 W.A. Mozart: Kaksi Konstanzen aariaa oopp. Ryöstö Seraljista. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

09:38 Chopin: Rondo pianolle c-molli. (Garrick Ohlsson).

09:48 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja). (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

10:14 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri. (Fernando Germani, urut).

10:30 Enescu: Sarja orkesterille n:o 3 D-duuri (Maalaissarja). (Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

10:57 Reinecke: Harppukonsertto e-molli. (Nicanor Zabaleta ja Berliinin filharmonikot/Ernst Märzendorfer).

11:21 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja). (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

11:35 Liszt: Sinfoninen runo Mazeppa. (Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

11:52 Bruch: Romanssi viululle ja orkesterille a-molli. (Salvatore Accardo ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

12:04 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille. (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

12:22 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

12:47 Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Anthony Glise).

Lähetykset

  • pe 18.11.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä