Jazzklubi

Jazzpastorin haastatteluvieraina Gunter Hampel ja Eugene Chadbourne

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Gunter Hampel Quintet: Without Me / Heartplants (MPS Records)
2. Jeanne Lee Octet: Your Ballad / Conspiracy (Earthform Records)
3. Gunter Hampel Big Band: Pertidos / Cavana Volume 1 (Birth Records)
4. Gunter Hampel: Improvisation / äänitys We Jazz –keikalta 2015
5. Eugene Chadbourne - Richard Baker - Randy Hutton: Tails Folded in Close / Guitar Trios (Parachute Records)
6. Aki Takase & Eugene Chadbourne: Ain't Misbehavin' / Aki Takase Plays Fats Waller
7. Eugene Chadbourne: Miss Ann / Strings (Intakt)
8. Eugene Chadbourne: The Look of Strumpf / First Name in Sound (omakustanne)

Toimittajana Markku Salo.

Lähetykset

  • su 11.12.2016 20.59 • Yle Radio 1

Jaksot

  • No 1. Holding On
    No 2. On My Way to Harlem
    No 3. Don't Lose Your Steam
    No 4. Take Me to the Alley
    No 5. a) Papa Was a Rollin' Stone b) Musical Genocide c) Liquid Spirit
    No 6. 1960 What
    No 7. Free

    Gregory Porter, laulu
    Chip Crawford, piano
    Emanuel Harrold, rummut
    Jahmal Nichols, basso
    Tivon Pennicott, saksofoni

    Kaikki säv. & san. Gregory Porter paitsi 5 a) Norman Whitfield-Barrett Strong

    Äänitetty Kirjurinluodon Lokkilavalla 15.7.2016.
    Toimittajana Harri Tuominen.

  • 1. Horace Silver: Swingin' the Samba / Finger Poppin' (Blue Note 1959)
    2. Joonas Leppänen Alder Ego: Homecoming / Alder Ego (Amp Music 2017)
    3. Jonne Taavitsainen Threedom: Leap of Faith / Leap of Faith (Ozella 2017)
    4. Torben Waldorff: Off to Far / Holiday on Fire (Artist Share 2017)
    5. Johan Berke Upstairs Five: Summer Ghosts / Simpatico (Gason Jazz 2017)
    6. Ulf & Eric Wakenius: Dodge the Dodo - When God Created the Coffee Break / Father and Son (ACT 2017)
    7. Morten Schantz: Drill / Godspeed (Edition Records 2017)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Derek Bailey: Rockin' Chair / Ballads (Tzadik)
    2. Rashied Ali & Frank Lowe: Duo Exchange part 1 / Duo Exchange (Survival Records)
    3. Jemeel Moondoc, William Parker & Hamid Drake: The Three Claypots / New World Pygmies vol. II (Eremite)
    4. Steve Lacy: Monk's Dream / School Days (Emanem)
    5. Grachan Moncur III: Exploration / New Africa (BYG/Actuel)
    6. Cecil Taylor: It's In The Brewing Luminous part 1 / It's In The Brewing Luminous (HatHut)
    7. Albert Ayler: Change Has Come / Live In Greenwich Village (Impulse!)
    8. Sun Ra: Watusa / The Nubians Of Plutonia (Evidence)
    9. Roscoe Mitchell: Leola / Nine To Get Ready (ECM)
    Toimittajana Topias Tiheäsalo.

  • 1. You Have Won the Day
    2. Oblivion
    3. Kaikki kaunis
    4. Sailor
    5. Pilviin viety
    6. Mrs. T
    7. Odysseia
    8. Paha päivä
    9. Saatto

    Kvalda: Aili Ikonen laulu, Antti Kujanpää piano, Jori Huhtala basso, Hanne Luostarinen rummut.
    Äänitetty Kanneltalossa Helsingissä 15.9.2016. Kapellimestarina Kirmo Lintinen.

  • 1. Karin Krog & Dexter Gordon: Ode to Billy Joe (1970/2000) / Blues and Ballads – Some Other Spring (Meantime)
    2. Archie Shepp: Naima (1964) / Four For Trane (Impulse)
    3. Jari Perkiömäki Organic Baritone Quartet: Brand New Five (2016) / S/t (Fredriksson Music)
    4. Ilpo Murtojärvi Quartet: Robot Boogie (2017) / Skylarks (Zupu)
    5. Kari Ikonen: Prophètes (2017) / Ikonostasis (Ozella Music)
    6. Beat, Bass & Bone: Aspenius (2016) / Beat, Bass & Bone (Beat, Bass & Bone)
    7. Youn Sun Nah: Drifting (2017) / She Moves On (ACT)
    8. Phronesis/Julian Argüelles/Frankfurt Radio Big Band: OK Chorale (2017) / The Behemoth (Edition)

    Toimittajana Harri Tuominen.

  • Haastatteluvieraana Teemu Viinikainen, toimittajana Tatu Tamminen.

    Ohjelmassa kuultavat musiikit:

    1. Metheny - Mays: San Lorenzo (Pat Metheny Group).
    2. Silver: Lonely Woman (Pat Metheny, kitara, Charlie Haden, basso, ja Billy Higgins, rummut).
    3. Metheny - Mays: Are You Going with Me? (Pat Metheny Group).
    4. Metheny: Have You Heard (Pat Metheny Group).

    Kuva: (c) Tatu Tamminen ja Wikimedia Commons.

  • 1. Hear Me Plead / Wayfaring Stranger / Shades of Blue
    2. Too Painful to Talk About
    3. Mine Alone
    4. Afro Blue
    5. After One Night
    6. Tenderly
    7. The Weight
    8. Hear Me Plead

    Nina Mya laulu, Petri Puolitaival saksofoni, Jukka Eskola trumpetti, Henri Mäntylä piano, Jori Huhtala basso, Tuomas Timonen rummut, Abdissa Assefa lyömäsoittimet.

    Äänitetty Kirjurinluodon Lokkilavalla 15.7.2016. Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Al Di Meola: Land of the Midnight Sun (1976) / Land of the Midnight Sun (Columbia)
    2. Pat Metheny: Bright Size Life (1976) / Bright Size Life (ECM)
    3. Jukka Eskola Soul Trio: Introducing The Soul Trio (2017) / Soul Trio (Timmion)
    4. Jukka Perko Tritone: A Night in Tunisia (2017) / Dizzy (We Jazz)
    5. Black Motor: But Not Willingly (2017) / Branches (We Jazz)
    6. Alexi Tuomarila: The Sun Hillock (2017) / Kingdom (Edition)
    7. Olli Hirvonen: Arps (2017) / New Helsinki (Edition)
    8. Wimme & Rinne: Wind (2017) / Human (Rockadillo)
    9. Ron Carter/Jim Hall: St. Thomas (1972) / Alone Together (Milestone)

    Toimittajana Harri Tuominen.

  • Árpád Tzumo soolopiano:

    1. Left My Sweet Homeland (trad.)
    2. The Good Cavalier (trad.)
    3. Spring Winds Raise the Tide (trad.)
    4. I'd Go Across the Tisza by Boat (trad.)

    Tzumo Quintet:

    5. Nice Thought
    6. Gypsy Logic
    7. Traveller
    8. Take It or Leave It

    Árpád Tzumo piano ja sävellykset, Sándor Molnár saksofoni, Sándor Lakatos saksofoni, József Horváth basso, Áron Tálas rummut.

    9. Euroradio Jazz Orchestra 2016: Moose the Mooche (Charlie Parker)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Yakamoz
    2. Améthyste
    3. Politics
    4. La maison des étoiles
    5. Oriental

    Matthieu Michel trumpetti, flyygelitorvi ja sävellykset, Martin Koller kitara, Patrick Muller piano, Patrice Moret basso, Dominic Burkhalter rummut.

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Fried Chocolate
    2. 'Til They Cut the Power
    3. Ray
    4. Slingshot
    5. Count XVII
    6. Ricky the Lobster
    7. Call Me Milroy

    Felix Falk saksofoni ja didgeridoo, Matti Klein kosketinsoittimet, Tobias Fleischer basso, André Seidel rummut.

    Toimittajana Markus Partanen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä