Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Pandolfi: Sonaatit viululle ja continuolle n:ot 1-6 op.3 ja op.4
(Andrew Manze, viulu ja Richard Egarr, cembalo).

07:21 Pacius: Litania (Radion sinfoniakuoro ja RSO/Ilkka Kuusisto).

07:29 Ravel: Yön Gaspard (Leonard Pennario, piano).

07:49 Castello: Sonaatti nro 5 (Christian Lindberg, pasuuna, Richard Tognetti, viulu, ja Australian kamariork.).

07:55 Melartin: Balettisarja Sininen helmi. (RSO/George de Godzinsky)

08:15 Mendelssohn: Muunnelmia sellolle ja pianolle (Terry King ja Robert Moeling).

08:25 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

08:51 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle C-duuri (Il piacere). (Felix Ayo ja I Musici sekä Maria Teresa Garatti, cembalo).

09:02 Debussy: Iberia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

09:21 Janácek: Sonaatti viululle ja pianolle as-molli. (Josef Suk ja Jan Panenka).

09:37 Schubert: Auf dem Wasser zu singen (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

09:42 Rejcha: Kvintetto puhaltimille a-molli. (Westwood-kvintetti).

10:22 Messager: Ellen valssilaulu oper. L'amour masqué (Susan Graham, sopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

10:25 Sibelius: Romanssi F-duuri (Wolde Jussila, viulu, ja George de Godzinsky, piano).

10:30 Vaughan Williams: Sinfonia n:o 4 f-molli. (Bostonin SO/Colin Davis).

11:01 Granados: Luonnoksia (Alicia de Larrocha, piano).

11:13 Schmelzer: Balletto n:o 1 di zingari d-molli (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

11:22 Dutilleux: Sellokonsertto (Godfried Hoogeveen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Yan Pascal Tortelier).

11:49 J.S. Bach: Kromaattinen fantasia ja fuuga d-molli (Andrew Appel, cembalo).

12:02 Sonninen: Seitsemän veljestä (RSO/Okko Kamu).

12:17 Rahmaninov: Fantasiakappaleita op. 3 (Ian Hobson, piano).

12:33 J. Haydn: Sinfonia n:o 92 G-duuri (Oxford). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Karel Ancerl).

Lähetykset

  • pe 24.2.2017 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä