Areena
  • TV
  • Radio
  • YLE Satakunta

    Sarja YLE Satakunta »


    • Kesto: 9 min
    • Kuunneltu: 0 kertaa
    • Kuunneltavissa ulkomailla

    YLE Satakunta: Muut audiot (10) fi:Program:rss

    Lumiukko

    Jouluaaton perinteisiin kuuluu monessa kodissa Lumiukko -animaatio. Koskettava tarina pikkupojan ja lumiukon lämpimästä ystävyydestä ja yhteisistä leikeistä nähdään tänäkin vuonna jouluaattona televisiosta. Animaatiosta moni muistaa tunnussävelen "Walking in the Air". Tunnussävel tunnetaan myös nimellä "Snowman" tai "Lumiukko" tai nimellä "Sun nimesi on maa". A.Aallon Rytmiorkesteri levytti suomenkielisen version "Sun nimesi on maa" ja sanoituksesta lauluun teki kirjailija ja lyriikkamestari Jukka Itkonen. Itkosen mukaan kysessä oli tilaustyö ja toiveena oli, ettei sanoitus olisi sidottu talveen tai jouluun.

    • Kesto: 3 min

    TUPATARKASTUS LEIRIKIRKKOON

    Jouluviikon tupatarkastus tehdään Tykistöprikaatin leirikirkkoon. Oppaana siellä on sotilaspastori Juhana Saari.

    • Kesto: 7 min

    Kuusi tulee kaataa ennen perjantaita

    Jos et omista muovikuusta ja haluat aidon luonnonkuusen jouluaatoksi, kaada kuusi nopeasti. Kansanperinteen tutkija Anne Pöyhösen mukaan perjantain (17.12) jälkeen kaadetut joulukuuset tulevat varistamaan neulasensa hetkessä. Miksi näin? Anne Pöyhönen kertoo lisää mielenkiintoista tietoa kalenterivuoteen, täysikuuhun ja joulukuusen katkaisuhetkeen liittyen.

    • Kesto: 10 min

    TUPATARKASTUS:KOMPPANIAN VÄÄPELI

    Satakunnan Radion Tupatarkastus -sarjan loppusuoralla tehdään ihan oikea tupatarkastus komppaniaan. Kohteena on Porin Prikaatin kranaatinheitinkomppania ja tupatarkastuksen suorittaa komppanian vääpeli, ylikersantti Jaakko Vainionpää.

    • Kesto: 7 min

    Rauman merionnettomuus

    Päivälleen 46 vuotta sitten uppoamattomana pidetty armeijan K-8 yhteysvene upposi Rauman satamassa vieden mukanaan 28 nuorta ihmistä. Kuuskajaskarin linnakkeella tuolloin kouluttajana toiminut Tauno Setälä muistaa vielä hyvin tuon traagisen päivän tapahtumat.

    • Kesto: 9 min

    Kuuskajaskarin onnettomuus 1964

    Kuuskajaskarin onnettomuudessa mukana ollutta hinaajaa ohjanneen Hjalmar Lehtosen haastattelu. 8.12. tulee kuluneeksi 46 vuotta Rauman edustalla sattuneesta kohtalokkaasta veneturmasta, jossa kuoli 25 nuorta naista.

    • Kesto: 1 min

    Maija-Stina Wesslin Potter fan jo vuodesta 1998 lähtien

    Vuonna 1983 äiti toi Maija-Stinalle ensimmäisen Harry Potter kirjan. Äiti kertoi kuulleensa, että kyseinen kirja oli hyvin suosittu Saksassa. Maija-Stina tarttui kirjaan ja hullantui oitis tarinasta.

    YLE Satakunta: Muut videot (2) fi:Program:rss

    Anneli Auer vapautettiin odottamaan tuomiota

    Ulvilan surmasta syytetty Anneli Auer pääsi Vaasan hovioikeuden päätöksellä 25.5. vapaaksi odottamaan hovioikeuden tuomiota. Auer kohtasi ensimmäiseksi median tullessaan ulos Porin oikeustalolta. Asianajaja Juha Manner ja syyttäjä Jarmo Valkama kommentoivat päätöstä.

    • Kesto: 2 min

    Porkkanatesti paljasti tulevan pääministerin

    YLE Satakunnan nimikkohevonen Säikän Onni Luvialta ennusti perjantaina Suomen tulevan pääministerin porkkanatestillä. Tarjolla oli neljä porkkanaa, jotka kantoivat nimiä Katainen, Kiviniemi, Soini ja Urpilainen. Onni valitsi ensimmäiseksi Soinin.

    Muualla Yle.fi:ssä