Yle UutisetSarja
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset ja sää radiossa
Uutiset radiossa
Uutiset radiossa
Multasormen ajankohtaisasiat ja vastaukset soittajien kysymyksiin. Studiossa Seija Säkkinen ja Hillevi Antikainen. (Kuvassa mustaherukkapensas. Kuva: YLE / Tarja Nyyssönen)
Karin Fossumin romaanit todistavat, miten selkäpiihin hiipivä jännitys voi olla kaunokirjallisesti nautittavaa ja psykologisesti antoisaa. Minä näen pimeässä ei viiltele väkivalloin vaan menee syvemmälle, pahan tekemisen mieleen. Lukukokemuksestaan kertoo Juha Pikkarainen. (Kuva ja teksti: Johnny Kniga Kustannus)
Äitienpäivää vietetään Venäjällä syksyllä. Murmanskissa viettiin messuviikonloppu. Murmanskilaiset hyvin kiinnostuneita Suomesta. Yksityinen televisiokanava 21 on juhlinut 20 vuotispäiviään. Riina Gusevalle soittaa Jarmo Siivikko.
Martta Maija Pyhäjärvi jää eläkkeelle ja tämä on hänen viimeinen Pippurimylly-ruokaohjelmansa. Sieniporopadan valmistusta seuraa Juha Mäntykenttä haikeissa tunnelmissa.
Superfoodista on kouhkattu muutaman vuoden ajan. Citysuperfuudaaja tilaa itseensä tyytyväisenä ulkomaisen gojimarjapussin lentopostina kotiovella. Oikea maailmanrakastaja menee metsään ja poimii itse superfoodinsa. Nokkonen ja kotimaiset marjat ovat todellista suomalaista superfoodia. Martta Maija Pyhäjärven kanssa marjasmoothieta ja nokkoslettuja valmistaa Juha Mäntykenttä.
Pirkan lintukoulun toinen osa kertoo lintuoppaista. Hyviä lintuoppaita on useita. Pirkka Aalto suosittelee Lasse J. Laineen Suomalaista lintuopasta. Se sopii kotimaisen linnuston käsikirjaksi. Kotimaisessa lintumaailmassa tapahtuu kuitenkin asioita, joita kotimainen opas ei selitä. Siksi kannattaa hankkia laajempia lintuoppaita ja käydä kansalaisopiston lintukursseja. Toimittaja Tapani Niemi.
Korvasienellä on paitsi taloudellinen myös imagollinen ja hyvinvointia lisäävä vaikutus, Lapin Marttojen keruutuoteneuvoja Maija Pyhäjärvi sanoo. Sanomalehti Kaleva kertoi maanantaina, että pohjoismainen sienityöryhmä haluaisi korvasienelle kauppakiellon. Suomessa korvasienen käytöllä on pitkät perinteet. Toimittaja Maija-Liisa Juntti.
Kairassa sattuu ja tapahtuu, ja juttu luistaa! Kenraali Ilkka Ilmolan pääharrastus on metsästys, jota seurataan tiivisti kenraalin ja hänen seurueensa matkassa Lapin erämaissa ja Euroopan mahtavilla riistamailla. Kirjakammissa Juha Pikkarainen muistelee omaa varusmiesaikaansa ja kertoo lukukokemuksensa Ilkka Ilmolan "Kenraali kairassa" -eräkirjasta. (Kuva: Kustannusosakeyhtiö Otava)

