Kun Kimmo Rosti oli 15-vuotias poika, teki hän perhosneulalla ja tussilla itselleen ensimmäisen tatuointinsa. Kyynärvarteen syntyi koristeeksi pääkallo. Tästä lähti harrastus, josta syntyi sittemmin ammatti. Kimmo Rosti on Taiteilijaelämää-sarjan vieraana. Liina Johansson tapasi miehen hänen tatuointistudiossaan Vida Locassa.
Yle Puhe
Kuunneltu: 144 kertaa ( Kuunneltavissa ulkomailla )
Valokuvataiteilija Minna Havukainen kuvailee oman taiteensa kumpuavan omakohtaisista kokemuksista, jotka ovat jollain lailla radikaalisti muuttaneet omaa tai läheisten elämää. Havukaisen mielestä nyky-yhteiskunta on etääntynyt syntymästä ja kuolemasta ja siksi niiden esiin tuominen on tärkeää. Toimittaja on Jasmina Savolainen.
"Laulajana olen paljon paljaampana yleisön edessä kuin teatterin lavalla", kuvailee Vuokko Hovatta. Se luo paineita ja siksi laulukeikat jännittävätkin huomattavasti teatterilavaa enemmän. Hovatta ei kuitenkaan osaa erottaa laulajan ja näyttelijän työtä toisistaan, siksi myöskään toinen ei ole toista rakkaampi. Vuokko Hovattaa haastattelee Salla Vuolteenaho.
Sirkuksen pariin Erälinna eksyi vahingossa. Sirkuslinjan pääsykokeisiin hän lähti kaverin seuraksi, mutta pääsikin sisään. Kiertävän telttasirkuksen lisäksi sirkustaide tarjoaa paljon muutakin. Erälinnan intohimona on nykysirkus ja sen tarjoamat mahdollisuudet. Nykytanssin ja teatterin yhdistelmillä Erälinna toivoo tuovansa katsojalle kauneutta ja hengähdyshetken kiireiseen arkeen. Jasmina Savolainen haastattelee.
Henry Lehtonen halusi nuorena rocktähdeksi, mutta kuumeisimmassa teini-iässä hän kuitenkin huomasi, että runojen kirjoittaminen on enemmän omaa alaa. Lehtonen ei pidä itseään erityisen hyvänä kirjoittajana, mutta vilkkaan mielikuvituksen ja vinksahtaneen huumorintajun avulla hän omien sanojensa mukaan näkee elämän hieman eri näkökulmasta. Näistä aineksista Lehtonen ammentaa ideoita runoihinsa. Jasmina Savolainen tapasi turkulaisen runoilijan.
Vennan esikoisalbumi ilmestyi syksyllä 2012 ja se sai loistavan vastaanoton. Ensilevyn jälkeen keikkakalenteri on ollut täynnä, ja nuori taiteilija on oppinut nauttimaan vapaa-ajan rauhasta omassa puutarhassaan. Venna ammentaa vaikutteita vanhasta rock'n rollista ja chansoneista. Sanoituksissa rakkaus on hänelle kaikista läheisin aihe. Toimittajana Salla Vuolteenaho.
Käsityöläisyys on kovassa nosteessa, mutta seppämestari Jouko Nieminen ei halua luokitella itseään käsityöläiseksi vaan kädentaitoammattilaiseksi. Erotuksena on se, että käsityöläisyydessä usein kopioidaan, mutta kädentaitoammatissa osaaminen on laaja-alaisempaa. Seppämestarin työ on huonosti tunnettu. Nieminen itse vitsailee työskennelleensä 30 vuotta ammatissa jota ei ole olemassa. Metallisepän koulutus on vähäistä ja ammatin harjoittajia on vähän. "Kipinä ammattiin saadaan koulusta, mutta kyllä se työ opettaa seppämestariksi", kuvailee Jouko Nieminen. Salla Vuolteenaho vieraili seppämestari Niemisen pajalla.
5-vuotiaana pikkupoikana Mikko Frank päätti, että hänestä tulee kapellimestari. Sisäinen palo kesti murrosiän myrskyt ja kun ikätoverit ajelivat mopoilla, 16-vuotias Mikko Franck johti orkesteria. Sitä ennen hän oli opiskellut oma-aloitteisesti jo vuosia partituureja. Parikymppisenä Franck oli jo debytoinut useimmissa merkittävimmissä orkestereissa Euroopassa. Taiteilijaelämää-sarjassa Frank kertoo työstään ja taiteestaan. Toimittaja on Salla Vuolteenaho. Kuva: Kansallisooppera / Heikki Tuuli.
Tuomari Nurmion biisit syntyvät sävellysmaailman kertakäyttöesineistä ja kestokulutushyödykkeistä. Jälkimmäiset ovat verrattavissa kahvikuppeihin ja tuoleihin, joita voi käyttää aina uudelleen ja uudelleen. Sitten on niitä arempia kappaleita, ne ovat niitä ohutreunaisia laseja jotka otetaan varovasti kaapista juhlapöytään, selittää Nurmio. Nurmion tuotantoa kutsutaan rockmusiikiksi, mutta Tuomarin mukaan se pitää sisällään 1930-luvun swinginkin jos se on oikealla otteella soitettu. Nurmion tapasi Kati Keinonen.
Elina Ruohosen mielestä hyvä taideteos pakenee sanoja. Jos teoksen voi selittää sanoilla, siitä olisi pitänyt tehdä kirja. Suvi Puukangas vieraili Ruohosen ateljeessa ja kysyi, miten Siperia on opettanut turkulaista kuvataiteilijaa.
Outi Pakkanen sanoo, että hänestä ei alunperin pitänyt tulla kirjailijaa vaan näyttelijä. "Mutta koin rimakauhua, että jos minusta ei tulekaan parasta näyttelijää, toiseen sijaan en tyydy. Menin siksi kauppakorkeakouluun", Pakkanen kertoo. Mainostoimistossa työskennellessä ajatus omasta tekstistä alkoi viehättää. Nyt takana on yli 20 jännityskirjaa ja muut kirjat päälle. Toimittaja Miia Krause.
"Jos puhutaan modernista tanssista, niin se on välillä vaadittavaakin, että pitää olla vähän ruma", sanoo Dance -ohjelmasta tunnetuksi tullut Sam Vaherlehto. Kolminkertainen katutanssin SM-kultamitalisti pitää itseään pehmeänä tanssijana, joka haaveilee omasta tanssituotannosta Suomessa. Suvi Puukangas tapasi Vaherlehdon ja kysyi, kumpaa tanssi on enemmän, eleiden hallittua muodostamista vai vapaata liikkeiden virtaa.
Graffiti kelpaa tänä päivänä jo gallerioihin ja parhaita tekijöitä ei pidetä enää töhrijöinä vaan taiteilijoina. Toisaalta myös luvattomuus ja salaperäisyys on osa graffitin viehätystä. Toimittaja Miia Kaarlela lähti yhdessä graffititaiteilija Tero Karvisen kanssa maalaamaan Tampereella seinää, joka ei ole aivan laiton muttei ihan laillinenkaan.
Jaakko Mattila ei koskaan ajatellut taidetta ammattina, mutta on nyt 36-vuotiaana yksi niistä harvoista suomalaisista, jotka tienaavat elantonsa kuvataiteella. Mattila toivoo, että pystyy omalta osaltaan vaikuttamaan siihen, että Suomi tunnetaan vielä joku päivä maailmalla myös kuvataiteesta. Toimittajana Miia Kaarlela.
Bodypaint-taiteilija Heli Tikkanen maalaa kankaan sijasta iholle. Onko kehonmaalaus vain showta? Arvostetaanko sitä taiteena? Heli Tikkasen mukaan taidetta ei saa ottaa liian vakavasti. Toimittajana Suvi Puukangas.
Taidetta ei voi olla ymmärtämättä. Se on eri asia pitääkö siitä ja haluaako sen kanssa viettää aikaa, sanoo ankkataiteilijana tunnettu Kaj Stenvall. Taiteilijaelämää toimittaa Suvi Puukangas.
Saamelainen Ailu Valle innostui rapista yläasteella, kun lököhousut ja rap-merkit levisivät myös pohjoisen perukoille. Saamen kieli löytyi luonnostaan Ailu Vallen rappiin, kun oma perspektiivi rupesi loksahtelemaan paikoilleen ja räpistä löytyi oma keino protestiksi länsimaisen kulttuurin luontoa tuhoavalle suunnalle. Toimittaja Salla Vuolteenaho.
Tulevat jaksot
Jakso
Julkaisuaika
Poistumisaika
Kesto
Ohjelmien todellinen julkaisuaika Areenaan saattaa vaihdella. Esimerkiksi suorien lähetysten tallenteet julkaistaan lähetyksen päättymisen jälkeen viiveellä, joka yleensä on noin ohjelman keston verran.