Suomen Gastronomien Seuran puheenjohtaja Tiina Lähteenoja-Niemelän mukaan eri kaupungeissa on erilainen henki myös makujen suhteen. Helsingin maku on kokeileva ja ylättäviäkin makuelämyksiä tarjoava. Kesäkuussa Kati Keinonen vieraili yhdessä Lähteenoja-Niemelän kanssa Suomen ensimmäisillä ruokafestivaaleilla, jotka järjestettiin Helsingissä ja joka kantoi nimeä Taste of Helsinki.
Yle Puhe
Kuunneltu: 17 kertaa ( Kuunneltavissa ulkomailla )
"Tunteilla on aina myyty, koska me ostetaan tunteilla. Ei se mitään negatiivista ole", toteaa Tuija Saipell, asiakaskokemuksen kehittämisen ja parantamisen asiantuntija.
"Nokian menestys antoi sellaisen harhakuvan, että meillä on varaa kaikkeen. Ei ollut mitään varasuunnitelmaa, jos nokian menestys ei jatku. Rakennettiin sen kokoinen julkinen sektori, johon meillä ei ikinä tulevaisuudessa tule olemaan varaa", sanoo Kalle Isokallio.
Lehtien sivuilta havaintoja luonnosta ja ympäristöstä, 14.15 Luontoretki. Lähiluontoa oopperalaulaja Mika Pohjosen ja tangolaulaja Heidi Pakarisen silmin. Retkikaverina lehtomaisissa maisemissa Lahdessa on Juha Laaksonen, 14.45 Ali Show´n parhaat palat: vieraana näyttelijä ja stand up -koomikko Riku Suokas.
Lehtien sivuilta terveyttä ja hyvinvointia, 14.15 Poimintoja Ylen tv-ohjelmista: Akuutti, Kuningaskuluttaja, Prisma Studio, 14.40 Puheen Aamun parhaat palat.
Provisualin vastaava tuottaja Jari "Cyde" Hyttinen ja LeBonkin ohjelmapäällikkö Hannu Voutilainen olivat Miia Krausen vieraina keskustelemassa musiikkimatkailusta. "Musiikki voi olla yksi osa sitä matkaa. Kyllä tämä luonto hämmästyttää koko ajan, oli se hevari tai punkkari. Lehtivihreä ja veden liplatus herkistää rankemmankin metallimiehen ja -siskon", toteaa Hyttinen.
"Jo oli aikakin, että pääsin Stadin friiduksi!" nauraa Lenita Airisto. Yle Puheen Iltapäivään Miia Krausen vieraaksi saapuivat uunituoreet Stadin friidu Lenita Airisto ja Stadin kundi Heikki Paunonen sekä Stadin Slangi ry:n puheenjohtaja Pekka Kurvinen.
Lehtien sivuilta havaintoja luonnosta ja ympäristöstä, 14.15 Luontoretkellä Petteri Lehikoinen ja Heikki Eriksson kertovat haahkojen pyynnistä ja Lapin lintujen linjalaskennoista. Retkikaverina Hangon Tvärminnessä on Juha Laaksonen, 14.45 Ali Show´n parhaat palat: vieraana humoristi, muusikko, tietokirjailija ja radioääni Pasi Heikura.
Lehtien sivuilta terveyttä ja hyvinvointia, 14.15 Sissipuutarhurit. Isku invalidien kesäpaikkaan, 14.45 Ali Show´n parhaat palat: vieraana stand up -koomikko ja näyttelijä André Wickström sekä islantilainen stand up -koomikko Ari Eldján.
Oikea tiimi on usein jo olemassa. Se pitää vain löytää. Tällä hetkellä strategian voimassaoloaika on n. 18 kk, monessa yrityksessä se on jatkuva prosessi. Miten tämän hulabaloon keskellä johdetaan ja millä eväillä työntekijät pidetään motivoituneina jatkuvien muutosten keskellä. Työntekijät miettivät yhä tarkemmin kenelle antavat aikansa ja asiakaat kenelle antavat rahansa. Jos yrityksen toimintaketju ja moraali eivät ole kunossa viesti sosiaalisessa mediassa leviää uuden kriittisen sukupolven aikakaudella niin nopeasti, laajasti ja armottomasti, että on turhaa yrittää rakentaa myönteistä yrityskuvaa mainonnan keinoin, toteaa Suomen johtavan mainostoimiston TBWA Helsingin hallituksen puheenjohtaja ja TBWA Europen innovaatiojohtaja Petteri Kilpinen. Hänet tapasi Raimo Tyykiluoto. Petteri Kilpinen siirtyy 1.9.2013 alkaen MPS-yhtiöt Oy:n toimitusjohtajaksi. MPS on suomalainen, kansainvälisesti toimiva johtamisen, muutoksenhallinnan ja strategisten henkilöstöratkaisujen asiantuntija.
Kynäruiskumaalari Jussi Säterin työssä yhdistyvät paineilmalla toimiva kynäruisku ja kuvataide. Säteri pitää itseään sekä kuvataiteilijana että käsityöläisenä. Maalauksia Säteri tekee melkein mille pinnalle tahansa. Kynäruiskumaalari Jussi Säterin työhuoneella vieraili Jasmina Savolainen.
30 vuotta opettajana toiminut Maarit Korhonen näkee, että koko koulujärjestelmän tulisi muuttua. Opetussisällöt ja -metodit ovat vanhanaikaisia, eivätkä enää toimi nykymaailmassa. Koko alakoulumaailma on Korhosen mukaan huonossa jamassa. Kenen vika se on, opettajien vai vanhempien? Haastateltavana opettaja Maarit Korhonen. Toimittaja Jasmina Savolainen.
Ohjelmien todellinen julkaisuaika Areenaan saattaa vaihdella. Esimerkiksi suorien lähetysten tallenteet julkaistaan lähetyksen päättymisen jälkeen viiveellä, joka yleensä on noin ohjelman keston verran.