Areena
  • TV
  • Radio
  • SivullinenSarja

    Sivullinen: Jaksot, audio (5) fi:SeriesPage:rss

    Simo Hämäläisen Kätkäläinen ei hevin luovuta

    Simo Hämäläinen on kirjoittanut kuudennen Kätkäläis-romaanin. Itäsuomalainen viäräleuka ja korpifilosofi Pietu Aholainen tarttuu jälleen tuumasta toimeen, kun rakas naapuri siarastuu ja joutuu vaikeuksiin. "Kätkäläinen ja musta koira" -kirjan kuplivan huumorin alla virtaa tällä kertaa vanhemisen ja luopumisen vakava teema.

    • Kesto: 12 min

    Miten tullaan kirjailijaksi?

    Mika Waltarin isällisiä ohjeita kustantajan lähestymisestä on luettu jo 1930-luvulta asti. Joensuulaisen Ilias-kustantamon toimitusjohtaja kertoo, vieläkö vanhat neuvot siivittävät kirjailijan julkaisukynnyksen yli.

    • Kesto: 13 min

    Joensuu rikoskirjallisuuden kartalle

    Joensuulainen Jukka Niskanen on julkaissut viisi romaania. Hänen kirjojensa sankari on tinkimätön rikostutkija Jake Klein.

    • Kesto: 11 min

    Pappiskokelas ja kosminen kauhu

    Tuleva pappi Tomi Päivinen johdattaa kulttikauhukirjailija H. P. Lovecraftin maailmaan. Toimittaja on Veli-Pekka Hämäläinen.

    • Kesto: 8 min

    Väinämöinen Facebookissa

    Peruskoulujen kirjallisuudenopetus on ehtinyt kauas siitä, kun nuoriso opetteli ulkoa suurten runoilijoiden teoksia. Esimerkiksi Kalevalaa saatetaan lähestyä vaikkapa Facebookin keinoin.

    Muualla Yle.fi:ssä