Maria Jungner: Matka minuuteen
- 56 min
- toistaiseksi
Maria Jungner puhuu kesän viimeisessä ohjelmassaan meidän kaikkien haastavimmasta matkasta eli siitä matkasta jonka teemme, kun kasvamme omaksi itseksemme. Marian vieraana on kouluttaja ja terveysvalmentaja Sirkka Santapukki.Santapukin kanssa puhutaan myös meidän kaikkien matkamme päätepisteestä eli kuolemasta.
Lähetykset
- ti 30.7.2013 18.03 • Yle Puhe
Jaksot
-
ma 2.6.2014
-
Maria Jungner: Mistä löytää Se Oikea?
Kaikki parisuhdetta kaipaavat ovat varmasti kuulleet moneen kertaan ne suositut fraasit että: se oikea asuu kohdalle kun sitä vähiten odottaa, tai että ensin pitää rakastaa itseään ennen kuin voi rakastaa toista. Mutta mitä tehdä kun nuoruusvuodet on ohitettu jo aikapäivää sitten, eikä sitä oikeaa ei ole rinnalle löytynyt? Tai vaikka olisi jo kertaalleen löytynyt, se on matkan varrella jäänyt kelkasta ja nyt pitäisi keski-iässä osata heittäytyä uudestaan deittailun ihmeelliseen maailmaan. Marian vieraina ovat rakkausvalmentaja, toimittaja Mia Halonen ja transformatiivinen valmentaja, kirjailija Katri Manninen.
-
ma 12.5.2014
Me kaikki haluamme onnellisen elämän. Haalimme kirjoja aiheesta, kuuntelemme elämäntapavalmentajia, terapeutteja, Paolo Coelhoa ja Esa Saarista.Mutta loppujen lopuksi: mitä onnellisuus on? Mistä se koostuu ja miten sen voi saavuttaa? Onko onnellisuus valinta vai päätös? Maria Jungnerin vieraana ovat psykologian emeritusprofessori Markku Ojanen ja filosofian tutkija sekä kouluttaja Lauri Järvilehto
-
Maria Jungner: Rakastuminen on aivojen häiriötila
Kaikki parisuhdetta kaipaavat ovat varmasti kuulleet moneen kertaan ne suositut fraasit että: se oikea asuu kohdalle kun sitä vähiten odottaa, tai että ensin pitää rakastaa itseään ennen kuin voi rakastaa toista. Mutta mitä tehdä kun nuoruusvuodet on ohitettu jo aikapäivää sitten, eikä sitä oikeaa ei ole rinnalle löytynyt? Tai vaikka olisi jo kertaalleen löytynyt, se on matkan varrella jäänyt kelkasta ja nyt pitäisi keski-iässä osata heittäytyä uudestaan deittailun ihmeelliseen maailmaan. Marianvieraina ovat rakkausvalmentaja, toimittaja Mia Halonen ja transformatiivinen valmentaja, kirjailija Katri Manninen.
-
Maria Jungner: Saska Saarikoski: Seiska menee väsyneillä jälkihöyryillä, se on jo passé
Mikä on median rooli muuttuvassa maailmassa. Mitä merkitystä on tirkistelevällä journalismilla, ja ketä julkkiskulttuuri oikeasti kiinnostaa? Entä mikä on sosiaalisen median merkitys nykyisessä tiedonvälityksessä? Maria Jungnerin vieraina aiheesta keskustelemassa Saska Saarikoski ja Rakel Liekki.
Saarikosken ja Liekin mukaan mediassa eniten ryöpytystä saavat kokea ihmiset, jotka pyrkivät pitämään julkisuuskuvansa mahdollisimman puhtaana. Toimittajien mukaan julkisuutta ei voi hallita, ja jos sitä kuvittelee hallitsevansa, joutuu pettymään pahemman kerran. Saarikoski haluaisi oman julkisuusidentiteettinsä olevan jotakin Jörn Donnerin ja Ruben Stillerin väliltä. Liekki taas ei koskaan googlaa itseään.
-
Maria Jungner: Armo
Toisen Pääsiäispäivän lähetyksen aiheena on armo. Kuuluko armo vain uskontoon vai tarvitseeko jokainen armoa. Tämän ajan maailmassa armottomuus on saanut paljon valtaa, armon ja rakkauden kustannuksella. Marian vieraana Kallion seurakunnan kirkkoherra Teemu Laajasalo.
-
Maria Jungner: Milloin laittaa lusikat jakoon?
Maria Jungnerin tämänkertainen vieras on psykologi Ilona Rauhala, jonka kanssa keskustellaan eroista. Parisuhteeseen kuuluvat myös ne vaikeat vaiheet, mutta joskus mikään määrä työtä suhteen hyväksi ei tee tilannetta paremmaksi. Mutta mistä sitten tietää koska oikeasti kannattaa laittaa kupit ja lusikat jakoon? Onko mahdollista hoitaa ero ilman, että satuttaa tarpeettoman paljon itseään ja kumppaniaan? Entä kuinka kauan erosta kestää toipua?
-
Maria Jungner: Surutyö
Maria Jungnerin aiheena menetykset ja surutyö. Erityisesti äkillisen kuoleman yllättäessä. Miten jatkaa eteenpäin ja elää surun kanssa? Mitä selviytymiskeinoja on, miten läheiset voivat tukea, mitä voi sanoa, mikä auttaa - vai auttaako mikään? Entä miksi joidenkin on niin vaikea kohdata surevaa ihmistä. Marian kanssa aiheesta keskustelevat teitelija Muska Babitzin ja erityistason kriisi- ja traumapsykoterapeutti, psykologian tohtori Eija Palosaari.
-
Maria Jungner: Halut hukassa?
Maria Jungner pohtii tällä kertaa vieraineen seksihaluja ja haluttomuutta. Mitä tehdä kun ei yhtään haluta? Ja miksi pitäisi aina haluta?
Tutkimusten mukaan halun puute on neljä kertaa yleisempää naisilla kuin miehillä. Silti nyt myös miesten seksuaalinen haluttomuus on selvästi yleistynyt parin viime vuoden aikana. Pahimmillaan hiljaisuus makuuhuoneessa johtaa eroon. Pitääkö parisuhteessa suostua seksiin vaikka itse ei yhtään haluaisi? Mistä on kyse jos halut ovat kokonaan hukassa?
Marian vieraina aiheesta keskustelevat kaksi pitkänlinjan työntekijää seksuaalisuuden saralta, Väestöliiton asiantuntijalääkäri, psykiatri Raisa Cacciatore ja kliininen seksologi, psykoterapeutti Tarja Santalaht -
Maria Jungner: Murrosikä – ja miten me vanhemmat selviämme siitä hengissä..?
Miten välttyä olemasta lapselleen liian kaveri, tai toisaalta liian tiukka vanhempi? Mistä tietää milloin antaa vapautta ja milloin kiristää talutushihnaa?
vanhemmille. Oppaaksi tähän haastavaan vanhemmuuden vaiheeseen Maria Jungner on saanut lastenpsykiatri, asiantuntijalääkäri, kouluttaja ja tietokirjailija Raisa Cacciatoren. -
Maria Jungner: Mitä onnellisuus on?
Me kaikki haluamme onnellisen elämän. Haalimme kirjoja aiheesta, kuuntelemme elämäntapavalmentajia, terapeutteja, Paolo Coelhoa ja Esa Saarista.Mutta loppujen lopuksi: mitä onnellisuus on? Mistä se koostuu ja miten sen voi saavuttaa? Onko onnellisuus valinta vai päätös? Maria Jungnerin vieraana ovat psykologian emeritusprofessori Markku Ojanen ja filosofian tutkija sekä kouluttaja Lauri Järvilehto
-
Maria Jungner: Parisuhteesta perheeksi
Nyt Maria Jungner jatkaa syksyllä alkanutta keskustelua vanhemmuudestralastenpsykiatrian erikoisläärin ja perheterepeutti Janna Rantalan ja suosittua Project Mama- blogia kirjoittavan tuottajan Katja Lahden kanssa.
Lisäksi pohditaan sitä mitä tapahtuu kun pariskunta muuttuu lapsiperheeksi ja miten siitä selviäisi mieluiten mahdollisimman vähillä vammoilla. Naiset puhuvat mm. siitä millaisia rangaistuskeinoja lasten kanssa kannattaa käyttää, onko uhmaikää ylipäätään olemassa ja miten voisi edes teoriassa rakentaa perheen, jossa vanhemmilla olisi yhteneväiset kasvatusperiaatteet.
Ei tulossa olevia jaksoja