Jazzklubi

Sunnuntaisin, Yle Radio 1

Jazzin uudet levyt, jazzkentän ajankohtaiset asiat, huippukonsertit ja erilaiset teemaohjelmat.

Joka sunnuntai kolme eri settiä.

Jaksot

  • Mitä voi tapahtua, kun koulussa elämänkatsomustiedon tunnilla pääseekin ääneen Billy Holiday? Keidas-ohjelmasta tuttu Tuuli kattaa kuultavaksi vuosien varrella musiikkidiggarin sieluun jazzkulmaa puhaltaneita artisteja.

    1. Duke Ellington & John Coltrane: In a Sentimental Mood
    2. Billie Holiday: Lover Man
    3. Yona: Kellon alla
    4. Mopo: Niin aikaisin
    5. Vince Guaraldi: Linus & Lucy
    6. Joona Toivanen Trio: Polaroid
    7. Cannonball Adderley Quintet: Khutsana
    8. Kamasi Washington: Will You Sing
    9. Charlie Parker & Machito Orchestra: Mango mangue
    10. Dayme Arocena: La rumba me llamo yo
    11. Mulatu Astatke: Yekermo sew

    Toimittajana Tuuli Saksala.

    (Uusinta maaliskuulta)

  • 1. Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band/ With A Little Help From My Friends/ Lucy In The Sky With Diamonds
    2. Getting Better/ Fixing A Hole
    3. Being For The Benefit Of Mr. Kite!
    4. Within You Without You
    5. When I´m 64 / Lovely Rita
    6. Good Morning Good Morning/ Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band Reprise/ A Day In The Life/ Sgt. Pepper´s Secret Last Track Loop/ Penny Lane
    7. Strawberry Fields
    8. All You Need Is Love

    Kokoonpano: UMO Jazz Orchestra ja Django Bates
    Kapellimestari: Django Bates (keys+voc)
    Martin Dahl, voc / Stuart Hall, gtr+voc / Robert Luft, gtr+voc / Jonas Westergaard, b+voc / Peter Bruun, drs+voc / Ojajärvi-Mäkinen-Järvelä-Salminen-Päivinen / Mustonen- Tuhkanen- Laukkanen- Långbacka / Paasonen-Mattsson-Pettinen-Saarti

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Savoy-teatterissa 2.11.2017.

    (Uusinta toukokuulta 2018)

  • 1. Astro Can Caravan: Tomboktoum / Outer Space Takes (Karkia Mistika 2019)
    2. Ezra Collective: Pure Shade / We Out Here (Brownswood 2017)
    3. Seed Ensemble: Afronaut feat. Xana / Driftglass (Jazz Refreshed 2019)
    4. Nubya Garcia: Once / We Out Here (Brownswood 2017)
    5. Sons of Kemet: My Queen Is Yaa Asantewaa / Your Queen Is a Reptile (Impulse! / Verve 2018)
    6. Kaisa's Machine: Treat It Well / In the Key of K (Eclipse Music 2017)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • Jazzklubin kolmannen tunnin käsittelyssä jazzvuosi 1959! Modernin jazzin merkkivuosi on kuin selailisi jazzhistorian merkittävimpiä äänitteitä. Mukana siis tuhti kattaus klassikkoja!

    1. Miles Davis: So What / Kind Of Blue (Columbia)
    2. Ornette Coleman: Chronology / The Shape Of Jazz To Come (Atlantic)
    3. Sun Ra: Saturn / Jazz In Silhoutte (Evidence)
    4. Cecil Taylor: Get Out Of Town / Love For Sale (United Artists)
    5. Thelonious Monk: Reflections / Alone In San Francisco (Riverside)
    6. Steve Lacy: Bye-Ya / Reflections (Prestige)
    7. Bill Evans Trio: Blue In Green / Portrait In Jazz (Riverside)
    8. Charles Mingus: Better Git It In Your Soul / Mingus Ah Um (Columbia)
    9. John Coltrane: Giant Steps (Take 2, false start) / Heavyweight Champion (Atlantic)
    10. John Coltrane: Naima / Giant Steps (Atlantic)

    Toimittajana Topias Tiheäsalo.
    Kuvakollaasi: Topias Tiheäsalo.

    (Uusinta helmikuulta)

  • 1. Open City
    2. Far From Over
    3. Nope
    4. Segment for Sentiment #2
    5. Poles
    6. Libra
    7. For Amiri Baraka
    8. Hood

    Vijay Iyer piano, kosketinsoittimet ja sävellykset, Steve Lehman alttosaksofoni, Mark Shim tenorisaksofoni, Graham Haynes kornetti, flyygelitorvi ja elektroniikka, Stephan Crump basso, Jeremy Dutton rummut.

    Äänitetty Lokkilavalla 19.7.2018.
    Toimittajana Markus Partanen.

    Kuva: Mark Shim Imgrum

  • 1. Sonny Criss: Wee / Portrait Of Sonny Criss (Prestige, 1967)
    2. Joao Gilberto: Voce vai ver / Joao, voz e violao (Verve, 2000)
    3. Joao Gilberto: Estate / Amoroso (Warner, 1977)
    4. Herd: Cold Wind / X (Doorbell, 2019)
    5. Ron Carter: The Man I Love / Stardust (2001, Somethin’else)
    6. Archie Shepp & Mal Waldron: Nice Work If You Can Get It / Left Alone Revisited (Enja, 2002)
    7. Paul Bley: When Will The Blues Leave / When Will The Blues Leave (ECM, 2019)
    8. Chico Freeman: Pepe’s Samba / Beyond The Rain (Contemporary, 1978)

    Toimittajana Jan-Erik Holmberg.

  • 1. Obe
    2. Cycles and Seasons
    3. When the Monarchs Are Coming To Town
    4. Hope-Scope
    5. Flowers for Albert

    David Murray tenorisaksofoni, bassoklarinetti ja sävellykset (paitsi no 1. säv. Butch Morris)
    Mingus Murray kitara
    Lafayette Gilchrist piano
    Rahsaan Carter basso
    Russell Carter rummut

    Äänitetty Diersbachissa Itävallassa 19.5.2018.
    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: Wikimedia Commons / Inntöne Jazz Festival

  • 1. Tampere Intro
    2. Raga (First Morning)
    3. Tampere Drums
    4. Jord
    5. Tampere Sax
    6. Norr
    7. Tampere Trumpet
    8. Unitus
    9. Folk

    Olavi Louhivuori rummut ja sävellykset, Eivind Loenning trumpetti, Juhani Aaltonen saksofoni ja huilu,
    Palle Danielsson basso.
    Äänitetty Tullikamarin Pakkahuoneella 3.11.2018.

    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: Maarit Kytöharju / Tampere Jazz Happening.

  • 1. Katu kaiku: Meteora / Luna (Svart Records 2019)
    2. Marc Jufer Trio: Symétrique ascendant / Trip to the Center (QFTF 2019)
    3. David Helbock's Random Control: Watermelon Man / Tour d'horizon (ACT 2018)
    4. Paul Zauner's Blue Brass feat. Gregory Porter: Moanin' / Gregory Porter Issues of Life (Membran 2014)
    5. Abdullah Ibrahim: The Wedding / Water from an Ancient Well (Enja 1986 / 2002)
    6. Theon Cross: Candace of Meroe / Fyah (Gearbox Records 2019)
    7. Organ Brothers: More / More (Seventh String Music 2018)
    8. Max Zenger Globus: Serene / Max Zenger Globus (Flame Jazz Records 2019)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Trygve Seim: Morning Song / Helsinki Songs (ECM 2018)
    2. Ville Vannemaa Cassiopeia: Hyacinth / Cassiopeia (Jazzaggression 2019)
    3. Resavoir: Taking flight feat. Brandee Younger / Resavoir (International Anthem 2019)
    4. Sami Linna Quartet: Clowns / Sami Linna Quartet (Timmion Records 2019)
    5. Hot Heros: Devotion… and other things / Days After The Rodeo (Eclipse Music 2019)
    6. Timo Lassy & Teppo Mäkynen: Catawba / Timo Lassy & Teppo Mäkynen (We Jazz 2019)
    7. Avishai Darash: New vision / Samskara (A.Ma Records 2019)
    8. LBT: All notes are friends / Too busy (Wahwah 45s 2019)
    9. Arttu Takalo: Young and dangerous / themanintheshadows (Rockadillo 2019)
    10. Anat Fort: Tirata Tiratata / Colour (Sunnyside 2019)
    11. Quiana Lynell: Tryin´times / A little love (Concord Jazz)
    12. Web Web: Land Of The Arum Flower (Like Remix) / 25 Compost records (Compost Records 2019)

    Toimittajana DJ Bunuel.

  • 1. Venga
    2. Flores
    3. Burrito cristal
    4. Melodia de arrabal
    5. Volver
    6. El camino
    7. Con Brasil adentro / Fugue X
    8. Snake

    Guillermo Klein piano, orkesterin johto ja sävellykset, paitsi 4. & 5. säv. Carlos Gardel.

    Äänitetty Finlandia-talolla 16.11.2018.
    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: UMO

  • 1. Alexi Tuomarila: Shapeshifter / Sphere (Edition 2019)
    2. Iiro Rantala: June / My Finnish Calendar (ACT, 2019)
    3. Fred Hersch Trio: Newklypso / Live in Europe (Palmetto Records, 2018)
    4. Azymuth: Laranjeiras / Demos 1973-1975 Vol. 1 (Far Out Music, 2019)
    5. Ronin Arkestra: The Silk Road Prelude / First Meeting (2019)
    6. Ezra Collective & Kokoroko: Shakara / You Can't Steal My Joy (2019)
    7. Ezra Collective: Quest For Coin / You Can't Steal My Joy (2019)
    8. Alfa Mist: Retainer / Structuralism (2019)

    Toimittajana Eero Koski.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä