Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Vieraana Digelius-levykaupan vetäjä Ilkka "Emu" Lehtinen

  • 44 min
  • ei kuunneltavissa

No 1. Asha Bhosle: Eena meena deeka (Intia 1957)

No 2. Wind on Wind: Loviisa (Suomi 2013)

No 3. Tito Rodriguez & His Orchestra: Bilongo (Puerto Rico 1968)

No 4. Tuva-Ensemble: Ögbeler (Tuva/Venäjä 1993)

No 5. Rosa Passos: Diz que fui por aí (Brasilia 2011)

No 6. Chappottin y su Conjunto: Ay que canoto (Kuuba 1950-luvun loppu)

No 7. Les Ambassadeurs (solisti Salif Keita): Mandjou (Mali 1978)

Lähetykset

  • ti 15.7.2014 20.30 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Bob Marley & The Wailers: Easy Skanking (Jamaika 1978) / Kaya (Island)
    2. Aston ’Family Man’ Barrett & The Wailers Band: Eastern Memphis (Jamaika 1973/2018) / Soul Constitution Instrumentals & Dubs 1971-1982 (Dub Store)
    3. Sting & Shaggy ft. Morgan Heritage and Aidonia: 44/876 (UK/Jamaika 2018) / 44/876 (A&M)

    Youssou N’Dour & Le Super Étoile de Dakar (Senegal 2018) / BBC Proms live: Royal Albert Hall London 31.8.2018:
    4. Serigne Fallou
    5. Immigrés
    6. Money Money
    7. Sama Gamou
    8. Birima
    9. 7 Seconds (guest vocal Cali Kamga)

    10. Lepolan Akka ja Kulkutauti: Pispalan lait (Suomi 2018) / Heinätori 3 (Stupido)
    11. Johanna Iivanainen, Mikko Iivanainen, Maria Kalaniemi ja Timo Alakotila: Valo (Suomi 2018) / Seimiyö (Åkerö)

  • 1. The Dizu Plaatjies Ibuyambo Ensemble: iZindaba (The News) (Etelä-Afrikka 2008) / African Kings (Mountain)
    2. Leyla McCalla: Mesi Bondye (2014) / Vari-Colored Songs: A Tribute to Langston Hughes (Music Maker)
    3. Anna Murtola: Bulería del desenamoro / Bulería of the Ending Love (Suomi 2018) / Fuego Por Dentro – The Fire Within (Alba)
    4. The Jamie Baum Septet+: Joyful Lament (USA 2018) / Bridges (Sunnyside Communications)
    5. Suistamon Sähkö: Hummani Hei (Giddyup) (Suomi 2018) / Etkot, pectopah ja etnoteknoa (Nordic Notes)
    6. Ontrei: Santa (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)
    7. Huun Huur Tu/Vladimir Martynov: Oske Cherde (Venäjä/Tuva 2012/2018) / Children of the Otter (Jaro)
    8. Dobranotch: Du Host (Venäjä 2018) / 20 Years (CPL Music)
    9. Gregory Isaacs: Night Nurse (Jamaika 1982) / Ikon: The Best Of (Island)
    10. Jing & Jangsters: Love Is Overdue (Suomi 1995) / Mellow Mood (Rockadillo)
    11. Heikki Laitinen/Suomussalmiryhmä: Mikonkatu live (Suomi 1993) / 6cd: Pommaripoika (Kansanmusiikki-instituutti)

  • 1. Eugen Malmstén ja Columbia-orkesteri: Soita rumbaa oivaa (Suomi 1942) / Eri esitt.: Mister Mambo, Mambo Miss – Suomalaisia sambahittejä ja latinoiskelmiä 1935-1959 (Svart)
    2. Nes: Laisse-Moi Entrer (Algeria/Ranska/Espanja 2018) / Ahlam (Act)
    3. Fatoumata Diawara: Nterini (Mali 2018) / Fenfo – Something to Say (3eme Bureau/Wagram)
    4. Vigüela: Que si quieres, moreno (Espanja 2018) / A Tiempo Real - A New Take On Spanish Tradition (ARC)
    5. Üzgin Üver: Gázló (Unkari 2018) / Patak (Mana Mana)
    6. Sans: Pursi – The Rowing Song (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)
    7. Alba Griot Ensemble feat. Tony Allen & Lassana Diabate: Long Way Home (2018) / The Darkness Between The Leaves (Riverboat)
    8. Stella Chiweshe: Mayaya (Part 1 & 2) (Zimbabwe 1980’s/2018) / Kasahwa – Early Singles (Glitterbeat)
    9. Chung Yufeng: Pipamenco (Kiinan tasavalta/Taiwan 2018) / Pendulum (Trees Music & Art)
    10. Dur-Dur Band: Diinileeya (Somalia 1980’s/2018) / Dur Dur of Somalia Vol 1 & Vol 2 (Analog Africa)
    11. Marta Gómez (con Georgina Hassán): Tierra movida (Kolumbia 2018) / La alegría y el canto (Aluna)

  • 1. Yat-Kha: In A Gadda Da Vida (Venäjä/Tuva 2005) / Re-Covers (World Village)
    2. Fanfare Ciocârlia: Born To Be Wild (Romania 2007) / Queens and Kings (Asphalt Tango)
    3. Burma Orchestra Saing Waing: I Want You (Myanmar 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)
    4. Liljan Loisto: Laps olen Karjalan (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)
    5. Sakari Kukko & Humbalax: Kevätlinnut (Suomi 2011) / Paratiisi (Rockadillo)
    6. José Feliciano: Light My Fire (Puerto Rico/USA 1968) / Feliciano! (RCA)
    7. Omara Portuondo: Killing Me Softly (Kuuba 2006) / Various: Rhythm del Mundo: Cuba (Ape Vision)
    8. Celia Cruz: Yo Viviré (I Will Survive) (Kuuba 2003) / Regalo del Alma (Sony)
    9. Caetano Veloso: Come as You Are (Brasilia 2004) / A Foreign Sound (Universal)
    10. Miloš feat. Anoushka Shankar: Lucy in the Sky with Diamonds (Montenegro/Intia 2016) / Blackbird – The Beatles Album (Mercury Classics)
    11. Easy Star All-Stars feat. Matisyahu: Within You Without You (USA 2009) / Easy Star’s Lonely Hearts Dub Band (Easy Star Records)
    12. Natacha Atlas: I Put A Spell On You (UK 2001) / Ayeshteni (Mantra)
    13. Africa Express Presents… Terry Riley’s In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (The Orchard)

    (Uusinta joulukuulta 2017)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä