Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Vieraana Digelius-levykaupan vetäjä Ilkka "Emu" Lehtinen

  • 44 min
  • ei kuunneltavissa

No 1. Asha Bhosle: Eena meena deeka (Intia 1957)

No 2. Wind on Wind: Loviisa (Suomi 2013)

No 3. Tito Rodriguez & His Orchestra: Bilongo (Puerto Rico 1968)

No 4. Tuva-Ensemble: Ögbeler (Tuva/Venäjä 1993)

No 5. Rosa Passos: Diz que fui por aí (Brasilia 2011)

No 6. Chappottin y su Conjunto: Ay que canoto (Kuuba 1950-luvun loppu)

No 7. Les Ambassadeurs (solisti Salif Keita): Mandjou (Mali 1978)

Lähetykset

  • ti 15.7.2014 20.30 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. The Meänland: Miksen Mie? (feat. Talonpoika Lalli) (Suomi 2019) / Single
    2. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Single (Helmi Levyt)
    3. Mad & Dread feat. Mc Trooper: Chapter a Day (Suomi 2018) / Single (Mad & Dread)
    4. Barrington Levy: River Jordan (Jamaika 1982) / 21 Girls Salute (Jah Life/DKR)
    5. Desmond Dekker & The Aces: 007 (Shanty Town) (Jamaika 1968) / Action! and Intensified (Doctor Bird)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Rauta (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. Tsuumi Sound System: Ball and Yarn (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)
    9. Paco De Lucía: Entre Dos Aguas (Rumba) (Espanja 1973) / Entre Dos Aguas (Philips)
    10. Paco De Lucía: Monasterio De Sal (Colombiana) (Espanja 1981) / Entre Dos Aguas (Philips)
    11. Rosalía: Que no salga la luna (Cap. 2: Boda) (Espanja 2018) / El Mal Querer (Sony Music Spain)
    12. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)
    13. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

  • 1. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    2. VILDÁ: Vildaluodda (Saamenmaa/Suomi 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    3. Flaco Jiménez: Ay Te Dejo en San Antonio (USA 1950’s-1980’s) / The Best of Flaco Jiménez (Arhoolie)
    4. U-Bayou: U-Bayou (Suomi 1993) / Juupajuu tuu (AMT)
    5. Salif Keita: Primpin (Mali 1989) / Ko-Yan (Mango)
    6. Salif Keita: Sina (Soumbouya) (Mali 1987) / Soro (Mango)
    7.- 10. Salif Keita (Mali) / Radio France -konserttiäänitys, Grand Halle de la Villette, Pariisi 30.8.2018
    7. Were Were
    8. Lerou Lerou
    9. Bah Poulo
    10. Tonton
    11. Samba Touré: Wande – The Beloved (Mali 2018) / Wande (Glitterbeat)

    Mikko Saarelan kuva: Lehtikuva / Mikko Stig

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Daughters of Jerusalem: Fal Tasma' Kul Al Dunia (May the Whole World Hear Our Cry) (Palestiina/Israel 2019) / Daughters of Jerusalem (KKV Kirkelig Kulturverksted)
    3. Urna & Kroke: Undur Uul (On the Summit of a High Mountain) (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    4. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    5. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Hadhri El Chai (feat. Yair Dalal & Tamar Shawki) (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    6. Ooldouz Pouri: Shabe Mahtab – The Moonlight Night (Iran/Norja 2018) / Waiting for the Dawn (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    7. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    8. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    9. Tartit: Asaharaden (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    10. Ustad Saami: Twilight (Pakistan 2019) / God Is Not A Terroist – Hidden Musics 5 (Glitterbeat)
    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä