Klassista musiikkia.

Jaksot

  • J. S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Benjamin Grosvenor, piano).

    23:28 Winter: Concertino fagotille ja orkesterille n:o 1 c-molli (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    23:46 Schubert: Sonatiinit viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri, n:o 2 a-molli, n:o 3 g-molli; Sonaatti A-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    00:47 Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    01:27 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Isaac Stern ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    01:52 Bizet: Rooma, sinfonia C-duuri (Melbournen SO/John Lanchbery).

    02:25 Ginastera: Harppukonsertto op.25 (Vera Badings ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Jesus Lopez-Cobos).

    02:49 Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

    03:27 Holst: Jupiter sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    03:36 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    03:53 Poulenc: Sonaatti viululle ja pianolle (Daishin Kashimoto ja Itamar Golan).

    04:13 Debussy (sov. Ravel): Sarabande (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    04:18 Balakirev: Korol Lir (Kuningas Lear), näytelmämusiikkia (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:55 Reinagle: Pianosonaatti n:o 3 C-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 3) (Stephen Siek).

    05:13 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    05:43 Albinoni: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Gail Hennessy ja Rachel Chaplin, sekä La Serenissima/Adrian Chandler).

    05:56 Schütz: Ich weiss, dass mein Erlöser lebt (RKK/Otto Kargl, sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

  • Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille F-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    23:41 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

    00:06 Bonporti: Concerto a quattro B-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    00:18 Kapsberger: Passacaglia d-molli (Matthew Wadsworth, teorbi).

    00:24 J.S. Bach: Messu h-molli (Nicole Heaston, sopraano, Theodora Hanslowe, mezzosopraano, Ellen Rabiner, altto, Mart Tucker, tenori, ja Nathan Berg, bassobaritoni, sekä Boston Baroque/Martin Pearlman).

    02:09 Busoni: Sarja orkesterille n:o 2 (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    02:38 Tshaikovski: Francesca da Rimini (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    03:04 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:32 Copland: Sinfonia n:o 3 (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    04:16 Chopin: Scherzot pianolle n:ot 1-4 (Garrick Ohlsson).

    05:02 Suppé: Runoilija ja talonpoika -alkusoitto (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

    05:12 Roussel: Baccus ja Ariadne, balettisarja n:o 2 (Minnesotan ork./Antal Dorati).

    05:31 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri op.24 (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:58 Dowland: Pipers galliard (David Russell, kitara).

  • Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

    23:36 Liszt: Taiturietydejä (Daniil Trifonov, piano).

    00:43 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

    00:51 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

    01:25 Liszt: Dante-sinfonia (Volker Arndt, poikasopraano, Mathias Eisenberg, urut, Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    02:07 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

    02:26 Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman, viulu, Yo-Yo Ma, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    02:58 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

    03:34 R. Strauss: Also sprach Zarathustra (Näin puhui Zarathustra) (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:08 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    04:47 Champagne: Ausi conme unicorne sui (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    04:55 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

    05:12 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    05:40 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle C-duuri (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Hans Pischner, cembalo).

    05:56 Kapsberger: Toccata (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

    23:37 Debussy: Veneessä (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    23:42 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    00:09 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle g-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    00:23 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    01:10 W.A. Mozart: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille n:o 1 D-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwartz).

    01:27 Zelenka: Missa Dei Patris C-duuri (Venceslava Hruba-Freiberger, sopraano, Rene Jacobs, kontratenori, Reinhardt Ginzel, tenori, ja Olaf Bär, basso, sekä Thüringischer Akademischer Singkreis ja Virtuosi Saxoniae/Ludwig Güttler).

    02:38 Enescu (sov. Smedvig): Romanialainen rapsodia n:o 1 A-duuri (Empire Brass).

    02:50 R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    03:07 Meyerbeer: Kruunajaismarssi oopp. Le Prophete (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:12 Hummel: Sonaatti pianolle Es-duuri (Hae-won Chang).

    03:40 Verdi: Jousikvartetto e-molli (Juilliard-kvartetti).

    04:03 Mendelssohn: Lieder ohne Worte (Sanattomia lauluja) n:o 1-24 (Viktoria Postnikova, piano).

    05:06 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    05:34 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    05:57 Delibes: Valse lente bal. Coppélia (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Brahms: Unkarilaisia tansseja (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    00:03 Rosier: Sarja kolmelle viululle (John Holloway, Stanley Richie ja Andrew Manze, barokkiviulu).

    00:11 Dvorák: Sinfonisia muunnelmia (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

    00:32 Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

    01:02 Cornysh: Salve regina (Terve, kuningatar) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    01:17 Lekeu: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    01:53 Turina: Pianotrio n:o 2 h-molli (Storioni-trio).

    02:09 Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    02:36 J.S. Bach: Kantaatti n:o 215 (Preise dein Glücke, gesegnetes Sachsen) (Peter Schreier, tenori, Edith Mathis, sopraano, ja Siegfried Lorenz, basso, sekä Berliner Solisten -kuoro ja Berliinin kamariork./Schreier).

    03:10 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kokoelmasta Ayres for the Violin. (The Arcadian Academy).

    04:21 Bolzoni: Menuetti jousiorkesterille (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    04:26 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 4 g-molli (Burkhard Glaetzner, oboe, Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    04:49 Schumann: Fantasiakappaleita (Aale Lindgren, oboe d'amore, ja Mikko Niemi, piano).

    05:02 Rimski-Korsakov: Sinfonietta venäläisistä teemoista a-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    05:27 Dussek: Kvintetto pianolle ja jousille f-molli (Olga Pashtshenko, fortepiano, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu, Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu, Jukka Rautasalo, sello, ja Anna Rinta-Rahko, konrtabasso).

    05:56 Popper: Masurkka (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

  • Tshaikovski: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Puolalainen) (Chicagon SO/Claudio Abbado).

    03:15 Elgar: Sonaatti uruille n:o 1 G-duuri (Wolfgang Rübsam).

    03:46 Sibelius: Näytelmämus. Kuolema (Uuden-Seelannin SO/Pietari Inkinen).

    04:06 Chausson: Seitsemän yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

    04:26 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Gregory Kinda).

    04:56 Glazunov: Itämainen rapsodia G-duuri (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    05:24 Boccherini: Sellosonaatit C-duuri, c-molli, A-duuri, A-duuri ja B-duuri (Jukka Rautasalo ja Jussi Seppänen).

    06:33 Pierné: Sonaatti viululle ja pianolle op.36 (Gérard Poulet ja Noël Lee).

    06:57 Fauré: Kehrääjätär näyt. Pelléas ja Mélisande (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).

  • Gounod: Faust, ooppera (Nicolai Gedda, tenori, Victoria de los Angeles, sopraano, Liliane Berton, sopraano, Rita Gorr, mezzosopraano, Boris Christoff, basso, Ernest Blanc, baritoni, ja Victor Autran, baritoni, sekä Pariisin oopperan kuoro ja ork./André Cluytens).

    02:04 Magnard: Kvintetto pianolle ja puhaltimille (Laurent Wagschal ja Ensemble Initium).

    02:40 Stravinsky: Tulilintu, baletti (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    03:27 Ashwell: Missa Ave Maria (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    04:01 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    04:45 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 25 g-molli (RSO/Sakari Oramo).

    05:12 F. David: Jousikvartetto n:o 1 f-molli (Cambini-kvartetti).

    05:38 Arne: Triosonaatti n:o 1 A-duuri op.3/1 (Collegium Musicum 90).

    05:56 Garcia Tolsa: La Prometia (Morsian) (Pentti Hildén, kitara).

  • L. Mozart: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 A-duuri (Christine Schornsheim, fortepiano, Rüdiger Lotter, barokkiviulu, ja Sebastian Hess, barokkisello).

    23:24 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Eriikka Maalismaa ja Emil Holmström).

    23:44 Desprez: Deus Miserere mei (Jumala, ole minulle armollinen) (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

    23:59 J. Haydn (sov. Stegmann): Sinfonia n:o 92 G-duuri (Oxford) (Ivan Ilic, piano).

    00:24 Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

    00:32 Kuhlau: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Grande Sonate concertante) (Peter-Lukas Graf ja Zsuzsanna Sirokay).

    01:03 Hummel: Balettisarja Sappho von Mitilene (Mytilenen Sapfo) (Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    01:51 Anna Magdalena Bachin nuottikirja. (Igor Kipnis, cembalo ja klavikordi, Judith Blegen, sopraano, Benjamin Luxon, baritoni ja Catharina Meints, viola da gamba).

    03:40 Bax: Tintagel (Minnesotan ork./Neville Marriner).

    03:56 Schubert (sov. Mahler): Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Salzburgin Mozarteumin akateemisen kamariorkesterin jouset/Franz Welser-Möst).

    04:43 Jadassohn: Pianotrio n:o 3 c-molli (Syrius Trio).

    05:04 Stenhammar: Snöfrid (Ulrika Åhlen, sopraano, Gunvor Nilsson, mezzosopraano, ja Göstä Zackrisson, tenori, sekä Göteborgin konserttitalon kuoro ja Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    05:26 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle op. 118 (Antti Siirala).

    05:57 Schumann - Auer: Widmung (Vilde Frang, viulu ja Jose Gallardo, piano).

  • Roman: Huilukonsertto G-duuri (Lisa Beznosiuk ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:23 Rosenmüller: Requiem (La Capella Ducale, Ensemble Canticum ja Musica Fiata Köln/Roland Wilson).

    00:55 O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

    01:16 Berg: Viulukonsertto (Itzhak Perlman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:42 Bizet: Carmen-sarjat n:o 1 ja n:o 2 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    02:19 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) ja 4 (Maalauksellisia kuvia); Kaksi interludia oopp. Don Quijote (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    03:05 Tshaikovski: Vuodenajat (Mihail Pletnjov, piano).

    03:52 Debussy: Vasnier-laulukirja (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano.)

    04:24 Tuntematon: Quant voi la flor nouvele (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, psalttari).

    04:32 Nielsen: Viulukonsertto (Maksim Vengerov ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    05:09 Cornago: Missa de la mapa mundi (His Majestie's Clerkes ja Newberry Consort/Paul Hillier).

    05:35 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 3 Es-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    05:57 Schubert: Der Schmetterling (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

  • Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    23:31 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 4 Es-duuri (Marko Ylönen).

    23:57 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

    00:34 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (David Oistrah ja Minnesotan ork./Stanislaw Skrowaczewski).

    01:17 M-A. Charpentier: Litanies de la Vierge (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    01:35 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 2 E-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

    02:03 Schumann: Frauenliebe und -leben (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    02:24 Musorgski: Jesus Navinus (Moskovan kamarikuoro, Novosibirskin kamarikuoro, sekä Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    02:32 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Leonard Pennario, piano).

    02:58 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

    03:20 Mielck: Pianokonsertto (Liisa Pohjola ja RSO/Petri Sakari).

    03:47 Dvorák: Sinfoniat n:o 8 G-duuri ja 9 e-molli (Uudesta maailmasta) (Clevelandin ork./George Szell).

    05:03 Czerny: Muunnelmia pianolle ja jousille keisarihymnistä Gott erhalte Franz den Kaiser (Maureen Jones ja Zürichin kamarimuusikot).

    05:31 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 32 B-duuri (Fabio Biondi ja Olga Tverskaja).

    05:57 Chopin (sov. Godowsky): Etydi n:o 8 C-duuri (Marc-André Hamelin, piano).

  • Giuliani: Kuusi muunnelmaa viululle ja kitaralle (Erkki Palola ja Ilkka Virta).

    23:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    23:36 Nápravník: Pianotrio g-molli (Spyros Piano Trio).

    00:14 Roman: Bröllopsmusik (Häämusiikkia) (Susanne Rydén, sopraano, Christina Högman, sopraano, ja Peter Mattei, basso, sekä Nils-Erik Sparf, viulu, ja Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

    00:48 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 21 C-duuri (Helen Huang ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:16 Händel: Sonaatteja viululle ja continuolle (Rachel Barton, viulu, David Schrader, cembalo, ja John Mark Rozendaal, sello).

    02:25 Gershwin: Rhapsody in blue. (Katia ja Marielle Labeque, piano, ja Clevelandin ork./Riccardo Chailly).

    02:42 Melartin: Jousikvartetto n:o 4 F-duuri (Melartin-kvartetti).

    03:08 Schubert: Sinfonia n:o 8 C-duuri (Suuri C-duurisinfonia) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:02 Dvorák: Te Deum sopraanolle, bassolle, kuorolle ja orkesterille (Christine Brewer, sopraano, Roger Roloff, basso, Atlantan sinfoniakuoro, Atlantan SO/Robert Shaw).

    04:23 J. Haydn: Sinfonia n:o 38 C-duuri (Los Angelesin kamariork./Christof Perick).

    04:42 Lam: Atlas (Atlas Ensemble/Ed Spanjaard).

    04:55 Mielck: Jousikvintetto F-duuri (Erkki Palola ja Anne Paavilainen, viulu, Matti Hirvikangas ja Teemu Kupiainen, alttoviulu, sekä Risto Poutanen, sello).

    05:19 Liszt: Osia pianosarj. Années de pelerinage (Vaellusvuosia) (Earl Wild).

    05:57 Melartin (sov.): Hulivilipoika (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

  • Brentner: Vesperae cum ordinariis psalmiis (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    23:41 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    00:11 Veit: Jousikvartetto n:o 2 E-duuri (Kertész-kvartetti).

    00:42 Norman: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Helsingborgin SO/Hans-Peter Frank).

    01:15 Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

    02:19 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

    03:04 Prokofjev: Balettisarja n:o 3 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    03:23 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 17 d-molli (Myrsky) (Svjatoslav Richter).

    03:47 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

    04:38 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

    05:01 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    05:51 Tshaikovski: Tunteellinen valssi (Elissa Lee Koljonen, viulu, ja Robert König, piano).

    05:57 Palmgren: Tähdet tuikkivat (Risto Lauriala, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä