Jazzklubi

Klubi-isäntänä Markus Partanen

  • 55 min
  • ei kuunneltavissa

1. Randy Brecker w/ Michael Brecker: Some Skunk Funk / s/t (telarc) 2. Thorsten Goods: Lord I Need a Woman / Thank You Baby! (ACT) 3. Echoes of Swing: Moonlight Serenade / Dancing (ACT) 4. Susanna Alexandra: Freezing Freezing Winter / Miracles (omakustanne) 5. Emma Larsson: Many Moons Ago / Sing to the Sky (Origin) 6. Vilma Timonen Quartet: Pinnan alla / Drops (Bafe's Factory) 7. Scott DuBois: Late Morning Snow / Winter Light (ACT) 8. Food: Without the Laws / This Is Not a Miracle (ECM) 9. Eero Koivistoinen Quartet: Goodbye M1 / tuore radionauha (YLE).

Lähetykset

  • su 22.11.2015 19.03 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Toimittajana DJ Bunuel.

  • 1. Kefu Kefu / Nejire
    Säv.: Yuko Oshima, sov.: Hamid Drake & Yuko Oshima
    2. Heart Of The Lotus / Not Two
    Säv.: Hamid Drake, sov.: Hamid Drake & Yuko Oshima

    Hamid Drake, rummut ja laulu
    Yuko Oshima, rummut ja laulu

    Äänitetty Tullikamarin Pakkahuoneella 3.11.2018.
    Toimittaja Harri Tuominen.

    Kuva: Maarit Kytöharju / Tampere Jazz Happening

  • 1. Alexi Tuomarila Trio: Boekloev / Sphere (Edition Records 2019)
    2. Max Stadtfeld: Wohlton / Stax (ACT 2019)
    3. Sigurdur Rögnvaldsson: Elasticity / Harmonic Tremor (Eclipse Music 2019)
    4. Trio Heinz Herbert: Tolerance / Yes (Intakt 2018)
    5. Fred Frith Trio: Up In Smoke / Closer To The Ground (Intakt 2018)
    6. Dominic Miller: Saint Vincent / Absinthe (ECM 2019)
    7. Giovanni Guidi: 15th of August / Avec les temps (ECM 2019)
    8. Sun Ra And His Afro-Galactic Infinity Arkestra: The Perfect Man (1973) / Sun Ra Greatest Hits - Easy Listening for Intergalactic Travel (Evidence 2000)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • Mitä kaikkea voi saada neljällä kielellä aikaan? Jazzklubin kolmas tunti vie opintomatkalle vapaan jazzin bassosoundien maailmaan! Mukana äänitteitä 60-luvulta tälle keväälle saakka.

    1. William Parker Quartet: O'Neal's Porch / O'Neals's Porch (Aum Fidelity)
    2. Henry Grimes Trio: Blues For Savanah / Live at The Kerava Jazz Festival (Ayler Records)
    3. The Peter Brötzmann Trio: Sanity / For Adolphe Sax (FMP)
    4. Bill Dixon: November 1981 / November 1981 (Soul Note)
    5. Art Ensemble of Chicago: Magg Zelma / Full Force (ECM)
    6. Ronnie Boykins: The Will Come, Is Now / Ronnie Boykins (ESP)
    7. John Edwards: Sprung / Volume (psi)
    8. Joshua Abrams Natural Information Society: In Memory's Prism / Mandatory Reality (Eremite)
    9. William Parker Bass Quartet: For Wilber Morris / Requiem (Splasc(H) Records)

    Toimittajana Topias Tiheäsalo.

  • 1. Kompet går
    2. Magic G
    3. Memory Lane
    4. Stranger in Paradise
    5. Mystery Man
    6. Conspiracy
    7. The Hot Room
    8. Ultimate Tears
    9. Daredevil
    10. Cathedral

    Terje Rypdal kitara, Palle Mikkelborg trumpetti, Rune Tylden kosketinsoittimet, Endre Hallre basso, Pål Thowsen rummut.
    Sävellykset Terje Rypdal paitsi 1. Rypdal-Kjellemyr-Kleive, 2. Rypdal-Storlökken, 4. Borodin ja 7. Mikkelborg-Thowsen.

    Äänitetty Kirjurinluodon Lokkilavalla 19.7.2018.

    Toimittaja Markus Partanen
    Kuva: Pori Jazz Instagram

  • 1. Jaimie Branch: Theme 002 (2017) / Fly or Die (International Anthem Recording Company)
    2. Kadri Voorand in duo with Mihkel Mälgand: IX Choral Cycle “Giving Myself to the Sea” (2019) / Various: Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    3. Wadada Leo Smith & Louis Moholo-Moholo: Siholaro (2012) / Ancestors (TUM)
    4. Matti Salo Quartet: Backalley Princess (2019) / Tetraktys (Luova)
    5. Hot Heros: El Retorno Del Tango (2019) / Days After The Rodeo (Eclipse Music)
    6. Perussastamala: New Earth (2019) / May Queen (Suolavesi)
    7. Ornette Coleman: Lonely Woman (1959) / The Shape of Jazz to Come (Atlantic)
    8. New York Art Quartet (ft. Milford Graves): Mohawk (1965) / Mohawk (Fontana)
    9. Berghäll – Kalima – Ikonen: The Arctic –sarjan 1. osa: Nunam Iqua (2018) / The Arctic (Boulder Music)

    Toimittajana Harri Tuominen.

  • 1. Art Pepper: Patricia / The Return of Art Pepper (Blue Note, 1957/1988)
    2. Art Pepper Quartet: Val’s Pal / The Art Pepper Quartet (Tampa Records, 1956/1988)
    3. Ahmad Jamal: Piano Solo 11 / Crystal (Rhino, 1987)
    4. Ahmad Jamal: Poinciana / At the Pershing - But Not For Me (Hallmark, 1958/2012)
    5. Geri Allen: Eric / Printmakers (Polygram, 1984)
    6. Michel Legrand: Eva / Le Cinema de Michel Legrand (Universal 1962/2005)
    7. Art Blakey and the Jazz Messengers: Blues pour Vava / Jazz at the Movies 3 - Art Blakey: Des femmes disparaissent (Intense Media, 1959/2012)
    8. Karin Krog & John Surman: Monk Song / Songs About This and That (Meantime, 2013)
    9. Thelonius Monk: Humph / Thelonius Monk - Genius of Modern Music Vol 1 (Blue Note 1949/1987)
    10. Dexter Gordon: The Hunt (A/K/A Rocks 'n Shoals) / The Hunt (Savoy, 1947)

    Toimittajana J.P. Pulkkinen.

  • No 1. Swirlaround
    No 2. Seafever
    No 3. At Sea
    No 4. Wink

    UMO Helsinki Jazz Orchestra & kapellimestari-säveltäjä Christine Jensen

    Ingrid Jensen, trp / UMO: Ketola, Kantonen, Kivivuori + Tuomo Dahlblom, gtr – Jouni Järvelä, Mikko Mäkinen, Olli Ojajärvi, Teemu Salminen, Pepa Päivinen – Heikki Tuhkanen, Mikko Mustonen, Pasi Mäkinen, Mikko Sinivalo – Mattsson, Paasonen, Pettinen, Saarti

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Savoy-teatterissa 23.5.2018.

  • 1. Billy Cobham: The Pleasant Pheasant / Crosswinds (Atlantic 1974)
    2. Alvin Queen Trio: Reunion Blues / OP - A Tribute to Oscar Peterson. (Stunt 2018)
    3. Olivier Collette: Hepta / PHI (Hypnote Records 2019)
    4. Topias Wiklund: Waking Up On Buffalo Hill / Where The Spirits Eat (Stunt 2019)
    5. Captain Kirke And The Klingons: 3rd Movement / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    6. Colin Edwin & Robert Jürjendal: Sancho Panza / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    7. Lauri Kadalipp Social Jazz / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    8. Marc Ribot: St. James Infirmary / Saints (Division One / Atlantic 2001)
    9. UMO Jazz Orchestra & Jukka Eskola: Cherokee (Ylen äänitys 2014)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Standing Still (Kadi Vija Key Project)
    2. Blind (Kadi Vija Key Project)
    3. Water Dripping Dance (Kadi Vija Key Project)
    4. Circles and Falls (Kadi Vija Key Project)
    5. Roam in Contemporary Sociality (Kadi Vija Key Project)
    6. Between the Lines (Kadi Vija Key Project)
    7. Chord Travel (Kadi Vija Key Project)

    Kadi Vija laulu, Max Zenger bassoklarinetti, Tuomo Dahlblom kitara, Tuomas Timonen rummut.

    Toimittajana Eero Koski.
    Kuva: Ari-Heikki Innanen.

  • 1. Q & A / Adriatic
    2. Love Spirit
    3. Lashes
    4. Moves
    5. E 71

    Timo Lassy tenorisaksofoni ja sävellykset, Jorgos Kontrafouris piano ja Wurlitzer-sähköpiano, Antti Lötjönen basso, Teppo Mäkynen rummut, Abdissa Assefa lyömäsoittimet.

    Äänitetty Tenalji von Fersenissä 24.8.2018.

    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: Tero Ahonen.

  • 1. Matti Saarinen: Sál (2019) / Grímsey (Eclipse Music)
    2. Aili Ikonen & Jukka Perko Avara: Eilen kun mä tiennyt en (2019) / Laulu keskeneräinen (Levypallo Oy)
    3. Jere Haakana Varjosto: Dash (2019) / Jere Haakana Varjosto (Eclipse Music)
    4. Manuel Dunkel: Sky Is Crying (2019) / Discoveries (Eclipse Music)
    5. Juhani Aaltonen & Sointi Jazz Orchestra: Saarnaaja Part II: Heikkoudet vahvuudeksi (2018) / Saarnaaja (Nova)
    6. Duke Ellington and his Orchestra: Mood Indigo (1930) / The Duke Ellington Centennial Edition (RCA Victor)
    7. Charles Mingus: Better Git It In Your Soul (Alternate take) (1959) / Ah Um – 50th Anniversary Set (Columbia/Legacy)
    8. Caribbean Jazz Project (ft. Dave Samuels): Bluellespie (1997) / Island Stories (Heads Up)
    9. Timo Lassy & Teppo Mäkynen: Dark Magenta (2019) / 7"-vinyylisingle (We Jazz)

    Toimittajana Harri Tuominen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä