Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Albinoni: Konsertto A-duuri (San Marco). (Maurice André, trumpetti, ja Pariisin klarinettisekstetti).

06:07 Boccherini: Kaksi osaa sonaatista n:o 6 A-duuri. (Leonard Rose, sello, ja Leonid Hambro, piano).

06:15 Dowland: Lachrimae pavan (David Russell, kitara).

06:20 Vivaldi: Konsertto D-duuri (Angel Romero, Celedonio Romero, Celin Romero ja Pepe Romero, kitara).

06:29 Graupner: Sonaatti jousille ja continuolle G-duuri (New Dutch Academy Chamber Soloists/Simon Murphy).

06:42 Corelli: Concerto grosso n:o 6 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:54 Ginastera: Sonaatti kitaralle op.47 (Maria Isabel Siewers, kitara).

07:07 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 18 A-duuri (Guarneri-kvartetti).

07:42 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

08:06 Beethoven: Kahdeksan bagatellia pianolle. (Svjatoslav Richter).

08:25 J.S. Bach: Sonaatti viululle ja klaveerille n:o 3 E-duuri. (Michelle Makarski, viulu, ja Keith Jarrett, piano).

09:09 J. Haydn: Sinfonia n:o 45 fis-molli (Jäähyväissinfonia). (Orpheus-kamariork.).

09:10 Schumann: Metsäkuvia. (Igor Zhukov, piano).

09:33 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

09:48 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri. (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

10:17 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs. (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

10:32 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri. (Detroitin SO/Neeme Järvi).

11:11 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

11:30 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Leila Josefowicz, ja John Novacek).

11:49 Brahms: Kuusitoista valssia pianolle. (György Sebök).

12:12 Puccini: Yksinlauluja. (Placido Domingo, tenori, ja Julius Rudel, piano ja urut).

Lähetykset

  • la 2.4.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä