Koe uusi yle.fi

Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

C. Lithander: Divertimento n:o 1 (Mikael Helasvuo, huilu, ja Tuija Hakkila, fortepiano).

06:09 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 36 A-duuri (The Angeles String Quartet).

06:28 Dvorak: Sonaatti F-duuri, Romanttisia kappaleita ja Sonatiini G-duuri. (Gil Shaham, viulu, ja Orli Shaham, piano).

07:21 Albéniz: Zambra Granadina (David Russell, kitara).

07:27 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 1 D-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

08:03 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

08:21 Suppé: Alkusoitto oper. Kaunis Galateia (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

08:28 Mendelssohn: Scherzo jousikvartetille a-molli (Emerson-jousikvartetti).

08:32 Ravel: Pavane kuolleen prinsessan muistolle (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

08:39 Tulindberg: Viulukonsertto B-duuri. (Jorma Rahkonen ja RSO/Okko Kamu).

09:01 Albinoni: Adagio g-molli (Heimo Haitto, viulu, ja Pentti Savolainen,urut).

09:10 Chopin: Impromptu nro 4 cis-molli (Arto Satukangas, piano).

09:15 Beethoven: Pianosonaatti n:o 26 Es-duuri. (Jäähyväissonaatti). (Murray Perahia).

09:32 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

09:52 Goldmark: Maalaishäät, sinfoninen sarja (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

10:37 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

11:05 Respighi: Rooman pinjoja, sinfoninen runo (Minnesotan ork./Eiji Oue).

11:29 Berlioz: Rooman karnevaali (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

11:38 Rimski-Korsakov: Sarja orkesterille oopp. Kultainen kukko. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

12:08 Franck: Sinfonisia muunnelmia (György Cziffra, piano, ja Philharmonia-ork./André Vandernoot).

12:24 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia). (Anna Kuvaja, piano).

12:38 Boccherini: Sellokonsertto B-duuri. (Daniil Shafran ja Leningradin FO/Arvid Jansons).

Lähetykset

  • ma 11.7.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä