Koe uusi yle.fi

Aamuklassinen 

  • 5 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Geminiani: Concerto grosso D-duuri (Tasmanian SO/Geoffrey Lancaster).

07:07 Mielck: Jousikvintetto F-duuri (Erkki Palola ja Anne Paavilainen, viulu, Matti Hirvikangas ja Teemu Kupiainen, alttoviulu, sekä Risto Poutanen, sello).

07:32 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

08:30 Kerll: Canzona kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Tuomas Pyrhönen, Kouvolan Myllykosken kirkon urut).

08:35 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle e-molli (The Boston Museum Trio).

08:42 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko). (Angeles-jousikvartetti).

09:06 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

09:30 Pachelbel: Kaanon ja gigue D-duuri (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, viulu, sekä John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

09:36 H.I.F. Biber: Passacaglia (Suojelusenkelisonaatti) g-molli. (Petri Tapio Mattson, barokkiviulu).

09:44 Chopin: Poloneesi n:o 10 f-molli (Michel Dussault, piano).

09:54 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (Aurora-jousikvartetti).

10:24 J. Haydn: Schöpfungsmesse, messu B-duuri. (Nicole Palmer ja Nina Faia, sopraano, Kirsten Sollek, altto, Daniel Mutlu ja Matthew Hensrud, tenori, ja Andrew Nolen, basso, sekä Trinity-kuoro ja Rebel-barokkiork./Jane Glover).

11:05 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille G-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

11:19 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri. (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

11:35 Dvorák: Jousikvartetto n:o 12 F-duuri (Amerikkalainen). (Guarneri-kvartetti).

12:00 Monti: Csardas (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

12:05 Schumann: Pianokonsertto a-molli (Bella Davidovitsh ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

12:39 Bartók: Kossuth. (Buffalon filharmoninen orkesteri, joht. JoAnn Falletta).

Lähetykset

  • su 24.7.2016 7.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä