Koe uusi yle.fi

Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Praetorius: Quem pastores laudavere (Westminsterin katedraalin kuoro/David Hill sekä The Parley of Instruments).

06:07 Pujol: Guajira (David Russell, kitara).

06:11 Respighi: Brasilialaisia vaikutelmia (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

06:31 Brahms: Muunnelmia ja fuuga Händelin teemasta B-duuri. (Wilhelm Kempff, piano).

06:56 Borenius: Muisto (RKK/Eric-Olof Söderström).

06:58 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli. (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

07:10 Tournier: Six Noels. (Judy Loman, harppu).

07:19 Moreno Torroba: Aires de La Mancha (John Williams, kitara).

07:29 Britten: A Ceremony of Carols (Robert Shaw -kamarikuoro/Robert Shaw sekä Janice Chandler, sopraano, Nannette Soles, mezzosopraano, ja Elizabeth Remy, harppu).

07:52 Tuntematon: The Glory of the Sun (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

07:57 Mendelssohn: Oktetto jousille Es-duuri (Emerson-kvartetti).

08:28 Bernhard: Fürchtet euch nicht (Älkää peljätkö), joulukantaatti ( Maria Zadori, sopraano, ja Capella Savaria/Pál Nemeth).

08:36 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

08:56 Spottiswoode: Annie Laurie (Andreas Scholl, kontratenori, Edin Karamazov, luuttu, ja Stacey Shames, harppu).

09:00 Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta). (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

09:18 Tuntematon: Joulusinfonia (Varsovan kamariork./Marek Sewen).

09:25 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri. (Hasse Borup ja Heather Conner).

09:50 Berwald: Sinfonia n:o 1 g-molli (Sinfonie sérieuse). San Franciscon SO/Herbert Blomstedt.

10:24 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano).

10:45 Bulman: Pavan luutulle (Julian Bream).

10:49 Blavet: Konsertto a-molli (Ernst-Burghard Hilse, traverso, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

11:04 Friderici: Ad perennis vitae fontem (RKK/Timo Nuoranne).

11:07 Stravinsky: Suite italienne 1 (Italialainen sarja). (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

11:24 Waldteufel: Estudiantina (Monte Carlon FO/Willi Boskovsky).

11:32 Kajanus: Surumarssi Elias Lönnrotin hautajaisiin (Folke Gräsbeck, piano).

11:38 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

11:56 Reger: Weihnachten (Markku Hietaharju, urut).

12:05 Bartók: Kossuth. (Buffalon filharmoninen orkesteri, joht. JoAnn Falletta).

12:25 Panula: Öinen madonna (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

12:27 Franck: Yksitoista miniatyyria pianolle. (Robert Silverman).

12:41 Hatshaturjan: Osia bal. Gajane. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

Lähetykset

  • pe 16.12.2016 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä