Aamuklassinen 

  • 5 h 4 min
  • ei kuunneltavissa

Rossini: Andante ja muunnelmia F-duuri (Ilpo Mansnerus, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

07:05 J.S. Bach: Sonaatti viululle ja klaveerille n:o 3 E-duuri. (Michelle Makarski, viulu, ja Keith Jarrett, piano).

07:22 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle. (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

07:40 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

07:49 Ewald: Kvintetto vaskipuhaltimille n:o 3 Des-duuri. (Philadelphian orkesterin vaskiyhtye).

08:07 Maasalo: Joulun kellot (Laura Laattala, laulu, Espoon musiikkiopiston Uni- ja Sekamelskakuorot sekä RSO/Atso Almila).

08:12 Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Vladimir Horowitz, piano, Isaac Stern, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

08:31 J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille d-molli. (Doorinen). (Heinrich Christensen).

08:46 Pleyel: Sinfonia A-duuri. (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

09:04 Kember (sov.): Joululauluja pianoduolle (Risto Lauriala ja Pentti Kotiranta).

09:20 Brahms (sov. Williams): Teema ja muunnelmia jousisekstetosta n:o 1 B-duuri (John Williams ja Julian Bream, kitara).

09:30 Donizetti: Leonoren resitatiivi ja aaria La Favorite (La Favorita). (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

09:39 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille C-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

09:58 Beck: Sinfonia n:o 5 G-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

10:10 Grétry: Pieni balettisarja (RO/Erik Cronvall).

10:19 Ponchielli: Capriccio (Burkhard Glaetzner, oboe, ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

10:31 Madetoja: Arkihuolesi kaikki heitä (RKK/Timo Nuoranne).

10:33 Schumann: Gesänge der Frühe (Aamulauluja). (Willem Brons, piano).

10:48 Rahmaninov: Elegia (Santiago Rodriguez, piano).

10:54 Wagner: Siegmundin monologi oopp. Valkyyria (Pekka Nuotio, tenori, ja RSO/Okko Kamu).

11:00 Ginastera: Impresiones de la puna (Tunnelmakuvia ylänköarolta). (Sharon Bezaly, huilu, ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

11:08 Seybold: Joulufantasia. (Radiosekstetti/Erik Cronvall).

11:17 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

11:27 Carulli: Kitarakonsertto A-duuri. (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Iona Brown).

11:44 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 1 f-molli op.2/1. (Svjatoslav Richter, piano).

Lähetykset

  • su 18.12.2016 7.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä