Koe uusi yle.fi

Iltaklassinen 

  • 5 h 9 min
  • ei kuunneltavissa

18:00 Melartin: Seitsemän pientä joululaulua (Satu Vihavainen, sopraano, ja Markus Lehtinen, piano).

18:18 Stravinsky: Sotilaan tarina (RSO:n kamariyhtye/Petri Sakari).

18:45 Haapasalo: Joululaulu (Taru Valjakka, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

18:49 Schiassi: Andante joulusinfoniasta D-duuri (Ork./Simon Dach).

18:53 Prokofjev: Sinfonia concertante sellolle ja orkesterille n:o 2 e-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

19:34 A. Scarlatti: Cantata pastorale per la nascità di Nostro Signore (Meidän Vapahtajamme syntymän paimenkantaatti). (Susan Gritton, sopraano, ja Collegium Musicum 90/Simon Standage).

19:53 Elgar: Nimrod Enigma-muunnelmista (Minnesotan ork./Neville Marriner).

19:58 Sibelius: 13 kappaletta pianolle. (Anastasia Injushina).

20:15 Marais: Sarja C-duuri (Musica Pacifica).

20:22 Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

20:42 Guerrero: Nino dios d'amor herido (La Compania/Danny Lucin).

20:45 Respighi: Linnut, sarja pienelle orkesterille (Orpheus-kamariork.).

21:04 Beethoven: Muunnelmia sellolle ja pianolle F-duuri Mozartin teemasta. (Pablo Casals ja Rudolf Serkin).

21:16 Messiaen: Pyhän Neitsyen ensimmäinen ehtoollinen (Pierre-Laurent Aimard, piano).

21:23 de Escobar: Pasame per Dios, barquero (Lautturi, Luojan tähden, viekää minut joen tuolle puolen). (Siobhan Stagg, sopraano, ja La Compania/Danny Lucin).

21:27 Martti Talvela laulaa joululauluja (Pentti Savolainen, urut).

21:36 Holst: A Moorside suite (Radion viihdeorkesterin puhaltajat/George de Godzinsky).

21:49 Palmgren: Kolmikohtauksinen nokturni (Risto Lauriala, piano).

21:58 Beethoven: Muunnelmia Händelin Juudas Makkabealainen -oratorion teemasta "Riemuitse tytär Siionin" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

22:11 Kotilainen (sov. Bowers): Joulu (Campanella/Aino Loppela).

22:14 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

22:19 P.J. Hannikainen: Tuikkikaa, oi joulun tähtöset (Polyteknikkojen kamarikuoro Dominante/Seppo Murto).

22:21 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

23:00 Chausson: Andante ja allegro (Céleste Zewald, klarinetti, ja David Kuyken, piano).

Lähetykset

  • ma 26.12.2016 18.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä