Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

06:00 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 1 D-duuri. (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

06:26 Ravel: Kaunotar ja hirviö orkesterisarjasta Hanhiemo (Minnesotan ork./Charles Dutoit).

06:31 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

06:36 Dowland: Melancholy galliard (David Russell, kitara).

06:39 Koechlin: Osia sarj. L' Album de Lilian 2 (Fenwick Smith, huilu, ja Martin Amlin, piano).

06:51 Klami: Laulu Kuujärvestä (Tommi Hakala, baritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

07:09 Wagner: Albuminlehti (Elissa Lee Koljonen, viulu, ja Robert Koenig, piano).

07:14 Desprez: O virgo virginum (Chanticleer/Joseph Jennings).

07:23 Buxtehude: Preludi ja fuuga uruille g-molli. (Olli Porthan).

07:32 Reger: Muunnelmia ja fuuga Mozartin teemasta. (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

08:04 Bartók: Sonaatti sooloviululle (Jennifer Koh).

08:29 Shostakovitsh: Polkka bal. Kultainen aikakausi (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

08:32 Rebel: Lullyn hauta (Chicagon Barokkiensemble).

08:46 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

08:54 White: Etydi viululle n:o 6 (Tanssi). (Rachel Barton Pine, viulu).

09:00 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 39 Es-duuri (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

09:29 Pacius: Oi armas aamu sa kuulas hohtavainen oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Merja Wirkkala, sopraano, ja RSO/Ilpo Mansnerus).

09:37 Elgar: Salut d'amour (Lemmentervehdys). (James Ehnes, viulu, ja Eduard Laurel, piano).

09:41 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

09:46 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen). (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

10:23 Debussy: Etydi n:o 7 (Juhani Lagerspetz, piano).

10:26 Prokofjev: Kvintetto oboelle, klarinetille, viululle, alttoviululle, ja kontrabassolle g-molli (Richard Woodhams, oboe, Michael Collins, klarinetti, Chantal Juillet, viulu, Isabelle van Keulen, alttoviulu, ja Harold Robinson, kontrabasso).

10:47 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

10:56 Dusek: Partita F-duuri (Wizards!).

11:04 Stravinsky: Häät (Natalija Korneva, sopraano, Olga Savova, mezzosopraano, Vladimir Felenchak, tenori, ja Gennadi Bezzubenkov, basso, sekä Aleksandr Mogilevski, Julia Mogilevskaja, Maksim Mogilevski ja Svetlana Smolina, piano, sekä Rotterdamin filharmoninen ork. ja Mariinski-teatterin kuoro/Valeri Gergijev).

11:27 Schumann: Novellette n:o 8 fis-molli (Risto Lauriala, piano).

11:39 Corelli: Triosonaatti h-molli (Romuald Tecco ja Leslie Shank, viulu, Joshua Koestenbaum, sello, sekä Layton James, urut).

11:46 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

12:16 Englund: Sonaatti sellolle ja pianolle. (Erkki Rautio ja Matti Rautio).

12:36 Respighi: Maahisten tanssi (Minnesotan ork./Eiji Oue).

12:52 Porpora: Sonaatti sellolle ja continuolle F-duuri (Baccano).

Lähetykset

  • la 11.2.2017 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä