Koe uusi yle.fi

Aamuklassinen 

  • 6 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Rossini: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Mozzafiato/Charles Neidich).

06:14 Wiklund: Kesäyö ja auringonnousu. (Göteborgin SO/Jorma Panula).

06:27 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Mieczyslaw Horszowski).

06:45 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri. (RSO/Leif Segerstam).

07:11 Borne - Piccinini: Carmen-fantasia (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

07:24 J. Strauss (nuor.): Frühlingsstimmen (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin radion SO/Kurt Gaebel).

07:32 J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

08:01 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

08:32 Telemann: Soolo cembalolle C-duuri (Annamari Pölhö).

08:49 Espla: Canciones playeras. (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Rafael Frühbeck de Burgos).

09:01 Dvorák: Serenadi d-molli. (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

09:26 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja. (Samson Francois, piano).

09:43 Massenet: Sarja orkesterille n:o 2 (Unkarilaisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

10:01 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 d-molli. (Paul Tortelier ja Jean Hubeau).

10:20 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

10:36 Bartók: Pianokonsertto n:o 3 (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

11:01 W.A. Mozart: Aaria Ah se a morir mi chiama oopp. Lucio Silla. (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

11:11 Mendelssohn: Kapriisi pianolle a-molli (Alicia de Larrocha, piano).

11:20 Saint-Saens: Sellokonsertto n:o 1 a-molli. (Matt Haimovitz, ja Chicagon SO/James Levine).

11:40 Torelli: Sonaatti trumpetille, jousille ja continuolle D-duuri (Gerard Schwartz ja New Yorkin kamariork.).

11:49 J. Haydn: Berenice che fai? (Arleen Auger, sopraano, ja Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

12:02 Palmgren: Vuodenajat (Kuvia Suomesta) (RSO/Jorma Panula).

12:21 Rahmaninov: Études-tableaux op.33 (Xiayin Wang, piano).

12:45 Ravel: La Valse (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

12:57 Sibelius (sov. Eskelinen): Humoreski op.76/4 (Ismo Eskelinen, kitara).

Lähetykset

  • la 4.3.2017 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä