Jazzklubi

Jukka Gustavson & UMO: Hammond ja big band

  • 1 h 10 min
  • ei kuunneltavissa

1. Welcome-rag (säv. Jukka Gustavson)
2. Suomalainen zekkailu-mentaliteetti (Gustavson)
3. Coronation (Esa Onttonen)
4. Ode to the Poor (Gustavson)
5. Hypelkää pehmeästi oi kuunsäteet (Gustavson)
6. Jubilee (Onttonen)
7. Meren pauhu, meren laulu (Gustavson)
8. Alla tähden alakulon (Gustavson)

Kaikki sovitukset Esa Onttonen, UMO:n kapellimestarina Mikko Hassinen.

Äänitetty Vuotalossa Helsingissä 19.4.2016. Toimittajana Markus Partanen.

Lähetykset

  • su 19.3.2017 19.49 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Jose James: Spirits Up Above
    2. Eddie Jefferson: Night in Tunisia
    3. King Pleasure: Moody’s Mood For Love
    4. Annie Ross: Twisted
    5. Bob Dorough: Yardbird Suite
    6. Helen Merrill: You’d Be So Nice To Come Home To
    7. Chet Baker: Old Devil Moon
    8. Jimmy Rushing & Dave Brubeck: My Melancholy Baby
    9. Mark Murphy: Out of This World
    10. Monica Zetterlund & Bill Evans: Om nattent
    11. Carola & Heikki Sarmannon Trio: The Poem
    12. Johnny Hartman & John Coltrane: Lush Life

    Toimittajana Pekka Laine.

  • 1. Mariana
    2. End of the Beginning
    3. Heaven
    4. Enemigos
    5. Moreira
    6. Espejo
    7. Minotauro
    8. Snake

    Piano, orkesterin johto ja sävellykset Guillermo Klein. Paitsi 2. säv. Markus Pesonen ja 3. säv. Duke Ellington.

    Äänitetty Finlandia-talolla 16.11.2018.
    Kuva: UMO

  • 1. Mette Rasmussen & Geir Draugsvoll: Oblivion / Time of life; Arrangements for piano and accordion (Naxos 2019)
    2. Alexander Hawkins: Strange courage / Iron in to wind (Intakt records 2019)
    3. Claudia Campagnol: I´m strong / I´m strong (Giant Sheep Music 2019)
    4. Angel Bat Dawid: Black Family / The Oracle (International Anthem 2019)
    5. Marcin Masecki: New York baby / Ragtime (BMC Records 2018)
    6. Masha Art & the LRK Trio: Trees speech / Anesthesia (Losen Records 2019)
    7. Ben van Gelder: Aquatics / single (Ben van Gelder 2019)
    8. Branford Marsalis Quartet: Cianna / The Secret between the shadow and the soul (Marsalis Music 2019)
    9, Rymden: Pitter-Patter / Reflections and Odysseys (Jazzland Recordings 2019)
    10. Cene Resnik, Giovanni Meier & Zlatko Kaucic: Articulation complete / Shades of colours (Not two records 2019)

    Toimittajana DJ Bunuel.

  • 1. Gunnar Fors’ Quintet: Half and Half (1965) / Gone with the Wind (Olof Bright Records)
    2. Bobo Stenson Trio: Underwear (1971) / Underwear (ECM Records)
    3. Fläsket Brinner: De Svarta Ryttarna (edit) (from Lord of the Rings Medley) (1971) / The Swedish Radio Recordings 1970-1975. (Mellotronen / SR Records)
    4. Bobo Stenson Trio: Pavane (1986) / Very Early (Dragon Records)
    5. Tomasz Stanko Quartet: Leosia (1996) / Leosia (ECM Records)
    6. Bobo Stenson: Polka of Despair (p. 1997) / Solo Flights (Scandinavian Songs Music Group)
    7. Bobo Stenson Trio: Don’s Kora Song (2007) / Cantando (ECM Records)

    Toimittajana Markku Salo.

  • 1. El Mayor
    2. Wedding Song from Poniky
    3. Canción y Danza
    4. Don's Kora Song
    5. Oktoberhavet
    6. Elégie
    7. Cancíon contra la indecisión
    8. Byar, floder
    9. Stilla

    Bobo Stenson piano, Anders Jormin basso, Jon Fält, rummut

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Sellosalissa 28.4.2018.

    Kuva: Ralf Dombrowski
    (Uusinta lokakuulta 2018)

  • 1. Lester Young & Harry Edison: Pennies From Heaven / Pres & Sweets (Norgran, 1955)
    2. Herb Ellis & Red Mitchell: I’m Confessin’ That I Love You / Live At The Loa (Concord, 1989)
    3. Olli Ahvenlahti: A Day At The Zoo / The Poet (Love Records, 1976)
    4. Timo Lassy & Teppo Mäkynen: Telemagenta / Timo Lassy & Teppo Mäkynen (We jazz, 2019)
    5. Paulus Farias: Chromatic Voyeur / Tirei meu Samba do Armário (Omakustanne, 2018)
    6. Claes Andersson: Theme For Christian / YLE:n kantanauha (1960)
    7. Louis Armstrong: Beale Street Blues / Louis Armstrong Plays W.C. Handy (Columbia, 1954)
    8. Clifford Brown & Max Roach Quintet: I Don’t Stand A Ghost Of A Chance / Brown And Roach Incorporated (Emarcy, 1955)

  • 1. Gianluigi Trovesi & Gianni Coscia: Basin Street Blues / La misteriosa musica della Regina Loana (ECM 2019)
    2. Claes Andersson Trio: Please don´t talk about me when I´m gone / These foolish thing – Jazz! (Long Play 2011)
    3. Enrico le Nocci: One for Cedar / Enrico le Nocci (Am.A records 2019)
    4. Rudy Rushton: Where are you now? / Ironside (22A 2019)
    5. Sarah Tandy: Nursery rhyme / Infection in the sentence (Jazz Re:Freshed 2019)
    6. Mansur Brown: Me Up / Shiroi (Black Focus Records 2018)
    7. Kamaal Williams: Broken theme / The Return (Black Focus Records 2018)
    8. Zarah MacFarlane & Dennis Bowell: East of the river Nile (Brownswood Recordings 2019)
    9. Seed Ensemble: the Darkies / Driftglass (Jazz Re:Freshed 2019)
    10. Kokoroko: Adwa / Kokoroko (Brownswood Recordings 2019)
    11. L'Orange: The talkative mailman can´t read / single (Mello Music Group 2018)
    12. Fred und Luna: Das ist half so / Im Tiefenrausch (Compost Records 2019)

    Toimittajana DJ Bunuel.

  • 1. Variance (säv. Kirke Karja)
    2. Resolution (Karja)
    3. Precision (Karja)
    4. Lacuna (Karja)
    5. Baltic Vibes (Kirke Karja, Karlis Vanags, Dainius Pulauskas)

    Trumpetit: Thomas Syson (United Kingdom), Rok Nemanič (Slovenia), Jiří Kotača (Czech Republic), Dominik Fuss (Austria), Magnus Aannestad Oseth (Norway)
    Pasuunat: Jievaras Jasinskis (Lithuania), Miron Hauser (Croatia), Vilhelms Logins (Latvia), Robert Hedemann (Germany)
    Saksofonit: Pierre-Marie Lapprand (France), Mairo Marjamaa (Estonia), Adele Sauros (Finland), Rastko Obradović (Serbia), Kristaps Lubovs (Latvia)
    Piano & kosketinsoittimet: Povel Widestrand (Sweden)
    Kitara: Jacob Artved (Denmark)
    Basso: Katie Ernst (USA)
    Rummut: Lukas Akintaya (Germany)

    Äänitetty Vidzemes-konserttisalissa Cesis-kaupungissa Latviassa 10.11.2018. Ylen edustajana saksofonisti Adele Sauros.

    Kuva: EBU
    Toimittajana Markus Partanen.

    (Uusinta joulukuulta 2018)

  • 1. Gilad Hekselman: Teen Town / Further Chaos (Hexephonic/Motema, 2019)
    2. Stanley Jordan & Jamie Janover: Eleanor Rigby / Jamie Janover & Stanley Jordan - live duet (2013)
    3. Emile Parisien Quartet: Hashtag I / Double Screening (Act, 2019)
    4. Nature Work: The Shiver / Nature Work (Sunnyside, 2019)
    5. Fabian Almazan Trio: The Poets / This Land Abounds With Life (2019)
    6. Peela: Miles Apart / Layers (2019)
    7. Sami Saari ja Jazzpojat: Tanssiaskeleet / Sami Saari ja Jazzpojat (2018)
    8. Milford Graves & Bill Laswell: Eternal Signs / Space/Time Redemption (Tum, 2014)

    Toimittajana Eero Koski.

  • Mitä voi tapahtua, kun koulussa elämänkatsomustiedon tunnilla pääseekin ääneen Billy Holiday? Keidas-ohjelmasta tuttu Tuuli kattaa kuultavaksi vuosien varrella musiikkidiggarin sieluun jazzkulmaa puhaltaneita artisteja.

    1. Duke Ellington & John Coltrane: In a Sentimental Mood
    2. Billie Holiday: Lover Man
    3. Yona: Kellon alla
    4. Mopo: Niin aikaisin
    5. Vince Guaraldi: Linus & Lucy
    6. Joona Toivanen Trio: Polaroid
    7. Cannonball Adderley Quintet: Khutsana
    8. Kamasi Washington: Will You Sing
    9. Charlie Parker & Machito Orchestra: Mango mangue
    10. Dayme Arocena: La rumba me llamo yo
    11. Mulatu Astatke: Yekermo sew

    Toimittajana Tuuli Saksala.

    (Uusinta maaliskuulta)

  • 1. Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band/ With A Little Help From My Friends/ Lucy In The Sky With Diamonds
    2. Getting Better/ Fixing A Hole
    3. Being For The Benefit Of Mr. Kite!
    4. Within You Without You
    5. When I´m 64 / Lovely Rita
    6. Good Morning Good Morning/ Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band Reprise/ A Day In The Life/ Sgt. Pepper´s Secret Last Track Loop/ Penny Lane
    7. Strawberry Fields
    8. All You Need Is Love

    Kokoonpano: UMO Jazz Orchestra ja Django Bates
    Kapellimestari: Django Bates (keys+voc)
    Martin Dahl, voc / Stuart Hall, gtr+voc / Robert Luft, gtr+voc / Jonas Westergaard, b+voc / Peter Bruun, drs+voc / Ojajärvi-Mäkinen-Järvelä-Salminen-Päivinen / Mustonen- Tuhkanen- Laukkanen- Långbacka / Paasonen-Mattsson-Pettinen-Saarti

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Savoy-teatterissa 2.11.2017.

    (Uusinta toukokuulta 2018)

  • 1. Astro Can Caravan: Tomboktoum / Outer Space Takes (Karkia Mistika 2019)
    2. Ezra Collective: Pure Shade / We Out Here (Brownswood 2017)
    3. Seed Ensemble: Afronaut feat. Xana / Driftglass (Jazz Refreshed 2019)
    4. Nubya Garcia: Once / We Out Here (Brownswood 2017)
    5. Sons of Kemet: My Queen Is Yaa Asantewaa / Your Queen Is a Reptile (Impulse! / Verve 2018)
    6. Kaisa's Machine: Treat It Well / In the Key of K (Eclipse Music 2017)

    Toimittajana Markus Partanen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä