Aamuklassinen 

  • 5 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Telemann: Ich weiss, dass mein Erlöser lebt -kantaatti (Nicolai Gedda, tenori, ja Schola Cantorum Basiliensis/Hans-Martin Linde).

07:14 Röntgen: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 5 h-molli (Gregor Horsch ja Sepp Grotenhuis).

07:36 Busnois: Victimae paschali laudes (Kiitosta nyt uhratkaamme). (Pomerium/Alexander Blachly).

07:42 Hildegard Bingeniläinen (sov. Pfau): O virtus sapientie (Kronos-kvartetti).

07:47 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

08:01 Vivaldi: Vestro principi divino, motetti. (Andreas Scholl, kontratenori, ja Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

08:10 Debussy: Sonaatti viululle ja pianolle g-molli. (Petteri Iivonen ja Kevin Fitz-Gerald).

08:23 Rutter: Muunnelmia pääsiäishymnin teemasta uruille 4-kätisesti (Nicholas Rimmer ja Nicholas Collon).

08:32 Castelnuovo-Tedesco: Viulukonsertto n:o 2 (Profeetat). (Jascha Heifetz ja Los Angelesin FO/Alfred Wallenstein).

09:01 Rimski-Korsakov: Profeetta (Mihail Svetlov, basso, ja Pavlina Dokovska, piano).

09:06 Gershwin: Kolme preludia pianolle. (Shura Cherkassky).

09:13 Telemann: Meines Bleibens ist nicht hier (René Jacobs, kontratenori, ja Akademie für alte Musik Berlin)

09:27 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia. (Paul Tortelier, sello, ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

09:45 Sibelius: Neidon aaria oopp. Neito tornissa (MariAnne Häggander, sopraano, Akademiska Damkören Lyran, Ylioppilaskunnan laulajat sekä RSO/Jussi Jalas).

09:54 Reger: Serenadi orkesterille G-duuri. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Eugen Jochum).

10:32 Pachelbel: Deus in adjutorium (Riennä minun avukseni, Herra). (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

10:42 Rodrigo: Capriccio viululle. (Rachel Barton Pine).

10:49 Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri. (Anssi Karttunen, sello, ja Tuija Hakkila, piano).

10:59 Dufay: Balsamus et munda cera (Orlando Consort).

11:05 Melartin: Sinfonia n:o 3 F-duuri. (RSO/Sakari Oramo).

11:50 Schubert: Chor der Engel. (Berliinin radion kuoro/Dietrich Knothe).

11:54 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

12:00 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Glenn Gould).

12:20 Delius: Kevään ensi käköä kuullessa (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

12:28 Brahms: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Emerson-kvartetti).

Lähetykset

  • su 16.4.2017 7.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä