Aamuklassinen 

  • 7 h 0 min
  • ei kuunneltavissa

Anonyymi: Sarja soittimille G-duuri n:o 1 kok. Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

06:11 Bruch: Romanssi alttoviululle ja orkesterille (Ilari Angervo ja RSO/Hannu Lintu).

06:20 Dufay: Ave regina celorum 3 (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:28 Glinka: Masurkat a-molli ja c-molli pianolle (Ilkka Paananen, piano).

06:32 Rosenhain: Pianokonsertto d-molli. (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

06:58 Telemann: Sonaatti D-duuri (Mary Springfels, viola da gamba).

07:09 Copland: Sinfonia n:o 3. (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

07:53 Sibelius: Flickan kom ifrån sin älsklings möte (Tuli tyttö luota armahansa) (Soile Isokoski, sopraano, ja Ilkka Paanen, piano).

07:56 Dvorák: Tertsetto C-duuri. (Arnold Steinhardt ja John Dalley, viulu, sekä Michael Tree, alttoviulu).

08:16 Tailleferre: Ulkoilmaleikkejä kahdelle pianolle (Maija Parko ja Maija Väisänen).

08:22 Reger: Acht geistliche Gesänge (RKK/Pasi Hyökki).

08:40 Fauré: Masques et bergamasques. (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

08:54 Kreisler: Viennese rhapsodic fantasietta (Benjamin Beilman, viulu, ja Yekwon Sunwoo, piano).

09:04 D. Scarlatti: Sonaatti D-duuri (David Russell, kitara).

09:09 Händel: Pensieri notturni di Filli (Kathleen Battle, sopraano, Jean-Pierre Rampal, huilu, ja Anthony Newman, cembalo).

09:17 Chausson: Andante ja allegro (Céleste Zewald, klarinetti, ja David Kuyken, piano).

09:26 Borodin: Keski-Aasian aroilta (Minnesotan ork./Eiji Oue).

09:33 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 8 E-duuri (The Angeles String Quartet).

09:53 Klami: Vipusessa käynti (Petri Lindroos, baritoni, Polyteknikkojen kuoro ja RSO/Sakari Oramo).

10:06 Smetana: Kotimaastani, kaksi duoa viululle ja pianolle. (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

10:15 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

10:31 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

10:51 Villa-Lobos: Kunnianosoitus Chopinille. (Sonia Rubinsky, piano).

10:59 Lehár: Alkusoitto operetista Wiener Frauen (Wieniläisnaiset) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

11:08 Prokofjev: Sonaatti sellolle ja pianolle C-duuri. (Lynn Harrell ja Vladimir Ashkenazy).

11:30 Verdi: Aïdan romanssi (Karita Mattila, sopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

11:37 Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

11:52 Balakirev: Espanjalainen serenadi (Alexander Paley, piano).

11:59 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle G-duuri. (The Boston Museum Trio).

12:07 Gershwin: An American in Paris (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

12:24 Collan: Gondoliera (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

12:28 Weber: Kvintetto klarinetille ja jousille B-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Manhattan String Quartet).

12:54 Puccini: Si, mi chiamano Mimì oopp. La Bohème (Anna Moffo, sopraano, ja Rooman oopperan orkesteri, joht. Tullio Serafin).

Lähetykset

  • ti 18.4.2017 6.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä