Koe uusi yle.fi

Iltaklassinen 

  • 5 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Ponce: Estrellita (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

18:03 Purcell: Chaconne (Orpheus-kamariork.).

18:09 Prokofjev: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 f-molli (Ilja Grubert ja Matti Raekallio).

18:38 W.A. Mozart: Bartolon resitatiivi ja aaria oopp. Figaron häät (Paul Plishka, basso, Tatjana Troyanos, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

18:43 Fauré: Elegia sellolle ja orkesterille c-molli (Paul Tortelier ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

18:51 Schäfer: Interludeja pianolle op.17. (David Kuyken).

19:03 Madetoja: Sinfonia n:o 2. (RSO/Okko Kamu).

19:46 Ginastera: Impresiones de la puna (Tunnelmakuvia ylänköarolta). (Sharon Bezaly, huilu, ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

19:54 Sibelius: Neidon aaria oopp. Neito tornissa (MariAnne Häggander, sopraano, Akademiska Damkören Lyran, Ylioppilaskunnan laulajat sekä RSO/Jussi Jalas).

20:02 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle F-duuri. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

20:18 Byrd: Non vos relinquam orphanos (Rolf Smedvig, trumpetti, johtaja, Empire Brass Quintet, sekä jäseniä: Bostonin SO, New FO ja Boston Pops Esplande Orchestra).

20:21 Hindemith: Viisi kappaletta jousiorkesterille. (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

20:36 Tshaikovski: Konserttifantasia pianolle ja orkesterille G-duuri. (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

21:05 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

21:56 Järnefelt: Den Vakande modern (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

22:00 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession). (Tai Murray).

22:14 Liszt: Ce qu'on entend sur la montagne, sinfoninen runo n:o 1 (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

22:43 Stucky: Whispers (Chanticleer/Joseph Jennings).

22:50 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri. (Sidney Sutcliffe, oboe, Bernard Walton, klarinetti, Dennis Brain, käyrätorvi, ja Cecil James, fagotti, sekä Philharmonia-ork./Herbert von Karajan).

23:24 Brahms: Seitsemän fantasiaa pianolle op.116 (Emanuel Ax, piano).

23:46 Querfurth: Konsertto Es-duuri (Ludvig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

Lähetykset

  • to 4.5.2017 18.00 • Yle Klassinen

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä