Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma: Viron kultakurkut syntymäpäivätunnelmassa

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Mari Kalkun: Linda, Linda! - Fly, Linda! (Viro 2018) / Ilmamõtsan (Nordic Notes)
2. Maarja Nuut: Hobusemäng (Viro 2016) / Une meeles (Maarja Nuut)
3. The Mystic Revelation of Teppo Repo: Suomessa olen minä syntynyt (Suomi 2018) / Tulisen kukon tanssi (Helmi)
4. Hyväluoma Group: Weissmullerwise (Suomi 2017) / Reflection (Lusti Music & Arts)
5. Penya: Iyesá (UK/Suomi 2018) / Super Liminal (On The Corner)
6. Helsinki-Cotonou Ensemble: One Shot (Suomi/Benin/Tansania 2018) / Digital-EP (Bafe’s Factory)
7. Samurai Accodion: Sushi Time (Espanja-Baskimaa/Italia/Suomi/Irlanti 2017) / TE (Fragan)
8. Mari Boine: Sáráhka Viina/Sáráhka's Wine (Norja/Saame 2001) / Eight Seasons/Gávcci Jahkejuogu (Universal)
9. Marcia Griffiths: Dreamland (Jamaika 1978) / Naturally/Steppin’ (Doctor Bird)
10. Jackie Mittoo: Darker Shade of Black (Jamaika 1976) / Striker Showcase (VP)
11. Culture: See Dem A Come (Jamaika 1977) / Two Sevens Clash (VP)
12. Catrin Finch & Seckou Keita: Clarach (UK-Wales/Senegal 2018) / SOAR (ARC)

Lähetykset

  • pe 23.2.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    2. VILDÁ: Vildaluodda (Saamenmaa/Suomi 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    3. Flaco Jiménez: Ay Te Dejo en San Antonio (USA 1950’s-1980’s) / The Best of Flaco Jiménez (Arhoolie)
    4. U-Bayou: U-Bayou (Suomi 1993) / Juupajuu tuu (AMT)
    5. Salif Keita: Primpin (Mali 1989) / Ko-Yan (Mango)
    6. Salif Keita: Sina (Soumbouya) (Mali 1987) / Soro (Mango)
    7.- 10. Salif Keita (Mali) / Radio France -konserttiäänitys, Grand Halle de la Villette, Pariisi 30.8.2018
    7. Were Were
    8. Lerou Lerou
    9. Bah Poulo
    10. Tonton
    11. Samba Touré: Wande – The Beloved (Mali 2018) / Wande (Glitterbeat)

    Mikko Saarelan kuva: Lehtikuva / Mikko Stig

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Daughters of Jerusalem: Fal Tasma' Kul Al Dunia (May the Whole World Hear Our Cry) (Palestiina/Israel 2019) / Daughters of Jerusalem (KKV Kirkelig Kulturverksted)
    3. Urna & Kroke: Undur Uul (On the Summit of a High Mountain) (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    4. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    5. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Hadhri El Chai (feat. Yair Dalal & Tamar Shawki) (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    6. Ooldouz Pouri: Shabe Mahtab – The Moonlight Night (Iran/Norja 2018) / Waiting for the Dawn (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    7. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    8. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    9. Tartit: Asaharaden (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    10. Ustad Saami: Twilight (Pakistan 2019) / God Is Not A Terroist – Hidden Musics 5 (Glitterbeat)
    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

  • 1. Sole Azul: Lapin Tango (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    2. Sole Azul: Alaovella (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Sampo Lassila Narinkka: Mä sauvakävelen sun luo (Suomi 2012) / Suomiklezmer (Sampo Lassila)
    4. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    5.-9. Helsinki-Cotonou Ensemble (Benin/Suomi) / Live at Womex radio studio, Las Palmas, Kanarian saaret, lokakuu 2018
    5. Africa
    6. Nonvi Tche (My Brother)
    7. Awhan Gbe Le
    8. Agamafa Na Hèdé
    9. The Road Is Long
    10. Project Vainiolla Ensemble: Kulkijaiset (Suomi 2018) / Suruvesi (Vainiolla Sounds)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä