Jazzklubi

Silent Music: UMO & naiskuoro KYN

  • 1 h 5 min
  • ei kuunneltavissa

UMO Jazz Orchestra ja KYN-kuoro
Kapellimestarit : Kirmo Lintinen/UMO ja Kaija Viitasalo/KYN

1. KYN + Markus Ketola, Ville Herrala, Manuel Dunkel:
Jos Minä Puhuisin Sinulle: a) Minä Kunnioittaisin Sinua... b) Siksi Kunnes Kertoisit... c) Sinä Kulkisit Ohitseni...
Mikko Hassinen (säv & sov), Virpi Stenlund (san)

2. KYN + Markus Ketola, Ville Herrala, Manuel Dunkel:
Kaipaava
Trad (säv), Essi Wuorela & Jussi Chydenius (sov.)

3. KYN + Kirmo Lintinen, Manuel Dunkel:
Armottoman Osa
Jukka Linkola (säv), Kanteletar (san.)

4. UMO Jazz Orchestra:
Kar
Mikko Hassinen (säv & sov)

5. UMO Jazz Orchestra:
Aires De Marinera
Jimmy Lopez (säv.)

6. KYN + UMO Jazz Orchestra:
Tuutu
Kirmo Lintinen (säv, sov)

7. KYN + UMO Jazz Orchestra:
Where Shall I Find A White Rose
Annamari Kähärä (säv), Christina G. Rossetti (san), Kähärä/Säde Bartling (sov), Hassinen (ork.)

8. KYN + UMO Jazz Orchestra:
Requiem
Annamari Kähärä (säv), Robert L. Stevenson (san), Kähärä/Säde Bartling (sov), Hassinen (ork.)

9. KYN + UMO Jazz Orchestra:
Somewhere Or Other
Annamari Kähärä (säv), Christina G. Rossetti (san)

10. KYN + UMO Jazz Orchestra:
Samsara
Annamari Kähärä (säv), Mikko Hassinen (sov)

Äänitetty Agricolan kirkossa Helsingissä 14.4.2017.
Toimittaja Harri Tuominen.

Lähetykset

  • su 1.4.2018 19.54 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Mitä kaikkea voi saada neljällä kielellä aikaan? Jazzklubin kolmas tunti vie opintomatkalle vapaan jazzin bassosoundien maailmaan! Mukana äänitteitä 60-luvulta tälle keväälle saakka.

    1. William Parker Quartet: O'Neal's Porch / O'Neals's Porch (Aum Fidelity)
    2. Henry Grimes Trio: Blues For Savanah / Live at The Kerava Jazz Festival (Ayler Records)
    3. The Peter Brötzmann Trio: Sanity / For Adolphe Sax (FMP)
    4. Bill Dixon: November 1981 / November 1981 (Soul Note)
    5. Art Ensemble of Chicago: Magg Zelma / Full Force (ECM)
    6. Ronnie Boykins: The Will Come, Is Now / Ronnie Boykins (ESP)
    7. John Edwards: Sprung / Volume (psi)
    8. Joshua Abrams Natural Information Society: In Memory's Prism / Mandatory Reality (Eremite)
    9. William Parker Bass Quartet: For Wilber Morris / Requiem (Splasc(H) Records)

    Toimittajana Topias Tiheäsalo.

  • 1. Kompet går
    2. Magic G
    3. Memory Lane
    4. Stranger in Paradise
    5. Mystery Man
    6. Conspiracy
    7. The Hot Room
    8. Ultimate Tears
    9. Daredevil
    10. Cathedral

    Terje Rypdal kitara, Palle Mikkelborg trumpetti, Rune Tylden kosketinsoittimet, Endre Hallre basso, Pål Thowsen rummut.
    Sävellykset Terje Rypdal paitsi 1. Rypdal-Kjellemyr-Kleive, 2. Rypdal-Storlökken, 4. Borodin ja 7. Mikkelborg-Thowsen.

    Äänitetty Kirjurinluodon Lokkilavalla 19.7.2018.

    Toimittaja Markus Partanen
    Kuva: Pori Jazz Instagram

  • 1. Jaimie Branch: Theme 002 (2017) / Fly or Die (International Anthem Recording Company)
    2. Kadri Voorand in duo with Mihkel Mälgand: IX Choral Cycle “Giving Myself to the Sea” (2019) / Various: Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    3. Wadada Leo Smith & Louis Moholo-Moholo: Siholaro (2012) / Ancestors (TUM)
    4. Matti Salo Quartet: Backalley Princess (2019) / Tetraktys (Luova)
    5. Hot Heros: El Retorno Del Tango (2019) / Days After The Rodeo (Eclipse Music)
    6. Perussastamala: New Earth (2019) / May Queen (Suolavesi)
    7. Ornette Coleman: Lonely Woman (1959) / The Shape of Jazz to Come (Atlantic)
    8. New York Art Quartet (ft. Milford Graves): Mohawk (1965) / Mohawk (Fontana)
    9. Berghäll – Kalima – Ikonen: The Arctic –sarjan 1. osa: Nunam Iqua (2018) / The Arctic (Boulder Music)

    Toimittajana Harri Tuominen.

  • 1. Art Pepper: Patricia / The Return of Art Pepper (Blue Note, 1957/1988)
    2. Art Pepper Quartet: Val’s Pal / The Art Pepper Quartet (Tampa Records, 1956/1988)
    3. Ahmad Jamal: Piano Solo 11 / Crystal (Rhino, 1987)
    4. Ahmad Jamal: Poinciana / At the Pershing - But Not For Me (Hallmark, 1958/2012)
    5. Geri Allen: Eric / Printmakers (Polygram, 1984)
    6. Michel Legrand: Eva / Le Cinema de Michel Legrand (Universal 1962/2005)
    7. Art Blakey and the Jazz Messengers: Blues pour Vava / Jazz at the Movies 3 - Art Blakey: Des femmes disparaissent (Intense Media, 1959/2012)
    8. Karin Krog & John Surman: Monk Song / Songs About This and That (Meantime, 2013)
    9. Thelonius Monk: Humph / Thelonius Monk - Genius of Modern Music Vol 1 (Blue Note 1949/1987)
    10. Dexter Gordon: The Hunt (A/K/A Rocks 'n Shoals) / The Hunt (Savoy, 1947)

    Toimittajana J.P. Pulkkinen.

  • No 1. Swirlaround
    No 2. Seafever
    No 3. At Sea
    No 4. Wink

    UMO Helsinki Jazz Orchestra & kapellimestari-säveltäjä Christine Jensen

    Ingrid Jensen, trp / UMO: Ketola, Kantonen, Kivivuori + Tuomo Dahlblom, gtr – Jouni Järvelä, Mikko Mäkinen, Olli Ojajärvi, Teemu Salminen, Pepa Päivinen – Heikki Tuhkanen, Mikko Mustonen, Pasi Mäkinen, Mikko Sinivalo – Mattsson, Paasonen, Pettinen, Saarti

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Savoy-teatterissa 23.5.2018.

  • 1. Billy Cobham: The Pleasant Pheasant / Crosswinds (Atlantic 1974)
    2. Alvin Queen Trio: Reunion Blues / OP - A Tribute to Oscar Peterson. (Stunt 2018)
    3. Olivier Collette: Hepta / PHI (Hypnote Records 2019)
    4. Topias Wiklund: Waking Up On Buffalo Hill / Where The Spirits Eat (Stunt 2019)
    5. Captain Kirke And The Klingons: 3rd Movement / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    6. Colin Edwin & Robert Jürjendal: Sancho Panza / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    7. Lauri Kadalipp Social Jazz / Estonian Jazz 2019 (Estonian Jazz Union)
    8. Marc Ribot: St. James Infirmary / Saints (Division One / Atlantic 2001)
    9. UMO Jazz Orchestra & Jukka Eskola: Cherokee (Ylen äänitys 2014)

    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Standing Still (Kadi Vija Key Project)
    2. Blind (Kadi Vija Key Project)
    3. Water Dripping Dance (Kadi Vija Key Project)
    4. Circles and Falls (Kadi Vija Key Project)
    5. Roam in Contemporary Sociality (Kadi Vija Key Project)
    6. Between the Lines (Kadi Vija Key Project)
    7. Chord Travel (Kadi Vija Key Project)

    Kadi Vija laulu, Max Zenger bassoklarinetti, Tuomo Dahlblom kitara, Tuomas Timonen rummut.

    Toimittajana Eero Koski.
    Kuva: Ari-Heikki Innanen.

  • 1. Q & A / Adriatic
    2. Love Spirit
    3. Lashes
    4. Moves
    5. E 71

    Timo Lassy tenorisaksofoni ja sävellykset, Jorgos Kontrafouris piano ja Wurlitzer-sähköpiano, Antti Lötjönen basso, Teppo Mäkynen rummut, Abdissa Assefa lyömäsoittimet.

    Äänitetty Tenalji von Fersenissä 24.8.2018.

    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: Tero Ahonen.

  • 1. Matti Saarinen: Sál (2019) / Grímsey (Eclipse Music)
    2. Aili Ikonen & Jukka Perko Avara: Eilen kun mä tiennyt en (2019) / Laulu keskeneräinen (Levypallo Oy)
    3. Jere Haakana Varjosto: Dash (2019) / Jere Haakana Varjosto (Eclipse Music)
    4. Manuel Dunkel: Sky Is Crying (2019) / Discoveries (Eclipse Music)
    5. Juhani Aaltonen & Sointi Jazz Orchestra: Saarnaaja Part II: Heikkoudet vahvuudeksi (2018) / Saarnaaja (Nova)
    6. Duke Ellington and his Orchestra: Mood Indigo (1930) / The Duke Ellington Centennial Edition (RCA Victor)
    7. Charles Mingus: Better Git It In Your Soul (Alternate take) (1959) / Ah Um – 50th Anniversary Set (Columbia/Legacy)
    8. Caribbean Jazz Project (ft. Dave Samuels): Bluellespie (1997) / Island Stories (Heads Up)
    9. Timo Lassy & Teppo Mäkynen: Dark Magenta (2019) / 7"-vinyylisingle (We Jazz)

    Toimittajana Harri Tuominen.

  • 1. Areni Agbabian: Patience: I. Patience Is More Important Now... / II. A Time To Be With You As A Time To Pray / Bloom (ECM 2019)
    2. Aili Ikonen & Jukka Perko Avara: Rakastunut jokainen / Laulu keskeneräinen (Levypallo 2019)
    3. Ilmiliekki Quartet: Ravelogue / Land of Real Men (We Jazz 2019)
    4. Sarvanne New Exhibition: Variations On Waltz In G / single (Suola-Apina records 2019)
    5. Ralph Heidel & Homo Ludens: The Flood / Moments of Reason (Kryptox 2019)
    6. Bruno Salicone Trio and Quartet: Invisible Man / Happy (A.Ma Records 2019)
    7. Timo Lassy & Teppo Mäkynen: Zomp / 7” (We Jazz 2019)
    8. Ilkka Arola Sound Tagine: Saba Dance / single (Arola Music 2019)
    9. Tomatito: La Fuentecica / Soy Flamenco (Decca 2013)
    10. Vesa-Matti Kivioja: Kosmochlor / Mineral Waves (Ljudverket 2019)

    Tunti vapaalla - DJ Bunuel.

  • No 1. Never Again Will Birds´ Song Be The Same
    No 2. Silken Tent
    No 3. Freedom Of The Moon/Acquainted With The Night
    No 4. Last Mowing
    No 5. Danas Jucèr Sutra

    Kokoonpano: Kaja Draksler, pno / Björk Nielsdottir, voc / Laura Polence, voc / Ada Rave, ten sax+ clar /Ab Baars, clar+ten sax / George Dumitriu, viol+vla / Lennart Heyndels, b / Onno Govaert, drs+perc

    Sävellykset Kaja Draksler.
    Lyyrikat Robert Frost.

    Äänitetty Tullikamarin Pakkahuoneella 3.11.2018.

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Kuva: Maarit Kytöharju / Tampere Jazz Happening

  • 1. Jukka Eskola: Jova / Walkover (Ricky-Tick, 2009)
    2. Ray Barretto: Power / Que viva la musica (Fania, 1970 / 2006)
    3. Yves Theiler Trio: We / We (Intakt, 2019)
    4. Aida Jabbari: I mörkret / Röst är det som återstår (oma tuotanto, 2019)
    5. Duke Ellington: Take The A-Train / Ellington Uptown (Columbia, 1952 / 2004)
    6. Duke Ellington: Perdido / Festival Session (Columbia 1959 / 2004)
    7. Joonas Haavisto: Emigrantvisa / Offshore (Membran, 2019)
    8. Lee Morgan: Midtown Blues / Leeway (Blue Note 1960 / 2002)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä