Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Kuinka länsinaapurissa äänestettiin? Tidernas viktigaste svenska folkmusikskivor

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Anne-Mari Kivimäki: Ilja (Suomi 2018) / Ilja (Kihtinäjärvi Records)
2. Tunto: Spring Music (Suomi 2018) / Ilona (Aani)
3. Solju: Ealloravddas – By the Reindeer Herd (Suomi-Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
4. Kroke: Janitsa (Puola 2009) / Out of Sight (Oriente Musik)
5. The Beat: Tears of a Clown (UK 1979) / 7” single (2 Tone)
6. Camané: Quadras (Portugali 2000) / Esta Coisa Da Alma (EMI)
7. Lio: Samba da minha terra (Belgia/Ranska/Portugali 2018) / Lio Canta Caymmi (Crammed Discs)
8. Jan Johansson: Visa från Utanmyra (Ruotsi 1964) / Jazz på svenska (Heptagon)
9. Möller, Willemark & Gudmundson: Snettelin (Ruotsi 1991) / Frifot (Caprice)
10. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
11. Kebnekaise: Skänklåt från Rättvik (Ruotsi 1973) / II (Silence)
12. Mulatu Astatke: Chifara (Etiopia 1972) / Mulatu of Ethiopia (Strut)

Lähetykset

  • pe 20.4.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Richie Havens: Freedom (USA 1969) / Various: Woodstock 40 – 3 Days of Peace & Music (6-CD Set) (Rhino)
    2. Joan Baez: Joe Hill (USA 1969) / Various: Woodstock 40 – 3 Days of Peace & Music (6-CD Set) (Rhino)
    3.-10. Mari Kalkun -konsertti: Viro Viljandi Folk Festival 28.7.2018.
    3. Laul kahele
    4. Läbi katsa kalamere + Mõtsavele mäng
    5. Ngadei
    6. Süda tuksub
    7. Kiigelaul
    8. Keelega-meelega
    9. Tummõhit tsõõrõ
    10. Lumeuni + Linda Linda (encore)
    11. Crosby, Stills & Nash: Marrakesh Express (USA 1969) / Various: Woodstock 40 – 3 Days of Peace & Music (6-CD Set) (Rhino)

  • 1. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Killiäinen lemmenlintu (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Kihtinäjärvi Records)
    2. Maarja Nuut & Ruum: Kuud kuulama (Viro 2018) / Muunduja (Fat Cat)
    3. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä Laulu (Svart)
    4. Juluka: Scatterlings of Africa (Etelä-Afrikka 1982) / Scatterlings (Safari)
    5. Astrud Gilberto & Stan Getz w. Antonio Carlos Jobim & Joao Gilberto: The Girl from Ipanema (Brasilia/USA 1964) / Getz & Gilberto (Verve)
    6. Tom Zé: A Felicidade (Brasilia 1976) / Estudando o Samba (Mr Bongo)
    7. Omara Portuondo (con Orquesta Julio Gutiérrez): Caravan (Kuuba 1958/1972) / Black Magia (Magia Negra) (Essential Media)
    8. Benin International Musical (BIM): Destiny (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    9. Benin International Musical (BIM): Achika Wogo (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Vallilan Tango: Valkea sisar (Suomi 2009) / Iskusävelmiä (Vallilan Ohjelmahuolto)
    11. Nuevo Quinteto Otra Vez: El Choclo (Suomi 2017) / A Fuego Lento (Nuevo Quinteto Otra Vez)
    12. Liljan Loisto: Laps olen Karjalan (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)

  • 1. Teija Niku: Yksi ruusu (Suomi 2017) / Memento (Teija Niku)
    2. Luedji Luna: Asas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    4. Mísia: Ouso Dizer (Portugali 2019) / Pura Vida (Banda Sonora) (Galileo)
    5. Oumar Konaté: Houndia (Mali 2019) / I Love You Inna (Clermont)
    6. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    7. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    8. Dizzy Mandjeku & Alé Kumá: La Canoa Ranchá (Kongo/Kolumbia 2018) / De Palenque à Matongé (Zephyrus)
    9.Dona Onete: Mexe Mexe (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    11. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    12. MA Rouf: Dancing Fakir (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

    Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma lomailee heinäkuun ja palaa ääneen taas perjantaina 2. elokuuta.

  • 1. Angelit: Anár gilli (Suomi/Saame) / Mánnu (Innovator Series/Warner)
    2. Kali: Boycot (Ranska/Martinique) / Francofaune (Declic)
    3. Toumani Diabaté & Ballake Sissoko: Bi Lambam (Mali) / New Ancient Strings (Hannibal)
    4. Schäl Sick Brass Band: Introduction (Saksa) / Tschupun (ACT)
    5. Schäl Sick Brass Band: Ghole Pamtschal (Saksa) / Tschupun (ACT)
    6. Taj Mahal & Toumani Diabaté: Queen Bee (USA/Mali) / Kulanjan (Hannibal)
    7. Cesaria Evora: Flôr Di Nha Esperança (Kap Verde) / Café Atlantico (Lusafrica)
    8. Natacha Atlas: Mon Amie la Rose (UK) / Gedida (Mantra)
    9. Femi Kuti: Beng Beng Beng Nigeria) / Shoki Shoki (Barclay)
    10. Cheikh Lo: N'Jariñu Garab (Senegal) / Bambay Gueej (World Circuit)
    11. Ali Farka Toure: ASCO (Mali) / Niafunké (World Circuit)
    12. Ibrahim Ferrer: Mamí Me Gustó (Kuuba) / Buena Vista Social Club Presents: Ibrahim Ferrer (World Circuit)

    (Uusinta tammikuulta)

  • 1. Söndörgő: Parsley Bride (Béla Bartók) (Unkari 2019) / Nyolc 8 Nyolc (SNDRG Music)
    2. Dobranotch: Du host (Du hast) (Rammstein) (Venäjä 2019) / Mercedes Kolo (CPL Music)
    3. Boban Marković Orkestar: Duša (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    4. Kyriakos Sfetsas: On a Folk Mode (Kreikka 1976/2019) / Greek Fusion Orchestra Vol. 2 (Teranga Beat)
    5. Maria Farantouri & Cihan Türkoğlu: Drama köprüsü (Kreikka/Turkki 2019) / Beyond The Borders (ECM)
    6. Santana: Africa Speaks (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    7. Santana: Breaking Down the Door (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    8. Manu Chao feat. Calypso Rose: Clandestino (Espanja/Trinidad & Tobago 2019) / Single (Because Music)
    9. Raappana: Viimeisetki mehut (Suomi 2019) / Single (Etenee)
    10. Dr. John: Gris-Gris Gumbo Ya-Ya (USA 1968) / Gris-Gris (Atlantic)
    11. Bob Dylan: Don't Think Twice, It's All Right (USA 1963) / The Freewheelin' Bob Dylan (Columbia)
    12. Teija Niku: Hetki (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Sole Azul: Ne muut (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Babra: Makedonsko Oro (Unkari 2019) / Babra (Fono)
    4. Madalitso Band: Vina Vina Malawi (Malawi 2019) / Wasalala (Bongo Joe)
    5. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    6. La Yegros: Linda La Cumbia (Argentina 2019) / Suelta (X Ray)
    7. The Bulgarian Voices - Angelite: Kafal Sviri – Hear The Reed-Pipe Playing (Bulgaria 2019) / Heritage (Jaro)
    8. Cendes: Horila Sosna (Slovakia 2019) / Cossack Attack! (Molca)
    9. El Afronte Orquesta Típica: Claroscuro (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    10. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    11. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    13. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Amira Medunjanin: Pjevat cemo šta nam srce zna (Bosnia-Hertsegovina 2015) / Damar (World Village)
    2. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    3. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    4. Angélique Kidjo: Químbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    5. Angélique Kidjo: Elegua (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. Youssou N’Dour: Habib Faye (Senegal 2019) / History (Naïve)
    7. Youssou N’Dour ft. Babatunde Olatunji: Takuta (Senegal 2019) / History (Naïve)
    8. Pinduca: Vamos Farrear (Brasilia 1974) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    9. Vieira e Seu Conjunto: Melô Do Bode (Brasilia 1980) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    10. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Single (Texicalli)
    11. Helsinki-Cotonou Ensemble: Adande (Suomi/Benin 2016) / The Road Is Long (No Problem! Music)

  • 1. Tuuletar: Lintuperkele/Firebird (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    3. Ismo Alanko: Orjantappurakruunu (Suomi 2019) / Minä halusin olla kuin Beethoven (Fullsteam)
    4. Liniker e os Caramelows: Lava (Brasilia 2019) / Goela Abaixo (Independente, Lançamento)
    5. Amparanoia feat. Juanito Makandé: La Primavera (Espanja 2019) / Single (Mamita)
    6. Afrojazz Quintet feat. Charlotta Kerbs: Somebody Say So (Suomi 2019) / Videosingle (Afrowerk)
    7. Vili Mustalampi: Liian ihana (Suomi 2019) / Single
    8. Cumbia All Stars: Cumbia Sobre el Mar (Peru 2017) / La Vuelta del Tigre (Cumbia Peruana)
    9. Tuomas Logrén: Kynttilänvalossa (Suomi 2019 / Kaunis mies (Tuomas Logrén)
    10. Niina Annika & Aurinkoiset: Susinainen (Suomi 2019) / Taian tiiän (Niina Annika)
    11. Mdou Moctar: Tarhatazet (Niger 2019) / Blue Stage Sessions (Third Man)
    12. Lionel Loueke: Bouriyan (Benin 2018) / The Journey (Aparté Music)

  • 1. Antti Paalanen: Taivas on sininen ja valkoinen (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    2. Antti Paalanen: Dance for Me (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    3. Pedro’s Heavy Gentlemen: Tarzan Saimaalla (Suomi 1991) / Eucalypso (Discophon)
    4. Wimme & Rinne: Human (Suomi 2017) / Human (Rockadillo)
    5. Cristina Branco: Se Não Chovesse (Fado Súplica) (Portugali 2011) / Fado Tango (EmArcy Records)
    6. Susheela Raman: Tanpa Nama (UK/Intia/Indonesia 2018) / Ghost Gamelan (Believe Recordings)
    7. UB40: Tyler (UK 1980) / Signing Off (Virgin)
    8. Lee “Scratch ”Perry: Blackboard Re-Vision (Jamaika 2014) / Back on the Controls (Rolling Lion & Upsetter Records)
    9. Kuhnafar-I: Pesen hampaani varpaillasi (Suomi 2018) / Dub One (Playground)
    10. Kehro: Honkolan neiti (Suomi/Urjala 2019) / Urdiala (Ektro)
    11. Barlast: Ayhamin valssi (Suomi 2019) / Svanvik (Barlast)
    12. Orkesta Mendoza: No Volvere (USA/Meksiko 2016) / ¡Vamos A Guarachar! (Glitterbeat)
    13. Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir (Turkki 2018) / Istikrarlı Hayal Hakikattir (Glitterbeat)

  • 1. VILDÁ: Vildaluodda (Suomi/Saamenmaa 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    2. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    3. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Áššu (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    4. Olcay Bayır: Uzun İnce Bir Yoldayım (Turkki/UK 2019) / Rüya (Dream for Anatolia) (Arc Music)
    5. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. El Afronte Orquesta Típica; Perro cimarrón (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    7. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    8. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    9. Refugees for Refugees: Perahan (Belgia, Afganistan, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: Endless Embrace (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    12. Eva ja Manu: Manifiesto (Suomi 2019) / Tunnuskappale TV-sarjassa Invisible Heroes (Fried Records)

  • 1. Soul Captain Band: Taistelun arvoinen (Suomi 2001) / Jokaiselle tulta (Wolfram)
    2. Laulurastas: En haluu olla ilkee (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    3. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    4. The Valkyrians: Poor Boy Reggae (Suomi 2019) / Vinyylisingle (Stupido)
    5. Phyllis Dillon: Perfidia (Jamaika 1967) / One Life To Live (Expanded Edition) (Doctor Bird)
    6. Ladysmith Black Mambazo: Unomathemba (Etelä-Afrikka 2017) / Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration (Independent)
    7. Tomatito: Barrio Negro (Espanja 1991) / Barrio Negro (Nuevos Medios S.A.)
    8. Hasse Walli & Asamaan: Jambaar (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)
    9. Benin International Musical (BIM): Miwahe (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Omara Portuondo: Veinte Años (Kuuba 2000) / Buena Vista Social Club Presents (World Circuit)
    11. The Blassics: Hagerun Geleba (Suomi/Etiopia/Benin 2019) / Togetherings (Odd Funk)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä