Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

15 maata Kyprokselta Tsekkiin ja Malista Saamenmaalle juhlii kesäkuun European World Music –radiolistalla

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Solju: Ealloravddas – By the Reindeer Herd (Suomi-Saame) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
2. Mercedes Peón: Particulas (Espanja) / Deixaas (Altafonte)
3. Houria Aïchi: Les Pèlerins (Algeria) / Chants Mystiques D’Algérie (Accords Croises)
4. Arat Kilo - Mamani Keita - Mike Ladd: Chaos Embedded (Ranska/Mali/USA) / Visions of Selam (Accords Croises)
5. Ignace de Souza & The Melody Aces: Asaw Fofor (Benin 1970's) / Various Artists: African Scream Contest 2 (Analog Africa)
6. Loxandra Ensemble: Giati thes na fygeis (Kreikka) / In Transition (Global Music Network)
7. Monsieur Doumani (ft. JUΛIO): Thorn of the Cactus - Αγκάθθιν του κάχτου (Kypros) / Angathin (Monsieur Doumani)
8. Catrin Finch & Seckou Keita: Bach to Baïsso (UK-Wales/Senegal) / SOAR (ARC)
9. BraAgas: Aj ty ptáčku kraholáčku (Tsekki) / O ptácích a rybách (Indies Scope)
10. Hugh Masekela: Rekpete (Etelä-Afrikka 1973) / Masekela ’66-76’ (Wrasse)
11. Fatoumata Diawara: Kokoro (Mali) / Fenfo (3eme Bureau/Wagram)
12. Kassé Mady Diabaté: Simbo (Mali 2014) / Kiriké (NoFormat!)
13. Faarao Pirttikangas: Unta se vain on (Suomi 2011) / Kuhmalahden Nubialaiset (Helmi)

Lähetykset

  • pe 1.6.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Söndörgő: Parsley Bride (Béla Bartók) (Unkari 2019) / Nyolc 8 Nyolc (SNDRG Music)
    2. Dobranotch: Du host (Du hast) (Rammstein) (Venäjä 2019) / Mercedes Kolo (CPL Music)
    3. Boban Marković Orkestar: Duša (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    4. Kyriakos Sfetsas: On a Folk Mode (Kreikka 1976/2019) / Greek Fusion Orchestra Vol. 2 (Teranga Beat)
    5. Maria Farantouri & Cihan Türkoğlu: Drama köprüsü (Kreikka/Turkki 2019) / Beyond The Borders (ECM)
    6. Santana: Africa Speaks (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    7. Santana: Breaking Down the Door (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    8. Manu Chao feat. Calypso Rose: Clandestino (Espanja/Trinidad & Tobago 2019) / Single (Because Music)
    9. Raappana: Viimeisetki mehut (Suomi 2019) / Single (Etenee)
    10. Dr. John: Gris-Gris Gumbo Ya-Ya (USA 1968) / Gris-Gris (Atlantic)
    11. Bob Dylan: Don't Think Twice, It's All Right (USA 1963) / The Freewheelin' Bob Dylan (Columbia)
    12. Teija Niku: Hetki (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Sole Azul: Ne muut (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Babra: Makedonsko Oro (Unkari 2019) / Babra (Fono)
    4. Madalitso Band: Vina Vina Malawi (Malawi 2019) / Wasalala (Bongo Joe)
    5. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    6. La Yegros: Linda La Cumbia (Argentina 2019) / Suelta (X Ray)
    7. The Bulgarian Voices - Angelite: Kafal Sviri – Hear The Reed-Pipe Playing (Bulgaria 2019) / Heritage (Jaro)
    8. Cendes: Horila Sosna (Slovakia 2019) / Cossack Attack! (Molca)
    9. El Afronte Orquesta Típica: Claroscuro (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    10. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    11. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    13. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Cedric Myton (of The Congos): Row Fisherman (Jamaika 2019) / Inna De Yard (Chapter Two)
    2. Lee ”Scratch” Perry: Let It Rain (Jamaika 2019) / Rainford (On-U Sound)
    3. Kiddus I: If You Love Me (Jamaika 2019) / Inna De Yard (Chapter Two)
    4. The Domingoes: Unity (Suomi 2019) / Unity-EP (The Domingoes)
    5. Monty Alexander: No More Trouble (Jamaika 2006) / Concrete Jungle: The Music of Bob Marley (Telarc)
    6. Antibalas: My Lady Frustration (USA 2019) / Cully Jazz Festival Sveitsi live 10.4.2019
    7. Antibalas: Dirty Money (USA 2019) / Cully Jazz Festival Sveitsi live 10.4.2019
    8. Antibalas: Him Belly Go No Sweet (USA 2019) / Cully Jazz Festival Sveitsi live 10.4.2019
    9. Huun-Huur-Tu: Ching söörtuekchuelerining yryzy (Song of the caravan drivers) (Tuva/Venäjä 1993) / 60 Horses in My Herd (Shanachie)

  • 1. Amira Medunjanin: Pjevat cemo šta nam srce zna (Bosnia-Hertsegovina 2015) / Damar (World Village)
    2. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    3. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    4. Angélique Kidjo: Químbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    5. Angélique Kidjo: Elegua (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. Youssou N’Dour: Habib Faye (Senegal 2019) / History (Naïve)
    7. Youssou N’Dour ft. Babatunde Olatunji: Takuta (Senegal 2019) / History (Naïve)
    8. Pinduca: Vamos Farrear (Brasilia 1974) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    9. Vieira e Seu Conjunto: Melô Do Bode (Brasilia 1980) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    10. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Single (Texicalli)
    11. Helsinki-Cotonou Ensemble: Adande (Suomi/Benin 2016) / The Road Is Long (No Problem! Music)

  • 1. Tuuletar: Lintuperkele/Firebird (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    3. Ismo Alanko: Orjantappurakruunu (Suomi 2019) / Minä halusin olla kuin Beethoven (Fullsteam)
    4. Liniker e os Caramelows: Lava (Brasilia 2019) / Goela Abaixo (Independente, Lançamento)
    5. Amparanoia feat. Juanito Makandé: La Primavera (Espanja 2019) / Single (Mamita)
    6. Afrojazz Quintet feat. Charlotta Kerbs: Somebody Say So (Suomi 2019) / Videosingle (Afrowerk)
    7. Vili Mustalampi: Liian ihana (Suomi 2019) / Single
    8. Cumbia All Stars: Cumbia Sobre el Mar (Peru 2017) / La Vuelta del Tigre (Cumbia Peruana)
    9. Tuomas Logrén: Kynttilänvalossa (Suomi 2019 / Kaunis mies (Tuomas Logrén)
    10. Niina Annika & Aurinkoiset: Susinainen (Suomi 2019) / Taian tiiän (Niina Annika)
    11. Mdou Moctar: Tarhatazet (Niger 2019) / Blue Stage Sessions (Third Man)
    12. Lionel Loueke: Bouriyan (Benin 2018) / The Journey (Aparté Music)

  • 1. Antti Paalanen: Taivas on sininen ja valkoinen (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    2. Antti Paalanen: Dance for Me (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    3. Pedro’s Heavy Gentlemen: Tarzan Saimaalla (Suomi 1991) / Eucalypso (Discophon)
    4. Wimme & Rinne: Human (Suomi 2017) / Human (Rockadillo)
    5. Cristina Branco: Se Não Chovesse (Fado Súplica) (Portugali 2011) / Fado Tango (EmArcy Records)
    6. Susheela Raman: Tanpa Nama (UK/Intia/Indonesia 2018) / Ghost Gamelan (Believe Recordings)
    7. UB40: Tyler (UK 1980) / Signing Off (Virgin)
    8. Lee “Scratch ”Perry: Blackboard Re-Vision (Jamaika 2014) / Back on the Controls (Rolling Lion & Upsetter Records)
    9. Kuhnafar-I: Pesen hampaani varpaillasi (Suomi 2018) / Dub One (Playground)
    10. Kehro: Honkolan neiti (Suomi/Urjala 2019) / Urdiala (Ektro)
    11. Barlast: Ayhamin valssi (Suomi 2019) / Svanvik (Barlast)
    12. Orkesta Mendoza: No Volvere (USA/Meksiko 2016) / ¡Vamos A Guarachar! (Glitterbeat)
    13. Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir (Turkki 2018) / Istikrarlı Hayal Hakikattir (Glitterbeat)

  • 1. VILDÁ: Vildaluodda (Suomi/Saamenmaa 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    2. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    3. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Áššu (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    4. Olcay Bayır: Uzun İnce Bir Yoldayım (Turkki/UK 2019) / Rüya (Dream for Anatolia) (Arc Music)
    5. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. El Afronte Orquesta Típica; Perro cimarrón (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    7. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    8. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    9. Refugees for Refugees: Perahan (Belgia, Afganistan, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: Endless Embrace (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    12. Eva ja Manu: Manifiesto (Suomi 2019) / Tunnuskappale TV-sarjassa Invisible Heroes (Fried Records)

  • 1. Soul Captain Band: Taistelun arvoinen (Suomi 2001) / Jokaiselle tulta (Wolfram)
    2. Laulurastas: En haluu olla ilkee (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    3. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    4. The Valkyrians: Poor Boy Reggae (Suomi 2019) / Vinyylisingle (Stupido)
    5. Phyllis Dillon: Perfidia (Jamaika 1967) / One Life To Live (Expanded Edition) (Doctor Bird)
    6. Ladysmith Black Mambazo: Unomathemba (Etelä-Afrikka 2017) / Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration (Independent)
    7. Tomatito: Barrio Negro (Espanja 1991) / Barrio Negro (Nuevos Medios S.A.)
    8. Hasse Walli & Asamaan: Jambaar (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)
    9. Benin International Musical (BIM): Miwahe (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Omara Portuondo: Veinte Años (Kuuba 2000) / Buena Vista Social Club Presents (World Circuit)
    11. The Blassics: Hagerun Geleba (Suomi/Etiopia/Benin 2019) / Togetherings (Odd Funk)

  • 1. Juurakko: Lauluneuvoja kanttori Kukkaselta (Suomi 2017) / Oi, Maalina (Inkoon musiikki)
    2. Raija Mannerla & Olli Hämeen orkesteri: Lammaspaimenen blues (Swingin' shepherd blues) (Suomi 1959) / 78 rpm-single (Triola)
    3. Justeeri (Kauko Käyhkö) & Scandia-yhtye: Kesälesken blues (Gräsänklingsblues) (Suomi 1956) / 78 rpm-single (Scandia)
    4. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Syvä Sawo (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    5. Pekko Käppi: Mariainen (Suomi 2007) / Jos ken pahoin uneksii (Peippo)
    6. Curly Strings : Kauges külas (Viro 2014) / Üle ilma (Curly Strings)
    7. Cachao y Du Ritmo Caliente: Descarga Cubana (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    8. Cachao y Du Ritmo Caliente: Trombon Criollo (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    9. Sinitaivas feat. El Dupy: Kauas pois (Suomi/Kuuba 2017) / Single (omakust.)
    10. Chucho Valdés: Chucho’s Mood (Kuuba 2018) / Jazz Batá 2 (Mack Avenue)
    11. Lokkhi Terra Meets Dele Sosimi: Afro Sambroso (UK/Kuuba/Nigeria 2018) / Cubafrobeat (Funkiwala)

  • 1. Antti Paalanen: Elä (Gotta Live) (Suomi 2019) / Digisingle (Rockadillo)
    2. Lucilla Galeazzi, Didier Laloy, Ialma, Carlo Rizzo & Maarten Decombel: Bella Ciao (Italia/Espanja/Belgia 2019) / Alegria e Liberta (Homerecords)
    3. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Ahibbek (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    4. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    5. Tartit: Afous Dafous (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    6. Kel Assouf: Taddout (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    7. Salif Keita ft. Alpha Blondy: Mansa Fo La (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    8. Hrdza: Divcata (Bosnia 2018) / Neskrotený (Hrdza)
    9. Refugees for Refugees: Wasla Qudud Bayati (Belgia, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Yakare (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

  • 1. Our Native Daughters: Polly Ann’s Hammer (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    2. Our Native Daughters: Mama’s Cryin’ Long (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    3. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    4. Gisela João: Meu amigo está longe (Portugali 2013) / Gisela João (Valentim de Carvalho)
    5. Tété Alhinho: Mindel de Mãe Auta (Kap Verde 2017) / Mornas ao Piano (Trem Azul)
    6. Lucibela: Chica di Nha Maninha (Kap Verde 2018) / Laco Umbilical (Lusafrica)
    7. Alash: My Throat, the Ediski (Tuva/Venäjä 2011) / Buura (Alash)
    8. Kimmo Pohjonen: Lamina (Suomi 2015) / Sensitive Skin (Octopus/Ondine)
    9. Nefes: Kahve Yemen’den Gelir (Turkki/Suomi 2019) / Damla (Global Music Centre)
    10. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)
    11. Steeleye Span: All Around My Hat (UK 1975) / The Best of Steeleye Span (Chrysalis)
    12. Fairport Convention: Matty Groves (UK 1969) / Liege & Lief (Island)

  • 1. The Meänland: Miksen Mie? (feat. Talonpoika Lalli) (Suomi 2019) / Single
    2. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Single (Helmi Levyt)
    3. Mad & Dread feat. Mc Trooper: Chapter a Day (Suomi 2018) / Single (Mad & Dread)
    4. Barrington Levy: River Jordan (Jamaika 1982) / 21 Girls Salute (Jah Life/DKR)
    5. Desmond Dekker & The Aces: 007 (Shanty Town) (Jamaika 1968) / Action! and Intensified (Doctor Bird)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Rauta (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. Tsuumi Sound System: Ball and Yarn (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)
    9. Paco De Lucía: Entre Dos Aguas (Rumba) (Espanja 1973) / Entre Dos Aguas (Philips)
    10. Paco De Lucía: Monasterio De Sal (Colombiana) (Espanja 1981) / Entre Dos Aguas (Philips)
    11. Rosalía: Que no salga la luna (Cap. 2: Boda) (Espanja 2018) / El Mal Querer (Sony Music Spain)
    12. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)
    13. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä