Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Jalkapallo on miesten kansainvälisin kieli; sen tajusin Senegalin Dakarin kaljabaarissa

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Carlos Alberto Goal From The 1970 World Cup Final (selostus tallenteellta ’Os gols do brasil na copa 70’)
2. Jorge Ben: Ponta De Lança Africano (Umbabarauma) (Brasilia 1976) / África Brasil (Philips)
3. Pelé Goal From The 1970 World Cup Final (selostus tallenteellta ’Os gols do brasil na copa 70’)
4. João Nogueira: Samba Rubro-Negro (Brasilia 1979) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
5. Tamba Trio: Mas Que Nada (Brasilia 1970) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
6. Ruud Gullit & Revelation Time: South Africa (Alankomaat 1988) / Various: France 1998 - Coupe Du Monde de Football (RFI Musique compilation for radio broadcasting only)
7. Jamaica United: Rise Up (Jamaika 1998) / Various: Allez! Ola! Ole! The Music of the World Cup France 1998 (Columbia)
8. Juuri & Juuri: Kyyrän Matti (Suomi 2018) / Korpin marssi – The Raven’s March (Nordic Notes)
9. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)
10. Juan Peña Lebrijano & Orquesta Andalusi De Tanger: Las Mil Y Una Noches (Espanja/Marokko 1985) / Encuentros (Globestyle)
11. Dissidenten & Lem Chaheb: Inshalla (Saksa/Marokko 1984) / Sahara Elektrik (Globestyle)
12. The Real Sounds: Tornados vs. Dynamos (3-3) (Zimbabwe 1987) / Wende Zako (Rounder)

Lähetykset

  • pe 15.6.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Amira Medunjanin: Pjevat cemo šta nam srce zna (Bosnia-Hertsegovina 2015) / Damar (World Village)
    2. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    3. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    4. Angélique Kidjo: Químbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    5. Angélique Kidjo: Elegua (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. Youssou N’Dour: Habib Faye (Senegal 2019) / History (Naïve)
    7. Youssou N’Dour ft. Babatunde Olatunji: Takuta (Senegal 2019) / History (Naïve)
    8. Pinduca: Vamos Farrear (Brasilia 1974) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    9. Vieira e Seu Conjunto: Melô Do Bode (Brasilia 1980) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    10. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Single (Texicalli)
    11. Helsinki-Cotonou Ensemble: Adande (Suomi/Benin 2016) / The Road Is Long (No Problem! Music)

  • 1. Tuuletar: Lintuperkele/Firebird (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    3. Ismo Alanko: Orjantappurakruunu (Suomi 2019) / Minä halusin olla kuin Beethoven (Fullsteam)
    4. Liniker e os Caramelows: Lava (Brasilia 2019) / Goela Abaixo (Independente, Lançamento)
    5. Amparanoia feat. Juanito Makandé: La Primavera (Espanja 2019) / Single (Mamita)
    6. Afrojazz Quintet feat. Charlotta Kerbs: Somebody Say So (Suomi 2019) / Videosingle (Afrowerk)
    7. Vili Mustalampi: Liian ihana (Suomi 2019) / Single
    8. Cumbia All Stars: Cumbia Sobre el Mar (Peru 2017) / La Vuelta del Tigre (Cumbia Peruana)
    9. Tuomas Logrén: Kynttilänvalossa (Suomi 2019 / Kaunis mies (Tuomas Logrén)
    10. Niina Annika & Aurinkoiset: Susinainen (Suomi 2019) / Taian tiiän (Niina Annika)
    11. Mdou Moctar: Tarhatazet (Niger 2019) / Blue Stage Sessions (Third Man)
    12. Lionel Loueke: Bouriyan (Benin 2018) / The Journey (Aparté Music)

  • 1. Antti Paalanen: Taivas on sininen ja valkoinen (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    2. Antti Paalanen: Dance for Me (Suomi 2019) / Rujo (Rockadillo)
    3. Pedro’s Heavy Gentlemen: Tarzan Saimaalla (Suomi 1991) / Eucalypso (Discophon)
    4. Wimme & Rinne: Human (Suomi 2017) / Human (Rockadillo)
    5. Cristina Branco: Se Não Chovesse (Fado Súplica) (Portugali 2011) / Fado Tango (EmArcy Records)
    6. Susheela Raman: Tanpa Nama (UK/Intia/Indonesia 2018) / Ghost Gamelan (Believe Recordings)
    7. UB40: Tyler (UK 1980) / Signing Off (Virgin)
    8. Lee “Scratch ”Perry: Blackboard Re-Vision (Jamaika 2014) / Back on the Controls (Rolling Lion & Upsetter Records)
    9. Kuhnafar-I: Pesen hampaani varpaillasi (Suomi 2018) / Dub One (Playground)
    10. Kehro: Honkolan neiti (Suomi/Urjala 2019) / Urdiala (Ektro)
    11. Barlast: Ayhamin valssi (Suomi 2019) / Svanvik (Barlast)
    12. Orkesta Mendoza: No Volvere (USA/Meksiko 2016) / ¡Vamos A Guarachar! (Glitterbeat)
    13. Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir (Turkki 2018) / Istikrarlı Hayal Hakikattir (Glitterbeat)

  • 1. VILDÁ: Vildaluodda (Suomi/Saamenmaa 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    2. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    3. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Áššu (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    4. Olcay Bayır: Uzun İnce Bir Yoldayım (Turkki/UK 2019) / Rüya (Dream for Anatolia) (Arc Music)
    5. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. El Afronte Orquesta Típica; Perro cimarrón (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    7. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    8. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    9. Refugees for Refugees: Perahan (Belgia, Afganistan, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: Endless Embrace (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    12. Eva ja Manu: Manifiesto (Suomi 2019) / Tunnuskappale TV-sarjassa Invisible Heroes (Fried Records)

  • 1. Soul Captain Band: Taistelun arvoinen (Suomi 2001) / Jokaiselle tulta (Wolfram)
    2. Laulurastas: En haluu olla ilkee (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    3. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Laulurastas (Helmi Levyt)
    4. The Valkyrians: Poor Boy Reggae (Suomi 2019) / Vinyylisingle (Stupido)
    5. Phyllis Dillon: Perfidia (Jamaika 1967) / One Life To Live (Expanded Edition) (Doctor Bird)
    6. Ladysmith Black Mambazo: Unomathemba (Etelä-Afrikka 2017) / Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration (Independent)
    7. Tomatito: Barrio Negro (Espanja 1991) / Barrio Negro (Nuevos Medios S.A.)
    8. Hasse Walli & Asamaan: Jambaar (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)
    9. Benin International Musical (BIM): Miwahe (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Omara Portuondo: Veinte Años (Kuuba 2000) / Buena Vista Social Club Presents (World Circuit)
    11. The Blassics: Hagerun Geleba (Suomi/Etiopia/Benin 2019) / Togetherings (Odd Funk)

  • 1. Juurakko: Lauluneuvoja kanttori Kukkaselta (Suomi 2017) / Oi, Maalina (Inkoon musiikki)
    2. Raija Mannerla & Olli Hämeen orkesteri: Lammaspaimenen blues (Swingin' shepherd blues) (Suomi 1959) / 78 rpm-single (Triola)
    3. Justeeri (Kauko Käyhkö) & Scandia-yhtye: Kesälesken blues (Gräsänklingsblues) (Suomi 1956) / 78 rpm-single (Scandia)
    4. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Syvä Sawo (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    5. Pekko Käppi: Mariainen (Suomi 2007) / Jos ken pahoin uneksii (Peippo)
    6. Curly Strings : Kauges külas (Viro 2014) / Üle ilma (Curly Strings)
    7. Cachao y Du Ritmo Caliente: Descarga Cubana (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    8. Cachao y Du Ritmo Caliente: Trombon Criollo (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    9. Sinitaivas feat. El Dupy: Kauas pois (Suomi/Kuuba 2017) / Single (omakust.)
    10. Chucho Valdés: Chucho’s Mood (Kuuba 2018) / Jazz Batá 2 (Mack Avenue)
    11. Lokkhi Terra Meets Dele Sosimi: Afro Sambroso (UK/Kuuba/Nigeria 2018) / Cubafrobeat (Funkiwala)

  • 1. Antti Paalanen: Elä (Gotta Live) (Suomi 2019) / Digisingle (Rockadillo)
    2. Lucilla Galeazzi, Didier Laloy, Ialma, Carlo Rizzo & Maarten Decombel: Bella Ciao (Italia/Espanja/Belgia 2019) / Alegria e Liberta (Homerecords)
    3. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Ahibbek (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    4. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    5. Tartit: Afous Dafous (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    6. Kel Assouf: Taddout (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    7. Salif Keita ft. Alpha Blondy: Mansa Fo La (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    8. Hrdza: Divcata (Bosnia 2018) / Neskrotený (Hrdza)
    9. Refugees for Refugees: Wasla Qudud Bayati (Belgia, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Yakare (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

  • 1. Our Native Daughters: Polly Ann’s Hammer (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    2. Our Native Daughters: Mama’s Cryin’ Long (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    3. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    4. Gisela João: Meu amigo está longe (Portugali 2013) / Gisela João (Valentim de Carvalho)
    5. Tété Alhinho: Mindel de Mãe Auta (Kap Verde 2017) / Mornas ao Piano (Trem Azul)
    6. Lucibela: Chica di Nha Maninha (Kap Verde 2018) / Laco Umbilical (Lusafrica)
    7. Alash: My Throat, the Ediski (Tuva/Venäjä 2011) / Buura (Alash)
    8. Kimmo Pohjonen: Lamina (Suomi 2015) / Sensitive Skin (Octopus/Ondine)
    9. Nefes: Kahve Yemen’den Gelir (Turkki/Suomi 2019) / Damla (Global Music Centre)
    10. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)
    11. Steeleye Span: All Around My Hat (UK 1975) / The Best of Steeleye Span (Chrysalis)
    12. Fairport Convention: Matty Groves (UK 1969) / Liege & Lief (Island)

  • 1. The Meänland: Miksen Mie? (feat. Talonpoika Lalli) (Suomi 2019) / Single
    2. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Single (Helmi Levyt)
    3. Mad & Dread feat. Mc Trooper: Chapter a Day (Suomi 2018) / Single (Mad & Dread)
    4. Barrington Levy: River Jordan (Jamaika 1982) / 21 Girls Salute (Jah Life/DKR)
    5. Desmond Dekker & The Aces: 007 (Shanty Town) (Jamaika 1968) / Action! and Intensified (Doctor Bird)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Rauta (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. Tsuumi Sound System: Ball and Yarn (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)
    9. Paco De Lucía: Entre Dos Aguas (Rumba) (Espanja 1973) / Entre Dos Aguas (Philips)
    10. Paco De Lucía: Monasterio De Sal (Colombiana) (Espanja 1981) / Entre Dos Aguas (Philips)
    11. Rosalía: Que no salga la luna (Cap. 2: Boda) (Espanja 2018) / El Mal Querer (Sony Music Spain)
    12. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)
    13. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä