Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Jalkapallo on miesten kansainvälisin kieli; sen tajusin Senegalin Dakarin kaljabaarissa

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Carlos Alberto Goal From The 1970 World Cup Final (selostus tallenteellta ’Os gols do brasil na copa 70’)
2. Jorge Ben: Ponta De Lança Africano (Umbabarauma) (Brasilia 1976) / África Brasil (Philips)
3. Pelé Goal From The 1970 World Cup Final (selostus tallenteellta ’Os gols do brasil na copa 70’)
4. João Nogueira: Samba Rubro-Negro (Brasilia 1979) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
5. Tamba Trio: Mas Que Nada (Brasilia 1970) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
6. Ruud Gullit & Revelation Time: South Africa (Alankomaat 1988) / Various: France 1998 - Coupe Du Monde de Football (RFI Musique compilation for radio broadcasting only)
7. Jamaica United: Rise Up (Jamaika 1998) / Various: Allez! Ola! Ole! The Music of the World Cup France 1998 (Columbia)
8. Juuri & Juuri: Kyyrän Matti (Suomi 2018) / Korpin marssi – The Raven’s March (Nordic Notes)
9. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)
10. Juan Peña Lebrijano & Orquesta Andalusi De Tanger: Las Mil Y Una Noches (Espanja/Marokko 1985) / Encuentros (Globestyle)
11. Dissidenten & Lem Chaheb: Inshalla (Saksa/Marokko 1984) / Sahara Elektrik (Globestyle)
12. The Real Sounds: Tornados vs. Dynamos (3-3) (Zimbabwe 1987) / Wende Zako (Rounder)

Lähetykset

  • pe 15.6.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. The Meänland: Miksen Mie? (feat. Talonpoika Lalli) (Suomi 2019) / Single
    2. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Single (Helmi Levyt)
    3. Mad & Dread feat. Mc Trooper: Chapter a Day (Suomi 2018) / Single (Mad & Dread)
    4. Barrington Levy: River Jordan (Jamaika 1982) / 21 Girls Salute (Jah Life/DKR)
    5. Desmond Dekker & The Aces: 007 (Shanty Town) (Jamaika 1968) / Action! and Intensified (Doctor Bird)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Rauta (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. Tsuumi Sound System: Ball and Yarn (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)
    9. Paco De Lucía: Entre Dos Aguas (Rumba) (Espanja 1973) / Entre Dos Aguas (Philips)
    10. Paco De Lucía: Monasterio De Sal (Colombiana) (Espanja 1981) / Entre Dos Aguas (Philips)
    11. Rosalía: Que no salga la luna (Cap. 2: Boda) (Espanja 2018) / El Mal Querer (Sony Music Spain)
    12. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)
    13. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

  • 1. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    2. VILDÁ: Vildaluodda (Saamenmaa/Suomi 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)
    3. Flaco Jiménez: Ay Te Dejo en San Antonio (USA 1950’s-1980’s) / The Best of Flaco Jiménez (Arhoolie)
    4. U-Bayou: U-Bayou (Suomi 1993) / Juupajuu tuu (AMT)
    5. Salif Keita: Primpin (Mali 1989) / Ko-Yan (Mango)
    6. Salif Keita: Sina (Soumbouya) (Mali 1987) / Soro (Mango)
    7.- 10. Salif Keita (Mali) / Radio France -konserttiäänitys, Grand Halle de la Villette, Pariisi 30.8.2018
    7. Were Were
    8. Lerou Lerou
    9. Bah Poulo
    10. Tonton
    11. Samba Touré: Wande – The Beloved (Mali 2018) / Wande (Glitterbeat)

    Mikko Saarelan kuva: Lehtikuva / Mikko Stig

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Daughters of Jerusalem: Fal Tasma' Kul Al Dunia (May the Whole World Hear Our Cry) (Palestiina/Israel 2019) / Daughters of Jerusalem (KKV Kirkelig Kulturverksted)
    3. Urna & Kroke: Undur Uul (On the Summit of a High Mountain) (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    4. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    5. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Hadhri El Chai (feat. Yair Dalal & Tamar Shawki) (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    6. Ooldouz Pouri: Shabe Mahtab – The Moonlight Night (Iran/Norja 2018) / Waiting for the Dawn (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    7. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    8. Kel Assouf: Fransa (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    9. Tartit: Asaharaden (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    10. Ustad Saami: Twilight (Pakistan 2019) / God Is Not A Terroist – Hidden Musics 5 (Glitterbeat)
    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

  • 1. Sole Azul: Lapin Tango (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    2. Sole Azul: Alaovella (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Sampo Lassila Narinkka: Mä sauvakävelen sun luo (Suomi 2012) / Suomiklezmer (Sampo Lassila)
    4. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    5.-9. Helsinki-Cotonou Ensemble (Benin/Suomi) / Live at Womex radio studio, Las Palmas, Kanarian saaret, lokakuu 2018
    5. Africa
    6. Nonvi Tche (My Brother)
    7. Awhan Gbe Le
    8. Agamafa Na Hèdé
    9. The Road Is Long
    10. Project Vainiolla Ensemble: Kulkijaiset (Suomi 2018) / Suruvesi (Vainiolla Sounds)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä