Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Duo Pimperot täräyttää taikayön täyteen erotiikkaa

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Tuuletar: Loimu (Suomi 2016) / Tules maas vedes taivaal (Bafe’s Factory)
2. Värttinä: Miinan laulu (Suomi 1991) / Oi dai (Spirit)
3. Pekko Käppi: Polvenhaava (Suomi 2007) / Jos ken pahoin uneksii (Peippo)
4. Sväng: Tango Humiko (Suomi 2018) / Sväng Plays Tango (Galileo Music)
5. Maria Kalaniemi & Eero Grundström: Liljan (Suomi 2017) / Svalan (Åkerö)
6. Träskelin & Korva: Voi sen rouvan onnea (Suomi 2016) / Turvalan uunilla ja muita lauluja (Kansanmusiikki-instituutti)
7. Duo Pimperot: Pimppini on valloillaan (Suomi 2018) / Piika huusi pinkotinta (Kansanmusiikki-instituutti)
8. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)
9. Funky Kingston feat. Pispalan Rini: Vonkale (Suomi 2018) / Single (Playground)
10. Tiempo Habana: Musica Cubana (Suomi/Kuuba 2018) / Tiempo Habana (Omakustanne)
11. Fruko y Sus Tesos: La Pachanga del futbol (The Football pachanga) (Kolumbia 1998) / Todos bailan salsa (Riverboat)
12. Carmen Miranda: Touradas em Madri (Brasilia 1938) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
13. Jorge Ben: Camisa 10 De Gávea (Brasilia 1976) / Various: Música de futebol (Mr. Bongo)
14. Macka B: Pam Pam Cameroon (UK 1990) / Maxi-single (Ariwa)

Lähetykset

  • pe 22.6.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: I tåget finns en restaurangvagn (Suomi 2019) / Videosingle
    2. Mustat Silmät: Yöt Kishinovon (Suomi 2014) / Mustat Silmät (Rapu/Snitch Island)
    3. Piirpauke: Kalevala Blues (Suomi 2019) / Hali (Rockadillo)
    4. Piirpauke: Itkevä huilu (Suomi 2019) / Hali (Rockadillo)
    5. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)
    6.-10. Fatoumata Diawara (Mali) Live at Maison de la Radio France, Paris 26.8.2018
    6. Don Do
    7. Kokoro
    8. Nterini
    9. Sinnerman (reprise de Nina Simone)
    10. United
    11. Markku Lepistö & Mikko Helenius: Suite for Accordion and Organ, Part 2: First Waltz (Suomi 2019) / Bellows and Pipes (Rapusaari)

    Fatoumata Diawara Helsingin Juhlaviikkojen Huvilateltassa elokuussa 2018.
    Kuva: Harri Tuominen.

  • 1. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Hiiden hurtta (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    2. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: 7 sakaraa (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    3. Sväng: Tango Humiko (Suomi 2018) / Sväng Plays Tango (Galileo Music)
    4. Solju: Ođđa Áigodat - New Times (Suomi-Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
    5. Tuuletar: Uho (Suomi 2017) / Tules maas vedes taivaal (Bafe’s Factory)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. FBB (Sibelius-Akatemian Folk Big Band): Hurja poika (Suomi 2019) / Katrilli toisesta elämästä (Sibelius-akatemia)
    9. FBB (Sibelius-Akatemian Folk Big Band) feat. Pekko Käppi & Global Music: Mun vereni (Suomi 2019) / Katrilli toisesta elämästä (Sibelius-akatemia)
    10. Hannu Kella & Timo Alakotila: Lobo de Oro (Suomi 2019) / Mingled Years (Sibelius-akatemia/Keino Production Ltd.)
    11. Hannu Kella & Timo Alakotila: Matrimonio (Suomi 2019) / Mingled Years (Sibelius-akatemia/Keino Production Ltd.)
    12. Orivesi All Stars: Lappakatrilli (Suomi 2019) / Kaikenmoisia tansseja (OAS ry.)
    13. Neil Young: Heart of Gold (Kanada 1976/2018) / Songs for Judy (Shakey Pictures/WB)
    14. Bob Dylan: Tangled Up In Blue (Take 3, Remake 3) (USA 1974/2018) / More Blood, More Tracks – The Bootleg Series Vol. 14 (Columbia/Sony)

  • 1. Vardan Hovanissian & Emre Gültekin: Hamchena Par (Armenia/Turkki 2018) / Karin (Muziek Publique)
    2. Mostar Sevdah Reunion presents Sreta: Skitnica (Bosnia-Hertsegovina/Serbia 2018) / The Balkan Autumn (Snail)
    3. Tautumeitas: Raudi Raudi (Latvia 2018) / Tautumeitas (CPL-Music)
    4. Groupa: Bykle (Ruotsi/Norja 2018) / Kind of Folk Vol. 2 Norway (All Ice)
    5. Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir (Turkki 2018) / Istikrarlı Hayal Hakikattir (Glitterbeat)
    6. Le Trio Joubran ft. Roger Waters: Carry the Earth (Palestiina/UK 2018) / The Long March (Cooking Vinyl)
    7. Benin International Musical (BIM): Destiny (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    8. Ali Hassan Kuban: Sukkar, Sukkar, Sukkar (Egypti 1980’s/2018) / From Nubia to Cairo (Piranha)
    9. Salif Keita: Were Were (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    10. Urna & Kroke: Zandan Hureng (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    11. Tsuumi Sound System: Everything Flows (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)

  • 1. Sans: Rauta – Iron (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)
    2. Calypso Rose: Calypso Blues (Trinidad & Tobago 2018) / So Calypso! (Because Music)
    3. Monsieur Doumani (ft. JUΛIO): Αγκάθθιν του κάχτου - Thorn of the Cactus (Kypros 2018) / Angathin (Monsieur Doumani)
    4. Dur-Dur Band: Dab (Somalia 1987/2018) / Dur Dur of Somalia Vol 1 & Vol 2 (Analog Africa)
    5. Djénéba & Fousco: Regrets (Mali 2018) / Kayeba Khasso (Lusafrica)
    6. Samba Toure: Yo Pouhala – Blah Blah Blah (Mali 2018) / Wande (Glitterbeat)
    7. Dirtmusic: Bi De Sen Söyle (Turkki/Australia 2018) / Bu Bir Ruya (Glitterbeat)
    8. Marta Gómez (con Georgina Hassán): Tierra movida (Kolumbia 2018) / La alegría y el canto (Aluna)
    9. Catrin Finch & Seckou Keita: Bach to Baïsso (UK-Wales/Senegal 2018) / SOAR (ARC)
    10. 3MA / Ballaké Sissoko-Driss El Maloumi-Rajery: Anarouz (Madagaskar/Marokko/Mali 2018) / Anarouz (Mad Minute Music)
    11. Fatoumata Diawara: Nterini (Mali 2018) / Fenfo – Something To Say (3eme Bureau/Wagram)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä