Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Etnogaalan ehdokkaat on julkistettu – Hyvä Suomi!

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Sväng: Syyspihlajan alla (Suomi 2018) / Sväng Plays Tango (Galileo)
2. Johanna Juhola: Diivan jäljet (Suomi 2017) / Diivan jäljet (Johanna Juhola Music)
3. Helsinki-Cotonou Ensemble: Hande (Benin/Suomi/Tansania) / We Are Together (Bafe’s Factory)
4. Solju: Ođđa Áigodat - New Times (Suomi-Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
5. mammantytöt!: Heippatirallaa saakeli (Suomi 2017) / Glitter & trad. (Mammantytöt!)
6. Pauanne: Rauta (Suomi 2018) / Masteroimaton tuleva albumiraita (Nordic Notes)
7. Pauanne: Siihen laihin eläny (Suomi 2018) / Masteroimaton tuleva albumiraita (Nordic Notes)
8. Äijä: Kuchki berineril (Suomi 2008) / Jet-Black (Ääniä-Records)
9. Afro Cuban All Stars: Amor Verdadero (Kuuba 1997) / A Toda Cuba Le Gusta (World Circuit)
10. Ali Farka Toure: Hawa Dolo (Mali 2001) / The Source – Special Edition (World Circuit)
11. Hot Heros: Luonnon Ylistys (Suomi 2018) / Folkjazz from Finland (Eclipse Music)

Lähetykset

  • pe 21.9.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Juurakko: Lauluneuvoja kanttori Kukkaselta (Suomi 2017) / Oi, Maalina (Inkoon musiikki)
    2. Raija Mannerla & Olli Hämeen orkesteri: Lammaspaimenen blues (Swingin' shepherd blues) (Suomi 1959) / 78 rpm-single (Triola)
    3. Justeeri (Kauko Käyhkö) & Scandia-yhtye: Kesälesken blues (Gräsänklingsblues) (Suomi 1956) / 78 rpm-single (Scandia)
    4. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Syvä Sawo (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    5. Pekko Käppi: Mariainen (Suomi 2007) / Jos ken pahoin uneksii (Peippo)
    6. Curly Strings : Kauges külas (Viro 2014) / Üle ilma (Curly Strings)
    7. Cachao y Du Ritmo Caliente: Descarga Cubana (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    8. Cachao y Du Ritmo Caliente: Trombon Criollo (Kuuba 1957/2018) / The Complete Cuban Jam Sessions – Volume 4: Cuban Jam Sessions in Miniature “Descargas” (Craft)
    9. Sinitaivas feat. El Dupy: Kauas pois (Suomi/Kuuba 2017) / Single (omakust.)
    10. Chucho Valdés: Chucho’s Mood (Kuuba 2018) / Jazz Batá 2 (Mack Avenue)
    11. Lokkhi Terra Meets Dele Sosimi: Afro Sambroso (UK/Kuuba/Nigeria 2018) / Cubafrobeat (Funkiwala)

  • 1. Antti Paalanen: Elä (Gotta Live) (Suomi 2019) / Digisingle (Rockadillo)
    2. Lucilla Galeazzi, Didier Laloy, Ialma, Carlo Rizzo & Maarten Decombel: Bella Ciao (Italia/Espanja/Belgia 2019) / Alegria e Liberta (Homerecords)
    3. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Ahibbek (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    4. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    5. Tartit: Afous Dafous (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
    6. Kel Assouf: Taddout (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
    7. Salif Keita ft. Alpha Blondy: Mansa Fo La (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    8. Hrdza: Divcata (Bosnia 2018) / Neskrotený (Hrdza)
    9. Refugees for Refugees: Wasla Qudud Bayati (Belgia, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
    10. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Yakare (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

  • 1. Our Native Daughters: Polly Ann’s Hammer (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    2. Our Native Daughters: Mama’s Cryin’ Long (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    3. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    4. Gisela João: Meu amigo está longe (Portugali 2013) / Gisela João (Valentim de Carvalho)
    5. Tété Alhinho: Mindel de Mãe Auta (Kap Verde 2017) / Mornas ao Piano (Trem Azul)
    6. Lucibela: Chica di Nha Maninha (Kap Verde 2018) / Laco Umbilical (Lusafrica)
    7. Alash: My Throat, the Ediski (Tuva/Venäjä 2011) / Buura (Alash)
    8. Kimmo Pohjonen: Lamina (Suomi 2015) / Sensitive Skin (Octopus/Ondine)
    9. Nefes: Kahve Yemen’den Gelir (Turkki/Suomi 2019) / Damla (Global Music Centre)
    10. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)
    11. Steeleye Span: All Around My Hat (UK 1975) / The Best of Steeleye Span (Chrysalis)
    12. Fairport Convention: Matty Groves (UK 1969) / Liege & Lief (Island)

  • 1. The Meänland: Miksen Mie? (feat. Talonpoika Lalli) (Suomi 2019) / Single
    2. Laulurastas: Ääni (Suomi 2019) / Single (Helmi Levyt)
    3. Mad & Dread feat. Mc Trooper: Chapter a Day (Suomi 2018) / Single (Mad & Dread)
    4. Barrington Levy: River Jordan (Jamaika 1982) / 21 Girls Salute (Jah Life/DKR)
    5. Desmond Dekker & The Aces: 007 (Shanty Town) (Jamaika 1968) / Action! and Intensified (Doctor Bird)
    6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    7. Pauanne: Rauta (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
    8. Tsuumi Sound System: Ball and Yarn (Suomi 2018) / Blinking Light (Tsuumi Sound System)
    9. Paco De Lucía: Entre Dos Aguas (Rumba) (Espanja 1973) / Entre Dos Aguas (Philips)
    10. Paco De Lucía: Monasterio De Sal (Colombiana) (Espanja 1981) / Entre Dos Aguas (Philips)
    11. Rosalía: Que no salga la luna (Cap. 2: Boda) (Espanja 2018) / El Mal Querer (Sony Music Spain)
    12. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)
    13. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä