Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Arkaainen on avantgardea, todistavat Siperian kurkkulaulajat ja koko Etnosoi-festivaali

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. The Dizu Plaatjies Ibuyambo Ensemble: iZindaba (The News) (Etelä-Afrikka 2008) / African Kings (Mountain)
2. Leyla McCalla: Mesi Bondye (2014) / Vari-Colored Songs: A Tribute to Langston Hughes (Music Maker)
3. Anna Murtola: Bulería del desenamoro / Bulería of the Ending Love (Suomi 2018) / Fuego Por Dentro – The Fire Within (Alba)
4. The Jamie Baum Septet+: Joyful Lament (USA 2018) / Bridges (Sunnyside Communications)
5. Suistamon Sähkö: Hummani Hei (Giddyup) (Suomi 2018) / Etkot, pectopah ja etnoteknoa (Nordic Notes)
6. Ontrei: Santa (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)
7. Huun Huur Tu/Vladimir Martynov: Oske Cherde (Venäjä/Tuva 2012/2018) / Children of the Otter (Jaro)
8. Dobranotch: Du Host (Venäjä 2018) / 20 Years (CPL Music)
9. Gregory Isaacs: Night Nurse (Jamaika 1982) / Ikon: The Best Of (Island)
10. Jing & Jangsters: Love Is Overdue (Suomi 1995) / Mellow Mood (Rockadillo)
11. Heikki Laitinen/Suomussalmiryhmä: Mikonkatu live (Suomi 1993) / 6cd: Pommaripoika (Kansanmusiikki-instituutti)

Lähetykset

  • pe 12.10.2018 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Sole Azul: Lapin Tango (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    2. Sole Azul: Alaovella (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Sampo Lassila Narinkka: Mä sauvakävelen sun luo (2012) / Suomiklezmer (Sampo Lassila)
    4. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    5.-9. Helsinki-Cotonou Ensemble (Benin/Suomi) / Live at Womex radio studio, Las Palmas, Kanarian saaret, lokakuu 2018
    5. Africa
    6. Nonvi Tche (My Brother)
    7. Awhan Gbe Le
    8. Agamafa Na Hèdé
    9. The Road Is Long
    10. Project Vainiolla Ensemble: Kulkijaiset (2018) / Suruvesi (Vainiolla Sounds)

  • 1. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Syvä Sawo (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    2. Orquesta Akokán: Mambo Rapitido (Kuuba 2018) / Orquesta Akokán (Daptone)
    3. Spanish Harlem Orchestra: Esa Nena (USA 2018) / Anniversary (Artist Share)
    4. Eri esitt.: Misha tserayst Hitlers Daytchland - Misha tears apart Hitler's Germany (Venäjä/Kanada 2018) / Various: Yiddish Glory – The Lost Songs of World War II (Six Degrees)
    5. Soweto Gospel Choir: Umbombela (Etelä-Afrikka 2018) / Freedom (Shanachie)
    6. Punch Brothers: Three Dots and a Dash (USA 2018) / All Ashore (Nonesuch)
    7. The Travelin' McCourys: Let Her Go (USA 2918) / The Travelin' McCourys (McCoury Music)
    8. Ziggy Marley: Rebellion Rises (Jamaika 2018) / Rebellion Rises (Tuff Gong Worldwide)
    9. Sting & Shaggy ft. Morgan Heritage and Aidonia: 44/876 (UK/Jamaika 2018) / 44/876 (A&M)
    10. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Áššu (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    11. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    12. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)
    13. Pekko Käppi & K:H:H:L: Väärä laulu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)

  • 1. Tuuletar: Valtaaja/Invader (Suomi 2019) / EP (Bafe’s Factory)
    2. Pekko Käppi & K:H:H:L: Ikoni (Suomi 2019) / Single (Svart)
    3. Joose Keskitalo: Nyt on sinun aikasi (Suomi 2019) / En lähde surussa (Helmi Levyt)
    4. Désirée Saarela & Maria Kalaniemi: Till allt som är för nära (Suomi 2018) / MoD (Désirée Saarela)
    5. Tuomas Palonen: Olukkainen juomukkainen (Suomi 2018) / (Palatsi)
    6. Solju: Eanan čiega mu – Earth, Hide Me (Suomi/Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
    7. Marja Mortensson: Daniel Mortensson (Norja/Saame 2018) / Mojhtestasse (Vuelie)
    8. Sans: Rauta – Iron (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)
    9. Rosalía: De Plata (Espanja 2017) / Los Ángeles (Universal Music Spain)
    10. Miguel Ortega: Por el Faro de Tus Ojos (Espanja 2015) / Una Mirada Atrás (Sonografic)
    11. Robert ’Robi’ Svärd: Te Viene o No Te (Ruotsi 2018) / Alquimia (Asphalt Tango)
    12. Oliver Mtukudzi: Tsika Dzedu (Zimbabwe 1999) / Tuku Music (Zimbabwe Music Corporation)

  • 1. Áššu: Vulleš Heaika (Suomi/Saame 2019) / Digisingle (Bafe’s Factory)
    2. Ooldouz Pouri: Sevmamak Olmaz – Can’t Help Falling In Love (Iran/Norja 2018) / Waiting for the Dawn (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    3. Leyla McCalla: The Capitalist Blues (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    4. Ustad Saami: God Is (Pakistan 2019) / God Is Not A Terroist – Hidden Musics 5 (Glitterbeat)
    5. Rodopi Ensemble: Baidouska (Baidouska Dance) (Kreikka 2019) / Thraki: Thrace – The Paths of Dionysus (ARC Music)
    6. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Hadhri El Chai (feat. Yair Dalal & Tamar Shawki) (Israel/Irak 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    7. Oratnitza: Malo Selo (Bulgaria 2018) / Alter Ethno (Fusion Embassy)
    8. Oratnitza: Ethiopa (Bulgaria 2018) / Alter Ethno (Fusion Embassy)
    9. Ali Hassan Kuban: Mabruk (Egypti 1980’s/2018) / From Nubia to Cairo (Piranha)
    10. Urna & Kroke: Zandan Hureng (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    11. Salif Keita: Were Were (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    12. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Deli (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    13. Anna Murtola: Bulería del desenamoro / Bulería of the Ending Love (Suomi 2018) / Fuego Por Dentro – The Fire Within (Alba)

  • 1. Angelit: Anár gilli (Suomi/Saame) / Mánnu (Innovator Series/Warner)
    2. Kali: Boycot (Ranska/Martinique) / Francofaune (Declic)
    3. Toumani Diabaté & Ballake Sissoko: Bi Lambam (Mali) / New Ancient Strings (Hannibal)
    4. Schäl Sick Brass Band: Introduction (Saksa) / Tschupun (ACT)
    5. Schäl Sick Brass Band: Ghole Pamtschal (Saksa) / Tschupun (ACT)
    6. Taj Mahal & Toumani Diabaté: Queen Bee (USA/Mali) / Kulanjan (Hannibal)
    7. Cesaria Evora: Flôr Di Nha Esperança (Kap Verde) / Café Atlantico (Lusafrica)
    8. Natacha Atlas: Mon Amie la Rose (UK) / Gedida (Mantra)
    9. Femi Kuti: Beng Beng Beng Nigeria) / Shoki Shoki (Barclay)
    10. Cheikh Lo: N'Jariñu Garab (Senegal) / Bambay Gueej (World Circuit)
    11. Ali Farka Toure: ASCO (Mali) / Niafunké (World Circuit)
    12. Ibrahim Ferrer: Mamí Me Gustó (Kuuba) / Buena Vista Social Club Presents: Ibrahim Ferrer (World Circuit)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä