Jazzklubi

Tampere Jazz Happening Special!

  • 2 h 57 min
  • ei kuunneltavissa

Nojatuolimatka viikonloppuna vietettyyn Tampere Jazz Happeningiin. Klo 19-21 valikoituja makupaloja Pakkahuoneella äänitetyistä konserteista, klo 21 alkaen Emma Salokoski & Ilmiliekki Quartet suorana festivaalin päätöskonsertista ravintola Telakalta.

1. Trygve Seim Helsinki Songs: Helsinki Song
2. Olavi Louhivuori "The Net Of Indra": Jord
- Haastattelussa Pakkahuoneen päälavan stage manager Pauliina Saarman
3. Josef Leimberg & The Astral Progressions Orchestra: How Much A Dollar Cost
4. Que Vola: Cos Tres Guerreros
5. Denys Baptiste "The Late Trane": Ascent
6. Rymden: Home Grown
7. Kaja Draksler Octet: The Last Mowing
- haastattelussa Emma Salokoski
8. Fire! Orchestra: Silver Trees (katkelma)
9. Jamie Baum Septet+: Joyful Lament (katkelma)
10. The Art Ensemble of Chicago: Sangaredi

- Emma Salokoski & Ilmiliekki Quartet suorana Telakalta:

11. Du Lyckligt Lottade
12. Zigenerskan
13. Spelmannen
14. Bygg Dig Inga Broar
15. Souda Souda Sinisorsa
16. En Fången Fågel
17. Var Inte Rädd För Mörkret
18. Allt Är Mitt (katkelma)

19. Henri Texier Sand Quintet: Quand tout s'arrete (katkelma)

Toimittajina Juhani Kansi ja Markus Partanen.

Lähetykset

  • su 4.11.2018 19.02 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Pehr Henrik Wallin - Mats Gustafsson – Kjell Nordeson: Dolphins, Dolphins, Dolphins (1991) / Dolphins, Dolphins, Dolphins (Dragon)
    2. The Thing: Awake NU (2000) / The Thing (Crazy Wisdom/Universal Music)
    3. Barry Guy - Marilyn Crispell - Mats Gustafsson - Raymond Strid: Org (1996) / gryff gryff gryff gryffs (Music & Arts)
    4. Mats Gustafsson Fire Trio: She Bid a Meaningless Farewell (2015) / She Sleeps, She Sleeps (Rune Grammofon)
    5. Anguish: Anguish (2018) / Anguish (Rare Noise Records)
    6. Mats Gustafsson & Jason Adasiewicz: Memory Is a Voice (2017) / Timeless (Corbett vs Dempsey).

    Toimittajana Markku Salo.

  • 1. Silver Trees
    2. Horizon
    3. Backwards
    4. Enter part 1

    Mats Gustafsson - baritone sax
    Johan Berthling - double bass, electronic bass
    Andreas Werliin - drums
    Mariam Wallentin - voice
    Josefin Runsteen - violin
    Anna Lindal - violin
    Katt Hernandez - viola
    Leo Svensson - cello
    Per Texas Johansson - contrabass clarinet, bass clarinet
    Christer Bothén - contrabass clarinet, bass clarinet
    Isak Hedtjärn - Bb clarinet
    Alexander Zethson - organ, piano
    Susana Santos Silva - trumpet

    Kaikkien kappaleiden tekijät: Berthling-Werliin-Gustavsson-Wallentin.

    Toimittaja Harri Tuominen.
    Äänitetty Tullikamarin Pakkahuoneella 4.11.2018.

    Kuva: Maarit Kytöharju / Tampere Jazz Happening

  • 1. Gabor Szabo: It was a very good year / Spellbinder (Impulse 1966)
    2. Afro-Blue Persuasion: Philadelphia Mambo / Live at Haight (Levels 2019)
    3. Dexter Gordon & Slide Hampton: A Day in Vienna / Cosmic Forest – The Spiritual Sounds Of MPS (MPS 1969 / 2018)
    4. Chucho Valdés: Obatala / Jazz Bata 2 (Mack Avenue Records 2018)
    5. Juhani Aaltonen & Sointi Jazz Orchestra: Part III - Soita niin ettei lammen pinta rikkoudu / Saarnaaja (Nova Records 2018)
    6. Christian McBride: The Middle Man / Christian McBride´s New Jawn (Mack Avenue Records 2018)
    7. Herd: From the Last Page / X (Doorbell Music 2019)
    8. Jan-Olof Strandberg: Under Construction / Progressive Construction (Seacrest 2018)
    9. ÀBÁSE: Align feat. Wayne Snow / single (Cosmic Compositions 2018)

    Toimittajana DJ Bunuel.

  • 1. Cangas (Tuomarila)
    2. Bokloev (Eilertsen)
    3. Celeste (Louhivuori)
    4. For T (Louhivuori)
    5. Jord (Louhivuori)
    6. Murmur (Louhivuori)
    7. Krakow (Tuomarila)
    8. Utö (Tuomarila)

    Alexi Tuomarila piano, Mats Eilertsen (NOR) basso, Olavi Louhivuori rummut, vieraana Verneri Pohjola trumpetti.

    Toimittajana Eero Koski.

  • 1. Variance (säv. Kirke Karja)
    2. Resolution (Karja)
    3. Precision (Karja)
    4. Lacuna (Karja)
    5. Baltic Vibes (Kirke Karja, Karlis Vanags, Dainius Pulauskas)

    Trumpetit: Thomas Syson (United Kingdom), Rok Nemanič (Slovenia), Jiří Kotača (Czech Republic), Dominik Fuss (Austria), Magnus Aannestad Oseth (Norway)
    Pasuunat: Jievaras Jasinskis (Lithuania), Miron Hauser (Croatia), Vilhelms Logins (Latvia), Robert Hedemann (Germany)
    Saksofonit: Pierre-Marie Lapprand (France), Mairo Marjamaa (Estonia), Adele Sauros (Finland), Rastko Obradović (Serbia), Kristaps Lubovs (Latvia)
    Piano & kosketinsoittimet: Povel Widestrand (Sweden)
    Kitara: Jacob Artved (Denmark)
    Basso: Katie Ernst (USA)
    Rummut: Lukas Akintaya (Germany)

    Äänitetty Vidzemes-konserttisalissa Cesis-kaupungissa Latviassa 10.11.2018. Ylen edustajana saksofonisti Adele Sauros.

    Kuva: EBU
    Toimittajana Markus Partanen.

  • 1. Charles Lloyd: Blues For Langston And LaRue / Vanished Gardens (Blue Note) 2018
    2. Thelonious Monk: I’m Gettin’ Sentimental Over You / Misterioso (Columbia) 1965
    3. Michael Wollny Trio: Engel / Wartburg (Act) 2018
    4. Lars Danielsson & Paolo Fresu: Autumn Leaves / Summerwind (Act) 2018
    5. Jimmy Cobb Quartet: You And The Night And The Music / Cobb’s Corner (Chesky) 2007
    6. Amaro Freitas: Vitrais / Rasif (Farout) 2018
    7. Iteberê Orquestra Familía: Na Carioca / Pedra do Espia (Farout) 2018
    8. Grant Green: How Insensitive / Slick! Live At Oil Can Harry’s (Resonance) 1975 / 2018

  • Miles Davisin Milestones 60 vuotta! Jazzklubin opas esittelee modaalisen jazzin virstanpylväitä. Mukana niin klassikkoja kuin uudempiakin äänitteitä.

    1. Miles David: Milestones / Milestones (Columbia)
    2. John Coltrane: Impressions, Take 4 / Both Directions At Once - The Lost Album (Impulse!)
    3. Grant Green: Matador / Matador (Blue Note)
    4. Charles Mingus: II BS - Haitian Fight Song / Mingus, Mingus, Mingus, Mingus, Mingus (Impulse!)
    5. Pharoah Sanders: The Creator Has a Master Plan / Karma (Impulse!
    6. Joe Henderson: Black Narcissus / Power to The People (Milestone)
    7. William Parker Quartet & Leena Conquest: Song of Hope / Raining on The Moon (Thirsty Ear)
    8. Joshua Abrams & The Natural Information Society: Cloud Walking / Represencing (Eremite)
    9. The Necks: Open / Open (ReR Megacorp)

    Toimittajana Topias Tiheäsalo.

    (Uusinta syyskuulta)

  • 1. Winter Wonderland
    2. Little Boy
    3. Little Drummer Boy
    4. War is Over (Merry Christmas)
    5. Here Comes the Sun
    6. Christmas Medley (ad lib)
    7. I’ll Be Home for Christmas

    Dee Alexander laulu, Vijay Tellis-Nayak piano, John McLean kitara ja sovitukset, Junius Paul basso, Charles Rick Heath rummut.

    Äänitetty 11.12. Chicago Jazz Showcase -salissa Chicagossa.

    Toimittaja Markus Partanen.
    Kuva: Liz Markel / Tipping Point Photography

  • 1. Louis Armstrong: Christmas in New Orleans (1955) / A Merry Christmas With Good Old Satch’ (MCA Coral)
    2. Ella Fitzgerald: Santa Claus Is Coming To Town (1960) / Ella Wishes You a Swinging Christmas
    3. Nancy Wilson & Cannonball Adderley: Save Your Love For Me (1961) / Nancy Wilson & Cannonball Adderley (Capitol)
    4. Nancy Wilson: What Are You Doing New Year's Eve? (1963) / Yesterday's Love Songs/Today's Blues (Blue Note)
    5. Duke Ellington and his Orchestra: Asphalt Jungle theme (1963) /
    Helsingin Kulttuuritalo 5.2.1963, Ylen äänitys
    6. Nils Landgren (ft. Ida Sands): Merry Christmas Baby (2018) / Christmas With My Friends VI (ACT)
    7. Tapio & Tuomi Duo: Desert Sun (2016) / Matka (Karkia Mistika Records)
    8. Kari Ikonen (ft. Louis Sclavis): Prophètes (2017) / Ikonostasis (Ozella Music)
    9. The Wayne Shorter Quartet with Orpheus Chamber Orchestra: The Three Marias (2018) / Emanon (Blue Note)
    10. Roy Hargrove: God Rest Ye Merry Gentlemen (1991) / Various: A Merry Jazzmas (RCA Victor)
    Toimittajana Harri Tuominen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä