Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Suomi-etnon supervuosi käynnistyy – miten Neil Young ja Bob Dylan vastaavat?

  • 59 min
  • ei kuunneltavissa

1. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Hiiden hurtta (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
2. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: 7 sakaraa (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
3. Sväng: Tango Humiko (Suomi 2018) / Sväng Plays Tango (Galileo Music)
4. Solju: Ođđa Áigodat - New Times (Suomi-Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
5. Tuuletar: Uho (Suomi 2017) / Tules maas vedes taivaal (Bafe’s Factory)
6. Pauanne: Susiraja (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
7. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)
8. FBB (Sibelius-Akatemian Folk Big Band): Hurja poika (Suomi 2019) / Katrilli toisesta elämästä (Sibelius-akatemia)
9. FBB (Sibelius-Akatemian Folk Big Band) feat. Pekko Käppi & Global Music: Mun vereni (Suomi 2019) / Katrilli toisesta elämästä (Sibelius-akatemia)
10. Hannu Kella & Timo Alakotila: Lobo de Oro (Suomi 2019) / Mingled Years (Sibelius-akatemia/Keino Production Ltd.)
11. Hannu Kella & Timo Alakotila: Matrimonio (Suomi 2019) / Mingled Years (Sibelius-akatemia/Keino Production Ltd.)
12. Orivesi All Stars: Lappakatrilli (Suomi 2019) / Kaikenmoisia tansseja (OAS ry.)
13. Neil Young: Heart of Gold (Kanada 1976/2018) / Songs for Judy (Shakey Pictures/WB)
14. Bob Dylan: Tangled Up In Blue (Take 3, Remake 3) (USA 1974/2018) / More Blood, More Tracks – The Bootleg Series Vol. 14 (Columbia/Sony)

Lähetykset

  • pe 11.1.2019 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Faarao Pirttikangas & Nubialaiset: Syvä Sawo (Suomi 2019) / Syvä Sawo (Karkia Mistika)
    2. Orquesta Akokán: Mambo Rapitido (Kuuba 2018) / Orquesta Akokán (Daptone)
    3. Spanish Harlem Orchestra: Esa Nena (USA 2018) / Anniversary (Artist Share)
    4. Eri esitt.: Misha tserayst Hitlers Daytchland - Misha tears apart Hitler's Germany (Venäjä/Kanada 2018) / Various: Yiddish Glory – The Lost Songs of World War II (Six Degrees)
    5. Soweto Gospel Choir: Umbombela (Etelä-Afrikka 2018) / Freedom (Shanachie)
    6. Punch Brothers: Three Dots and a Dash (USA 2018) / All Ashore (Nonesuch)
    7. The Travelin' McCourys: Let Her Go (USA 2918) / The Travelin' McCourys (McCoury Music)
    8. Ziggy Marley: Rebellion Rises (Jamaika 2018) / Rebellion Rises (Tuff Gong Worldwide)
    9. Sting & Shaggy ft. Morgan Heritage and Aidonia: 44/876 (UK/Jamaika 2018) / 44/876 (A&M)
    10. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Áššu (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    11. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    12. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)
    13. Pekko Käppi & K:H:H:L: Väärä laulu (Suomi 2019) / Väärä laulu (Svart)

  • 1. Tuuletar: Valtaaja/Invader (Suomi 2019) / EP (Bafe’s Factory)
    2. Pekko Käppi & K:H:H:L: Ikoni (Suomi 2019) / Single (Svart)
    3. Joose Keskitalo: Nyt on sinun aikasi (Suomi 2019) / En lähde surussa (Helmi Levyt)
    4. Désirée Saarela & Maria Kalaniemi: Till allt som är för nära (Suomi 2018) / MoD (Désirée Saarela)
    5. Tuomas Palonen: Olukkainen juomukkainen (Suomi 2018) / (Palatsi)
    6. Solju: Eanan čiega mu – Earth, Hide Me (Suomi/Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
    7. Marja Mortensson: Daniel Mortensson (Norja/Saame 2018) / Mojhtestasse (Vuelie)
    8. Sans: Rauta – Iron (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)
    9. Rosalía: De Plata (Espanja 2017) / Los Ángeles (Universal Music Spain)
    10. Miguel Ortega: Por el Faro de Tus Ojos (Espanja 2015) / Una Mirada Atrás (Sonografic)
    11. Robert ’Robi’ Svärd: Te Viene o No Te (Ruotsi 2018) / Alquimia (Asphalt Tango)
    12. Oliver Mtukudzi: Tsika Dzedu (Zimbabwe 1999) / Tuku Music (Zimbabwe Music Corporation)

  • 1. Áššu: Vulleš Heaika (Suomi/Saame 2019) / Digisingle (Bafe’s Factory)
    2. Ooldouz Pouri: Sevmamak Olmaz – Can’t Help Falling In Love (Iran/Norja 2018) / Waiting for the Dawn (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    3. Leyla McCalla: The Capitalist Blues (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
    4. Ustad Saami: God Is (Pakistan 2019) / God Is Not A Terroist – Hidden Musics 5 (Glitterbeat)
    5. Rodopi Ensemble: Baidouska (Baidouska Dance) (Kreikka 2019) / Thraki: Thrace – The Paths of Dionysus (ARC Music)
    6. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Hadhri El Chai (feat. Yair Dalal & Tamar Shawki) (Israel/Irak 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
    7. Oratnitza: Malo Selo (Bulgaria 2018) / Alter Ethno (Fusion Embassy)
    8. Oratnitza: Ethiopa (Bulgaria 2018) / Alter Ethno (Fusion Embassy)
    9. Ali Hassan Kuban: Mabruk (Egypti 1980’s/2018) / From Nubia to Cairo (Piranha)
    10. Urna & Kroke: Zandan Hureng (Mongolia/Kiina/Puola 2018) / Ser (Urna Chahar-Tugchi)
    11. Salif Keita: Were Were (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
    12. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Deli (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    13. Anna Murtola: Bulería del desenamoro / Bulería of the Ending Love (Suomi 2018) / Fuego Por Dentro – The Fire Within (Alba)

  • 1. Angelit: Anár gilli (Suomi/Saame) / Mánnu (Innovator Series/Warner)
    2. Kali: Boycot (Ranska/Martinique) / Francofaune (Declic)
    3. Toumani Diabaté & Ballake Sissoko: Bi Lambam (Mali) / New Ancient Strings (Hannibal)
    4. Schäl Sick Brass Band: Introduction (Saksa) / Tschupun (ACT)
    5. Schäl Sick Brass Band: Ghole Pamtschal (Saksa) / Tschupun (ACT)
    6. Taj Mahal & Toumani Diabaté: Queen Bee (USA/Mali) / Kulanjan (Hannibal)
    7. Cesaria Evora: Flôr Di Nha Esperança (Kap Verde) / Café Atlantico (Lusafrica)
    8. Natacha Atlas: Mon Amie la Rose (UK) / Gedida (Mantra)
    9. Femi Kuti: Beng Beng Beng Nigeria) / Shoki Shoki (Barclay)
    10. Cheikh Lo: N'Jariñu Garab (Senegal) / Bambay Gueej (World Circuit)
    11. Ali Farka Toure: ASCO (Mali) / Niafunké (World Circuit)
    12. Ibrahim Ferrer: Mamí Me Gustó (Kuuba) / Buena Vista Social Club Presents: Ibrahim Ferrer (World Circuit)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä