Yle Klassinen

Iltaklassinen.

  • 5 h 10 min
  • ei kuunneltavissa

Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

18:20 Debussy: Kolme laulua Orleansin herttuan Kaarlen runoihin (RKK/Jani Sivén, alttosoolo: Wivan Nygård-Fagerudd).

18:27 Quantz: Käyrätorvikonsertto n:o 9 Es-duuri (Barry Tuckwell ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown, sekä John Constable, cembalo).

18:37 Schumann: Frauenliebe und -leben (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

18:59 Hindemith: Die Harmonie der Welt, sinfonia (RSO/Sakari Oramo).

19:33 Smetana: Ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty Morsian (Empire Brass sekä Richard Jensen ja Arthur Press, lyömäsoittimet).

19:37 Albéniz - Segovia: Mallorca ja Asturias (Sharon Isbin, kitara).

19:51 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri. (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling).

20:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 7 fis-molli (Emerson-kvartetti).

20:34 Melartin: Sonaatti huilulle ja harpulle (Ilpo Mansnerus ja Marjatta Haahti).

20:49 Lawes: The Rose (Paul Hillier, baritoni, ja Nigel North, luuttu).

20:51 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Christina Åstrand ja Per Salo).

21:07 De Fesch: Konsertto viululle, jousille ja continuolle c-molli (Manfredo Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

21:17 Varèse: Arcana (Chicagon SO/Jean Martinon).

21:35 Vainio: At midnight (Kaari Ensemble/Saara Aittakumpu).

21:40 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

21:52 Wagner: 3. näytöksen alkusoitto oopp. Lohengrin. (New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

21:57 Brahms: Neljä vakavaa laulua (George London, bassobaritoni, ja Leo Taubman, piano).

22:15 Suolahti: Sinfonia piccola h-molli. (RSO/Kari Tikka).

22:37 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 B-duuri (Münchenin pianotrio).

Lähetykset

  • to 30.5.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

Ei kuunneltavissa olevia jaksoja tällä hetkellä.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä