Musiikkia vanhasta Euroopasta

Hessenin maakreivin luuttumusiikkia

  • 38 min
  • 19 pv

Marais: Sarja huilulle, viola da gamballe ja continuolle n:o 1 C-duuri (Leopold Stastny, traverso, Nikolaus Harnoncourt, diskanttigamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

Moritz, Hessenin maakreivi: Pavan luutulle (Julian Bream).

Monteverdi: Neljä kaksiäänistä madrigaalia lauluäänille ja continuolle (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

Corelli: Concerto grosso n:o 5 B-duuri (Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Lähetykset

  • su 16.6.2019 9.05 • Yle Radio 1

Jaksot

  • W. A. Mozart: Divertimento jousille D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

    Telemann: Sarja orkesterille ja continuolle C-duuri (Hampurin vuoksi ja luode) (New London Consort/Philip Pickett).

    Parry: Elegia As-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

    Musiikin on koonnut Maaria Holma

  • Marais: Sarja huilulle, viola da gamballe ja continuolle n:o 1 C-duuri (Leopold Stastny, traverso, Nikolaus Harnoncourt, diskanttigamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

    Moritz, Hessenin maakreivi: Pavan luutulle (Julian Bream).

    Monteverdi: Neljä kaksiäänistä madrigaalia lauluäänille ja continuolle (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

    Corelli: Concerto grosso n:o 5 B-duuri (Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • J.S. Bach: O ewiges Feuer, Ursprung der Liebe, kantaatti n:o 34 (Helen Watts, altto, Adalbert Kraus, tenori, Wolfgang Schöne, basso, Gächinger Kantorei Stuttgart ja Bach-Collegium Stuttgart/Helmuth Rilling).

    J. Haydn: Divertimento huilulle, viululle ja sellolle D-duuri (Aurèle Nicolet, Jean-Jacques Kantorow ja Mari Fujiwara).

    Vogel: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

    Ohjelman on toimittanut Annina Aho.

  • Sirmen: Jousikvartetto n:o 6 E-duuri (Allegri-kvartetti).

    Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle F-duuri (Ingo Goritzki ja Burkhard Glaetzner, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    Kraus: Alttoviulukonsertto C-duuri (David Aaron Carpenter ja Tapiola Sinfonietta).

    Musiikin on valinnut Marja Vehkanen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä