Klassista kahteen

Suvisydännä

  • 60 min
  • ei kuunneltavissa

Chopin: Balladi n:o 2 F-duuri (Erik T. Tawaststjerna, piano).

Debussy: Sonaatti viululle ja pianolle g-molli (Bomsori Kim, viulu, ja Rafal Blechacz, piano).

Pylkkänen: Suvisydännä (Hedvig Paulig, sopraano, ja Tuomas Juutilainen, piano).

Brahms: Akateeminen juhla-alkusoitto (Kölnin RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Schubert: Adagio pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Anne-Sophie Mutter, viulu, Maximilian Hornung, sello ja Daniil Trifonov, piano).

Kaski: Kesäyö (Dominante/Seppo Murto).

Kuula: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Nina Karmon, viulu, ja Oliver Triendl, piano).

Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Lähetykset

  • la 15.6.2019 13.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Leclair: Sonaatti D-duuri op.13/1 (Purcell-kvartetti).

    Górecki: Laajat vedet (Lira -kamarikuoro ja Chicagon lyyrisen oopp. kuoro/Lucy Ding).

    Spohr: Fantasia Danzin ja Voglerin teemoista (Marielle Nordmann, harppu, ja Andras Adorjan, huilu).

    Respighi: Rossiniana, sarja orkesterille Rossinin mukaan (Buffalon filharmoninen orkesteri/JoAnn Falletta).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • Balakirev: Böömissä, alkusoitto orkesterille tshekkiläisistä teemoista
    (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Vorisek: Fantasia pianolle op.12
    (Radoslav Kvapil).

    Grünberg: Kas ma sind leian?
    (Andre Maaker, kitara, ja Viron filharmonian kamarikuoro/Kaspars Putnins).

    Chaminade: Trois morceaux (Kolme kappaletta)
    (Julia Galic, viulu, ja Johann Blanchard, piano).

    Rimski-Korsakov: Fantasia serbialaisista teemoista
    (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    Konsertin on laatinut Tuomas Niemelä.

  • A. Scarlatti: Euridice dall'Inferno (Eurydike manalassa). (Melissa Givens, sopraano, Barrett Sills, barokkisello, Richard Savino, arkkiluuttu, ja Matthew Dirst, cembalo).

    Aguado: Johdanto ja rondo kitaralle (Julian Bream).

    Schubert: Menuetteja kamariorkesterille (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    I. Moberg: Skogsrån (Muntra Musikanter/Markus Westerlund).

    Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • Shaw: Valencia (Attacca-kvartetti).

    Kansansäv. (sov. Britten): I will give my love an apple (Peter Pears, tenori, ja Julian Bream, kitara).

    Satie: Kolme päärynänmuotoista kappaletta (Robert Casadesus ja Gaby Casadesus, piano).

    Prokofjev (sov. Smedvig): Marssi sarjasta Rakkaus kolmeen appelsiiniin (Empire Brass/Rolf Smedvig).

    Parry: Grapes (Viinirypäleet) (William Dazeley, baritoni, ja Iain Burnside, piano).

    Gottschalk: Banaanipuu (Eugene List, piano).

    Vasks: Fruit of silence (Voces8 ja Huw Watkins, piano).

    Bartók: Ihmeellinen mandariini (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • J.B. Bach: Sarja orkesterille ja continuolle D-duuri (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).
    Roman: Oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).
    Stradella: Sinfonia D-duuri (Wynton Marsalis, trumpetti, ja St. Luken ork./John Nelson).
    Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Wagner: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    Schubert: Impromptu n:o 3 Ges-duuri (Murray Perahia, piano).

    Martinu: Kolme madrigaalia (Philip Setzer, viulu, ja Lawrence Dutton, alttoviulu).

    Ravel: Pavane (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    Bonporti: Konsertto F-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    Berlioz: Unkarilainen marssi musiikkidraamasta Faustin tuomio (Baltimoren SO/David Zinman).

    Konsertin on koonnut Teemu Sipilä

  • Hatshaturjan: Osia bal. Gajane (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    Couperin: Passacaille ja Chaconne (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, viola da gamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

    Kienzl: Mathiaksen aaria Selig sind, die Verfolgung leiden oopp. Der Evangelimann (Fritz Wunderlich, tenori, ja Kindersingkreis St.Wolfgang sekä Baijerin valtionork./Hans Müller-Kray).

    W.A. Mozart: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille n:o 1 D-duuri (RSO/Kalervo Kulmala, käyrätorvi ja joht.).

    Sibelius: Sonatiini n:o 2 E-duuri (Eero Heinonen, piano).

    J. Strauss: Viini, laulu ja naiset (Cincinnati Pops -ork. ja Boston Pops Chorale/Erich Kunzel).

    Konsertin on koonnut Jari Rantschukoff

  • Offenbach: Alkusoitto oper. Tulipatanin saari (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

    Czerny: Konserttimuunnelmia Rossinin Korintin piiritys -oopperan marssista (Rosemary Tuck, piano, ja Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

    Danzi: Klarinetten-Potpourri n:o 1 B-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    Peterson-Berger: Romanssi viululle ja orkesterille d-molli (Mats Zetterqvist ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    Ravel: Hanhiemo-sarja (RSO/Sakari Oramo).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

    Carreño: La Corbeille de fleurs (Clara Rodriguez, piano).

    M. Richter: On the nature of daylight (Kamariyhtye/Max Richter).

    Händel: Ariodanten aaria oopp. Ariodante (Anne-Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musiciens du Louvre -kamariork./Mark Minkowski).

    Bazzini: Peikkotanssi (James Galway, huilu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

    Foulds: Apoteoosi (Daniel Hope, viulu, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Glazunov: Karnevaali (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Bonis: Scènes de la forêt (Anthony Robb, huilu, Richard Dilley, käyrätorvi, ja Diana Ambache, piano).

    Bruch: Romanssi alttoviululle ja orkesterille F-duuri (Joachim Krist ja Kölnin radio-ork./Helmuth Froschauer).

    Vasks: Lidzenuma ainavas (Tasankomaisemia) (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava, sekä Sandis Steinbergs, viulu, ja Guna Aboltina, sello).

    Ysaÿe: Kapriisi Saint-Saënsin "valssietydistä" (Jean-Jacques Kantorow, viulu, ja Tapiola Sinfonietta/Kees Bakels).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Bartók: Contrasts viululle, klarinetille ja pianolle. (Lucy Chapman Stoltzman, Richard Stoltzman ja Richard Goode).

    Gesualdo: Ardita zanzaretta (Rohkea hyttynen) (Gösta Ohlin -kuoro/Ohlin).

    Vanhal: Sinfonia g-molli (Camerata Zürich/Ratö Tschupp).

    Poulenc: Fleurs (Kukkia) (Marjukka Tepponen, sopraano, ja Ilmari Räikkönen, piano).

    Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Eugene Istomin, Isaac Stern ja Leonard Rose).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • Reichenauer: Fagottikonsertto C-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti ja Collegium 1704/Václav Luks).

    Skempton: Rise up, my love, my fair one (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

    Hotteterre: Sarja huilulle ja continuolle G-duuri op.2/3 (Barthold Kuijken, traverso, Wieland Kuijken, viola da gamba, ja Robert Kohnen, cembalo).

    d'Indy: Souvenirs (Monte Carlon FO/James DePreist).

    Madetoja: Menuetti C-duuri (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä