Klassista kahteen

Drums

  • 60 min
  • ei kuunneltavissa

Cragun: Konsertto saksofonille ja orkesterille (Olli-Pekka Tuomisalo, alttosaksofoni, ja ork.).

Dvorák: Masurkka e-molli (Ivan Zenatý, viulu, ja Anton Kubálek, piano).

Bates: Crescent city sinfoniasta Liquid interface (Nestemäinen rajapinta) orkesterille ja elektroniikalle (Mason Bates, elektroniikka, ja San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

Wolf: Italialainen serenadi (Brodsky-kvartetti).

Glazunov: Idylli käyrätorvelle ja jousikvartetille (Christoph Ess ja Zemlinsky-kvartetti).

James Price Johnson: Drums (Concordia-ork./Marin Alsop).

Konsertin on toimittanut Annina Aho.

Lähetykset

  • pe 12.7.2019 13.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Grieg: I höst (Syksyllä) (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    Viardot-Garcia: Sonatiini viululle ja pianolle (Richard Melone ja Diana Ambache).

    Rejcha: Adagio puhallinkvintetille d-molli (Das Reicha'sche Quintett).

    Pärt: Dopo la vittoria (Piccolo cantata) (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    Nazareth: Eponina (Izumi Tateno, piano).

    Elgar: Kruunajaismarssi (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Strozzi: Toccata prima per cembali et organi, con pedarole e senza (Marianna Henriksson, cembalo, Tuomas Norvio, elektroniikka).

    Benedetto Re: Canzona a quattro (Earthly Angels).

    Byrd: Tristitia et anxietas -motetti (Stile Antico -vokaaliyhtye).

    Dussek: Sonaatti pianolle B-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

    Couperin: Konsertto n:o 2 D-duuri (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    Kapsperger: Toccata (1640) n:o 1 chitarronelle ja continuolle (Elisabeth Seitz, psalttari, Paulina van Laarhoven, lirone, ja Christina Pluhar, barokkiharppu).

    Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

  • Montanari: Concerto grosso A-duuri (Arion Orchestre Baroque/Stefano Montanari, barokkiviulu).

    J. S. Bach: Sarja soolosellolle nro 1 G-duuri (Marko Ylönen).

    Fauré: Impromptu harpulle Des-duuri (Isabelle Moretti).

    H. Leiviskä: Pianotrio (Kaaås Trio).

    Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

  • Willaert: A la fontaine du prez (Amsterdam Loeki Stardust Quartet).

    Tarrodi: Highlands, konsertto sellolle ja orkesterille (Jakob Korányi, sello, ja Västerås Sinfonietta/Joana Carneiro).

    Wallace: Auld lang syne - Highland laddie pianolle kahdesta kansansävelmästä (Rosemary Tuck).

    Glinka (sov. Hrímalý): Pateettinen trio d-molli (Borodin-trio).

    Händel: Clelian resitatiivi ja aaria oopp. Muzio Scevola (Lorraine Hunt, sopraano, ja Philharmonia Baroque Orchestra/Nicholas McGegan).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • F. Lithander: Muunnelmia Haydnin teemasta A-duuri (Juhani Lagerspetz, piano).

    Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    Nedbal: Valse triste bal. Tarina Honzasta (Liverpoolin kuninkaallinen FO/Libor Pesek).

    Arenski: Suvorovin muistolle. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Weber: Alkusoitto oopp. Taika-ampuja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Konsertin on koonnut Teemu SIpilä

  • Acerbi: Duetto kahdelle lauluäänelle ja soitinyhtyeelle (Merja Wirkkala, sopraano, Eeva-Liisa Naumanen, mezzosopraano, Jorma Rahkonen ja Jouni Heinonen, viulu, Seppo Ristolainen, alttoviulu, Kari Jussila, kontrabasso, ja Jouko Teikari, oboe).

    Liszt: Mazeppa, sinfoninen runo. (Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    Schubert: Sonaatti viululle ja pianolle (Duo) A-duuri. (Josef Suk ja Jan Panenka).

    Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle. (Leena Kareoja).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • Graupner: Sonaatti fagotille, chalumeaulle ja continuolle C-duuri (Suomalainen barokkiorkesteri).

    Monteverdi: Io son pur vezzosetta pastorella (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

    Aho: Sadonkorjuu ja Ruska theremin-kons. Kahdeksan vuodenaikaa (Carolina Eyck ja Lapin kamariork./John Storgårds).

    Moreno Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri (Osmo Palmu).

    Beethoven: Sinfonia n:o 8 F-duuri (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen

  • Madetoja: Far, hvor flyver svanerne hen
    (Helena Juntunen, sopraano, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    Bruch: Serenadi ruotsalaisten kansansävelmien mukaan
    (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    Beethoven: Allegro commodo
    (Mozzafiato-puhallinyhtye).

    Rautavaara: Sonaatti pianolle n:o 2 (Tulisaarna)
    (Laura Mikkola, piano).

    Borodin: Sinfonia n:o 3 a-molli (keskeneräinen)
    (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Konsertin on laatinut Tuomas Niemelä.

  • Englund: Toccata (Mika Rännäli, piano).

    Molter: Konsertto klarinetille, jousille ja continuolle D-duuri (Kari Kriikku, ja Tapiola Sinfonietta/John Storgårds, sekä Assi Karttunen, cembalo).

    Tallis: Why fumeth in fight (Theatre of Voices/Paul Hillier).

    Vaughan Williams: Fantasia Thomas Tallisin teemasta (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    Fauré: Pianotrio d-molli (Akira Eguchi, piano, Gil Shaham, viulu, ja Brinton Smith, sello).

  • C. Schumann: Valses romantiques (Romanttisia valsseja) (Susanne Grützmann, piano).

    Krommer: Kvartetto klarinetille ja jousille B-duuri op.83 (Eduard Brunner, klarinetti, Willi Zimmermann, viulu, Nicolas Corti, alttoviulu, ja Claudius Herrmann, sello).

    Henrik VIII: Consort n:o 15 (Ensemble Dreiklang Berlin).

    J.B. Bach: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    Wunderer: Metsänrauha (Detmoldin käyrätorvikvartetti).

    Sibelius: Serenata kahdelle viululle ja sellolle (Jaakko Kuusisto, Laura Vikman ja Taneli Turunen).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • J.S. Bach: "Pan ist Meister, lasst ihn gehn!" kantaatista n:o 201 (Jeremy Ovenden, tenori, ja Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

    Debussy: Kulkue ja tanssi, lyyrinen kohtaus orkesterille (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    Telemann: Sonaatti oboelle ja continuolle B-duuri (Battalia).

    Sibelius: Viisi karakteristista kuvaa pianolle op.103 (Eero Heinonen, piano).

    W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri. (Jukka Harju ja RSO/Petri Aarnio).

    Lanner: Tansseja Steiermarkista (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • Cherubini: Alkusoitto oopperabal. Anacréon (Wienin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

    Gibbons: Pavan ja galliard (Phantasm).

    Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    Glinka: Musiikkia näytelmästä Ruhtinas Holmski (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    de Falla: Kehtolaulu (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    Gesualdo: Io tacerò (Pomerium Musices/Alexander Blachly).

    Konsertin on laatinut Teemu Sipilä

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä