Yle Klassinen

Yöklassinen

  • 6 h 50 min
  • ei kuunneltavissa

Kuula: Marjatan laulu (Heljä Angervo, mezzosopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

23:14 Tshaikovski: Chanson triste (Ilkka Paananen, piano).

23:17 Durante: Konsertto jousille ja continuolle n:o 5 A-duuri. (Italian radion Alessandro Scarlatti -ork./Thomas Schippers).

23:27 Vierne: Psyche (Psyyke). (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

23:36 W.A. Mozart: Vapaamuurarien surumusiikkia c-molli. (Berliinin radion SO/Ferenc Fricsay).

23:43 Reger: Muunnelmia ja fuuga orkesterille Mozartin teemasta (Dresdenin valtionork./Heinz Bongartz).

00:16 Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri (Lev Oborin, David Oistrah ja Svjatoslav Knushevitski sekä Lontoon Philharmonia-ork./Malcolm Sargent).

00:53 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

01:12 Brahms: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Guarneri-kvartetti).

01:43 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

02:06 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

02:46 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle (Leonard Pennario).

03:04 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

03:33 Rössler: Oboekonsertto F-duuri (Burkhard Glaetzner ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

03:54 Rimski-Korsakov: Sarja orkesterille oopp. Kultainen kukko (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

04:25 Mahler: Das Lied von der Erde (Jon Villars, tenori, Michelle DeYoung, mezzosopraano, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

05:32 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Reginald Kell, klarinetti, ja Joel Rosen, piano).

05:51 Tshaikovski: Siunaan teitä, metsät (Sami Luttinen, basso, ja Ilmo Ranta, piano).

05:58 Tye: In nomine n:o 13 (The Newberry Consort).

Lähetykset

  • to 26.9.2019 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

Ei kuunneltavissa olevia jaksoja tällä hetkellä.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä